2017’nin İlk Yarısında GittiGidiyor’dan Yüzde 50 Büyüme

 2017’nin İlk Yarısında GittiGidiyor’dan Yüzde 50 Büyüme

Türkiye’de e-ticaretin ev sahibi GittiGidiyor, 2017’nin ilk yarısında yüzde 50 büyüdü. GittiGidiyor Genel Müdürü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı, “Aynı dönemde e-ticaret sektörünün büyümesi yüzde 25-30 bandında. Sektörün üzerinde bir başarı elde ettik” dedi. Kantarcı, bir eBay şirketi olan GittiGidiyor’un, eBay’in Avrupa’daki büyümesinde yüzde 10 pay sahibi olduğunu belirtti.  

GittiGidiyor, 2017 yılının ilk yarısında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 büyüme elde etti. GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı ve GittiGidiyor Pazarlama Direktörü Feyza Dereli Fedar, düzenlenen değerlendirme toplantısında, GittiGidiyor’un ilk yarı sonuçlarını paylaşarak, Türkiye’de e-ticaret sektörü ve tüketici alışkanlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundular.

“eBay Avrupa’nın büyümesine yüzde 10 katkı sağlıyoruz”

Yılın ilk yarısına ilişkin beklentinin, Türkiye’de e-ticaret sektörünün yüzde 25-30 bandında büyümesi olduğunu belirten Öget Kantarcı, GittiGidiyor’un ise sektörün üzerinde bir performans göstererek yüzde 50 büyüme elde ettiğini açıkladı. 2017’nin ilk yarısı itibarıyla GittiGidiyor’un ayda yaklaşık 60 milyon ziyaret aldığını ve aylık tekil ziyaretçi sayısının 24 milyona yükseldiğini belirten Kantarcı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 108 artan mobil alışveriş hacminin toplam satıştaki payının da yüzde 41 olduğunu kaydetti.

GittiGidiyor’un başarısının altında yatan faktörleri sıralayan Kantarcı, şunları söyledi: “eBay Avrupa’nın büyümesine yüzde 10 katkı sağlıyoruz ve aktif alıcı büyümesinde de yüzde 13 payımız var. Avrupa’da en iyi büyüme performansını gösteren ülke Türkiye. eBay’in en iyi performans elde ettiği yatırımlar arasında Türkiye de var ve bizi çok destekliyorlar. Biz de oradan gelen kaynağı GittiGidiyor’a daha fazla kullanıcı getirecek çeşitli projelerde değerlendiriyoruz. Hedefimiz her zaman uzun vadede sağlıklı büyüme elde etmek. İş planımızı buna göre yapıyoruz ve yıllardır bu amaçla harcadığımız emeğin meyvelerini topluyoruz.” 

“Oyunun kurallarının yeniden yazıldığı bir dönemdeyiz”

E-ticaret sektörünü rakamlarla değerlendiren Öget Kantarcı, “TÜSİAD’ın GittiGidiyor ve BCG desteğiyle hazırladığı e-ticaret raporuna göre, global e-ticaretin hacmi son 4 yılda 630 milyar dolardan 1,6 trilyon dolara ulaştı. 2020 yılında ise global e-ticaret hacmi 3 trilyon dolara ulaşacak. Bu hacmin yüzde 64’ünün gelişmekte olan ülkeler tarafından oluşturulması bekleniyor. Türkiye’de e-ticaretin hacmi perakende alanında 2016 itibarıyla 17,5 milyar TL’ye ulaştı” dedi. Kantarcı, “GittiGidiyor olarak tahminimiz, online perakendenin 2019’da ikiye katlanarak 35 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşması. E-ticaret Türkiye’de cazibesini korumaya devam ediyor. Bir yandan da oyunun kurallarının yeniden yazıldığı bir dönemdeyiz. Değişen tüketici davranışlarını ve beklentiyi iyi okumak gerekiyor” diye konuştu. Kantarcı, şöyle devam etti: “E-ticaret artık tüketici için alışverişin gerçek anlamda bir parçası, entegre bir kanal. İnsanlar birkaç yıl öncesinde olduğu gibi eski sezonlara ait ürünlere ucuz diye ciddi bir rağbet göstermiyor. Kalite beklentisi de arttı. Tüketici için ilk alışverişte fiyat, ikinci alışverişten sonra ise sağladığı rahatlık ve kolaylık internetten alışverişin gerekçesi olarak öne çıkıyor. O nedenle iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak çok önemli. Değişen koşullara ayak uydurabilen, bu beklentileri fark edip ona göre konumlanabilen şirketlerle e-ticaret büyümesini tam gaz sürdürecektir.”

