Anadolu’daki KOBİ’ler E-ticarete Yöneliyor

 Anadolu’daki KOBİ’ler E-ticarete Yöneliyor

2020 yılının ilk yarısında yüzde 50 büyüyen ve saniyede 1 ürünün satıldığı Türkiye’nin ilk online pazaryeri GittiGidiyor, aynı döneme ait dikkat çekici satış verilerini açıkladı.  GittiGidiyor’un açıklanan ilk yarı verileri, Anadolu’daki e-ticarete olan artan ilgiyi ortaya koyarken, pandeminin tüketicilerin satın alma tercihlerindeki etkisine de dikkat çekti.

Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, 2020 yılının ilk 6 ayına ait satış verilerini açıkladı. Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin etkilerinin net bir şekilde görüldüğü satış verilerine göre; 2020 yılının ilk yarısında, bir önceki yılın aynı dönemize göre satışı artan ürünler arasında maske, antiseptik, steril eldiven, puzzle, roman, pilates ekipmanları, dambıl, oyun konsolu, webcam, bilgisayar, tıraş makinesi yer alıyor. Aynı dönemde platform üzerinden en çok arama yapılan kelimeler ise sırasıyla maske, laptop, cep telefonu, dambıl seti, limon kolonyası, televizyon ünitesi, spor ayakkabı, şarjlı matkap, el dezenfektanı, çalışma masası ve kulaklık oldu.

Yılın ilk yarısında yüzde 50 büyüyen, sayfa görüntülenme sayısı 5.6 milyara, kayıtlı üye sayısı ise 31 milyona ulaşan GittiGidiyor’da, en çok alışveriş Pazartesi günleri yapıldı.

Anadolu’da e-ticarete olan ilgi yükseliyor

Yılın ilk 6 ayını kapsayan verilere göre GittiGidiyor’a katılan yeni satıcı sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 73 arttı. En çok yeni satıcı katılan ilk 10 il sırasıyla Konya, Batman, Şanlıurfa, Kayseri, Adana, Edirne, Gaziantep, Kütahya, Aksaray ve Sivas olurken Anadolu’daki KOBİ’lerin e-ticarete yönelimi dikkat çekti. 35-40 yaş aralığı ortalamasında olan bu satıcıların ağırlıklı olarak faaliyet gösterdiği alanlar ise Kişisel Bakım, Ev-Dekorasyon ve Bahçe, Bilgisayar-Tablet, Yapı Market ve Süpermarket kategorileri olarak sıralandı.

Bu dönemde en çok alışveriş yapan iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Mersin ve Muğla oldu. Sepet ortalamasını en çok büyüten şehirlerde ise yüzde 36 ile Tunceli, yüzde 27 ile Hakkâri, yüzde 22 ile Malatya dikkat çekti.

Yılsonuna kadar 2000 KOBİ’ye e-ihracat imkanı

KOBİ’lerin ücretsiz mağaza açma ve ürünlerini yine ücretsiz bir şekilde listeleme imkânına sahip olduğu GittiGidiyor, aynı zamanda işletmeler için önemli bir ihracat kapısı oluyor. GittiGidiyor’da yıl sonuna kadar en az 2000 satıcıyı e-ihracatla tanıştırmayı hedeflediklerini belirten, GittiGidiyor Genel Müdürü, eBay MENA Bölge Direktörü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı, şu değerlendirmede bulundu: ‘‘E-ihracat, e-ticaretteki iş yapış şekillerini değiştirmeye çoktan başladı bile. Büyük perakendeciler için önemli bir kanal olmasının yanı sıra özellikle KOBİ’ler için yeni müşteri ve pazarlara erişim fırsatı bu sayede ortaya çıkıyor. Pandemi sürecinde yurt içindeki ihtiyaçlara odaklanmamız ve uluslararası ticaretin belli bir süre kesintiye uğraması nedeniyle kısa bir süreliğine hız kesen e-ihracat şimdilerde yeniden hareketleniyor. Platformumuz üzerinden KOBİ’lerimiz ek bir ücret ödemeden e-ihracat kanalımızı kullanarak ürünlerini 190 ülkedeki 183 milyon eBay kullanıcısına gönderebiliyor. Yıl sonuna kadar en az 2000 satıcımızı e-ihracata başlatmayı planlıyoruz. Markalarımız ve KOBİ’lerimizle el ele yatırıma devam edip zamanla çok daha önemli sonuçlar alacağımızı biliyoruz.’’

Mobilin yükselişi sürüyor

GittiGidiyor’da 2020’nin ilk 6 ayında mobilden satış hacmi ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artış gösterdi. GittiGidiyor mobil uygulamasının indirilme sayısı 15.6 milyona ulaştı. Aynı dönemde toplam trafikte mobilin payı yüzde 81 olurken, toplam satışta mobilin payı yüzde 63 olarak gerçekleşti.

GittiGidiyor’da işlem sayısına bakıldığında her 10 alışverişin 7’sinin mobil cihazdan yapıldığına dikkat çeken Kantarcı, ‘‘Değişen zamanla birlikte tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları da değişiklikler gösteriyor. Hayatın normal seyrinin mobile kayması, mobil ticaretin e-ticaretteki payını görünür şekilde yükseltti. Günümüzde zamandan tasarruf etme eğiliminin artması, hareketli ve hızlı yaşam şekli alışveriş yapacak olan kişileri mobil cihazlara yönlendiriyor’’ değerlendirmesinde bulundu.

Mobilde alışveriş miktarını en çok artıran şehirler yüzde 103 ile Tunceli, yüzde 93 ile Bayburt, yüzde 92 ile Yalova olurken, mobilden en çok alınan ürünler ise sırasıyla maske, bebek bezi, kedi maması, cep telefonu ve kılıfı, spor ayakkabı oldu.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.