Çalışma Koşulları Pandemiyle Birlikte Şekil Değiştiriyor

Koronavirüs salgınının yeniden şekillendirdiği çalışma koşulları, şirketlerin İK önceliklerini değiştirdi. Farklı soru ve gündemler kurumların en üst düzeylerinde görüşülmeye başladı.

KPMG’nin yayınladığı “İK için 2020 Dersleri” (The 2020 Lesson for HR) raporu da bize gösteriyor ki, salgınla beraber gelişen yeni koşullarda çalışan deneyimini ve sağlığını korumak, İK departmanlarının en önemli önceliği halinde. GittiGidiyor’da biz departmanımızın ismini 2 yıl önce “Çalışan Deneyimi” olarak değiştirmiştik. Çalışma arkadaşlarımızın huzurlu bir ortamda çalışmalarını sağlamak ve onların sağlığını korumak da her zaman esas önceliğimiz oldu. Fakat, Covid-19 sürecinin başlaması bize de yeni bakış açıları kazandırmadı değil. Ülkemizde ilk vakanın açıklandığı gün olan 13 Mart’tan beri uzaktan çalışma sistemindeyiz. Üst yönetimle verilen ortak karar doğrultusunda mevcut koşulları göz önüne alarak ofise dönüş tarihimizi ise şimdilik Ocak 2022 olarak belirledik.

Bununla birlikte pandemiyle birlikte uzaktan çalışma sisteminin artık hayatımıza yerleştiği bir gerçek. Pandemi sona erdiğinde de eski çalışma düzenine dönmeyeceğiz. Tam olarak yöntemin nasıl olacağı kesin olmamakla birlikte hibrit model üzerinde çalışıyoruz. Bundan sonra uzaktan çalışma sisteminin hep hayatımızda olacağını söyleyebiliriz.

Bu konuda oldukça tecrübeli bir ekip olmamıza rağmen, tüm şirketin aylar boyunca uzaktan çalışması kesinlikle ekstra gereklilikler getiriyor diyebilirim. İşveren olarak, sağlığımızın tehdit altında olduğu ve mecburi tedbirler nedeniyle özgürlüğümüzün kısıtlandığı bir dönemde, çalışanlarımıza evlerinde rahat çalışma alanları yaratılması ve hatta psikolojik açıdan destek sağlanması gibi konulara da odaklandık.

Tabii bu olağanüstü dönemde öngöremediğimiz ve anlık çözmemiz gereken durumlarla da karşılaşabiliyoruz. İnanın, hepimizin çıkaracak çok dersi var. En kısa zamanda bu zor günleri geride bırakmayı diliyorum.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.