Dünya standartlarında bir başarı için perakendeciler e-ticarete dâhil olmalı”

Kantarcı, perakendecilerin e-ticarete entegre olmasının önemine dikkat çekerek, “Dünya standartlarında bir penetrasyona sahip olmamız için klasik perakendecilerin de sisteme hızlı bir şekilde dâhil olması gerektiğini düşünüyoruz. 2012 yılında Türkiye’de yüzde 1,7 olan e-ticaretin toplam perakendedeki payı 2016’da yüzde 3,5’e yükseldi. Bu oranın dünya ortalaması yüzde 8.5” dedi. GittiGidiyor olarak klasik perakendecilerin online kanalda büyümesini desteklediklerini kaydeden Kantarcı, “Bugün itibarıyla GittiGidiyor’da 220 markanın resmi mağazası bulunuyor. 2017’nin ilk yarısında 44 marka GittiGidiyor’da mağaza açtı. Yıl sonunda bu rakamın toplamda 100’ü bulacağını öngörüyoruz. Hedefimiz 2017’de resmi mağazasını açtığımız markaların sayısını 2016’ya kıyasla yüzde 20-30 arası artırmak. Bu yıl GittiGidiyor’da mağaza açan markalar arasında Asgold, Atasun, Defacto, Karınca Design, Fischer Price da bulunuyor. Ayrıca Çocuk Market, Dekorazon ve idefix gibi farklı e-ticaret siteleri de bizde mağaza açıyor” diye konuştu.

‘GittiGidiyor Tasarım’ açıldı 

Lidyana’nın desteğiyle “GittiGidiyor Tasarım” mağazasının da Haziran 2017 itibarıyla açıldığını belirten Kantarcı,  şu bilgileri verdi:  “Türk tasarımcıların aksesuvardan giyime kadar çeşitli kategorilerde binden fazla ürünü burada tüketiciyle buluşuyor. İlk etapta Mehry Mu, DB Berdan, Luna Merdin, Fineapple’ın da aralarında bulunduğu 20’yi aşkın tasarım markası GittiGidiyor Tasarım’da ürünlerini satışa çıkardı. Önümüzdeki dönemde bu sayıyı artırıp 50’nin üzerine çıkarmayı planlıyoruz. Moda konusunda daha fazla çeşitlilik yaratmak istiyoruz ve tasarım ürünlerin bu noktada çok önemli olduğunu düşünüyoruz.”

En çok alışveriş yapılan gün salı

GittiGidiyor’da tüketici davranışları açısından 2017’nin ilk yarıda öne çıkan trendlerini anlatan Feyza Dereli Fedar, “Geçen yıl aynı dönemde en çok alışveriş yapılan gün pazartesiydi, bu yıl ise salı ilk sırada yer aldı. 3 büyük şehir dışında en çok alışveriş yapan iller Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Gaziantep ve Mersin şeklinde sıralandı” dedi. Bölgeler bazında en çok satılan ürünlere bakıldığında 2017’nin ilk yarısında cep telefonu ve televizyon tüm bölgelerde ilk sırada yer aldığını kaydeden Fedar, “Bu yıl Marmara Bölgesi’nde kedi maması en çok satan ürünler arasında ilk 10’a girdi. Klima, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da 3’üncü, Ege’de 4’üncü sırada yer aldı. Tüm bölgelerde ilk 10’da yer alan diğer iki ürün de bebek bezi ve bilgisayar oldu” diye konuştu.

Stres çarkı en çok aranan kelime oldu

GittiGidiyor’da yılın ilk yarısına damgasını vuran sürpriz ürünün stres çarkı olduğunu belirten Fedar, şöyle devam etti: “Bu dönemde, adetsel olarak ele alındığında, stres çarkı en fazla satılan ürünler arasına girdi. Ayrıca, stres çarkı son 4 yıldır GittiGidiyor’da en çok aranan kelimeler arasında başı çeken Nike Air Max, iPhone, cep telefonu gibi kelimeleri geçerek 2017’nin ilk 6 ayı itibarıyla bu alanda birinci oldu. Bu yıl ilk 6 ayda GittiGidiyor’da tam 1.5 milyon kez stres çarkı arandı. Aynı sürede Nike Air Max 741 bin, cep telefonu kelimesi ise 428 bin kez arandı.”

Ramazanda online mutfak alışverişi artıyor

Tüketicinin ramazandaki alışveriş alışkanlıklarını da değerlendiren Fedar, “Ramazan ayında satışların normal günlere kıyasla en çok arttığı saat yüzde 230’luk artışla 03.00-04.00 aralığı oldu. Tüketici sahurda alışveriş yapmayı seviyor. Biz de çeşitli kampanyalarla sahur alışverişini daha cazip hale getiriyoruz” dedi. Fedar, ramazanda özellikle süpermarket ve elektrikli mutfak aletleri kategorilerindeki ürünlerin satışında ciddi artışlar gözlemlediklerini belirterek, “Çay, kahve, kuruyemiş, sıvıyağ, fritöz, su arıtma cihazı, mikser gibi ürünlerin satışında yüzde 30 ila yüzde 100 arasında değişen oranlarda artış oluyor” diye konuştu.

1 Comment

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.