eBay – GittiGidiyor Sponsorluğunda Gerçekleşen "Türkiye’de Elektronik Ticaret Konferansına" İlgi Büyüktü

 eBay – GittiGidiyor Sponsorluğunda Gerçekleşen "Türkiye’de Elektronik Ticaret Konferansına" İlgi Büyüktü

14 Şubat 2013 tarihinde T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla, İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü ile Bilişim Sanayicileri Derneği TÜBİSAD desteği ile “Türkiye’de Elektronik Ticaret Konferansı” TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya ALTUNYALDIZ’ın yaptığı açılış konuşması ile başlayan konferans, eBay’in Perakende ve Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Başkanı Stephan ZOLL ile dünyadaki elektronik ticaret yöntemleri ile ilgili yaptığı detaylı sunumu ile devam etti. Stephan ZOLL özellikle GittiGidiyor, eBay ve PayPal hakkında bilgiler verdi. Konferansın ikinci bölümünde “E-ticaret: Küresel Bakış Açıları” konulu panel gerçekleştirildi. Moderetörlüğünü BTS & Partners Yönetici Ortağı Yasin Beceni’nin yaptığı panelin konuşmacıları arasında AB Türkiye Delegasyonu Ticaret Ekonomi Bölüm Başkanı Heba RAMZY, Microsoft Corp, Orta Doğu ve Afrika Ükeleri Kamu Politikalarından Sorumlu Direktörü Michele VILLANI, Facebook Inc. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Kamu Politikalarından Sorumlu Direktörü Lord Richard ALLAN, eBay Inc. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Ükeleri Hükümet İlişkilerinden Sorumlu Kıdemli Direktörü Stefan KRAWZYCK ve eBay Inc. Avrupa Hükümet İlişkileri Müdürü Maija HAAS vardı. Farklı iş modeline sahip firmalarda görev alan katılımcılar, dünyadaki elektronik ticaret trendleri hakkındaki görüşlerini ve bilgi birikimlerini paylaştılar.

İstanbul Bilgi Üniversitesi/Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü Direktörü Dr. Leyla KESER BERBER moderatörlüğünde gerçekleştirilen bir sonraki oturumun panelistleri ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığından İsmail YÜCEL, Ramazan ERSOY, Yusuf GÜNEY, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanı Uğur DOĞAN, Telekomunikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Dairesi Başkanı Osman Nihat ŞEN olmak üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarında görevli konunun uzmanları oldu. Panelistler, Kamu Kurumları nezdinde elektronik ticarete bakışı hakkında paylaşımlarda bulundular. Özellikle Gelir İdaresi Başkanı Uğur DOĞAN e-ticaret platformlarında satış yapan kullanıcıların vergisel yükümlülükleri hakkında bilgiler edinelebileceği bir internet sitenin hazırlandığını ve önümüzdeki günlerde yayına açılacağının müjdesini verdi.(Bu paylaşımdan çok kısa bir süre sonra ww.egirisimci.gov.tr isimli sitenin yayına alındığını öğrendik) Son oturumda, özel sektörün temsilen Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkanı Hakan ORHUN, sahibinden.com Genel Müdürü Burak ERTAŞ, Bankalar Arası Kart Merkezi Müdürü Soner CANKO, sanalpazar.com Genel Müdürü Cem KESİCİ ve GittiGidiyor Reklam ve Pazarlama Direktörü Hakan KAYAMAN’ın da aralarında bulunduğu konuşmacılar, ülkemizde e-ticaret ve e-ticaretin geliştirilmesi yönünde beklenti ve önerilerini dile getirdiler.

Konferansta yer alan önemli başlıklar arasında en çok dikkat çeken nokta; Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın birkaç ay içerisinde yasallaşacağının ve bu Kanun ile birlikte GittiGidiyor gibi platformların sorumluluklarının daha net ortaya konacağının ifade edilmesiydi. Bu konferans, özel sektör ile Kamu Kurumlarının elektronik ticaretin daha hızlı büyümesi noktasında ortak paydada buluşacağının ve taraflar arasındaki iş birliğinin artarak devam edeceğinin sinyalini vermiş oldu.

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği konferansın düzenlenmesi aşamasından değerli sunumları ve konuşmaları ile katkıda bulunan ve emeği geçen herkese çok teşekkürler!

*T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya ALTUNYALDIZ’ın konuşması için: http://www.gumrukticaret.gov.tr/icerik/30/2665/turkiye-de-e-ticaret-hacmi-30-6-milyar-liraya-ulasti.html

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.