Bir Teknoloji Firması Olarak GittiGidiyor

Merhaba,

GittiGidiyor’un Bilgi Teknolojileri yöneticisi olarak bu blog yazımda size nasıl çalıştığımızla ilgili ipuçları vermek istiyorum. Öncelikle GittiGidiyor kendisini bir teknoloji firması olarak görüyor. GittiGidiyor ailesi olarak biz, kullandığımız teknolojilerle, en önemlisi de kullanıcılarımızın isteklerine verdiğimiz hızlı reaksiyon ile bir farklılık yarattığımızı düşünüyoruz.

Bilgi Teknolojileri’ne şirket içi birimlerden ve şirket dışından her gün onlarca fikir geliyor. Bu fikirlerin değerlendirilmesi, önceliklendirilmesi ve iş planlarımıza dahil edilmesi en önemli işlerimizden biri. Bu arada internet ortamında iş yapan bir şirketin doğası gereği önceliklerinin her an değişebilecek bir dinamiklikte olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Bir yanda varolan uygulamaların performansı, diğer yandan oldukça kapsamlı bir altyapının desteklenmesi. Hep ön planda olan ve yol almamız gereken konu ise herkesi memnun edecek yenilikler. 🙂

Peki, bunu nasıl yapabiliyoruz? Öncelikle tüm birimlerimiz arasında etkili bir iletişim söz konusu. İstisnasız herkes, birden çok önemli projede irili ufaklı roller alıyor ve aldıkları roller gereği ilgili kişilerle devamlı konuşuyor.

Ne mutlu ki çok çalışan, genç, dinamik, beraber yorulan, beraber eğlenen bir ekibe sahibiz ama yine de kaynaklarımız sonsuz değil. Bu durumda yaptığımız şeyin adı sanırım jonglörlük oluyor. 🙂

Bilgi Teknolojileri, GittiGidiyor’un üretim bandı gibi çalışıyor ve bu anlamda elimiz kolumuz yapılan her işe bir yerinden değiyor. Zaten bir fikir projelendirildiği andan itibaren sadece Bilgi Teknolojileri’nin değil ilgili tüm birimlerinin beraber yürüttüğü bir proje haline geliyor. Grafik ve Tasarım, İş Geliştirme, Operasyon, e-Pazarlama neredeyse her projemizde önemli rol alan birimler. Bu nedenle proje odaklı bir yapılanmamız var demek en doğrusu.

Projelerimizi geliştirirken nasıl bir yöntem izlediğimizi merak edenler olabilir. Tam olarak klasik proje yönetimi yapmıyoruz, çevik (agile) yöntemleri de birebir izlemiyoruz. Fikirleri 3 hafta ile 3 ay arasında sürecek küçük projelere bölmeyi ve GittiGidiyor dinamiğine uygun, hızlı sonuç veren bir hale getirmeyi seviyoruz.

Elbette en mutlu olduğumuz anlar, yoğun bir çalışmanın ardından, kullanıcılarımızın büyük bir hızla sunduğumuz yeni özelliklerimizi kullanmaya başladığı anlar oluyor… 🙂

6 Comments

 • Merhaba. Uzun süredir merak ettiğim bir şeyi size sormak istiyorum. Böylesine büyük bir projede PHP kullanmış olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir? Mesela Facebook, hız kazansın diye kendine özel MySQL sürümü hazırladı (bkz: MySQL at Facebook). PHP, GittiGidiyor’a çok zorluk çıkarıyor mu? 🙂

 • PHP nin Gittigidiyor.com da kullanılmasının başlangıç sebebi açık kaynak yazılımları kullanılmasının istenmesiydi. Zaman içerisinde PHP hızlı program geliştirme, esnek yapısı, değişen koşullara değişen iş yapılarına hızlı ayak uydurmuştur. Anlık isteklere anlık olarak reaksiyon verilmesi konularında çok yardımcı olmuştur. Zaman içerisinde PHP gelişerek Enterprise uygulamalara daha uygun hale gelmiştir. Kısıtlamalar kullanılan dilden ziyade geliştirme sırasında yaşanan mimari problemdir.

  Tabiki şu anda Gittigidiyor sadece salt PHP – MySQL ile çalışmamaktadır. Geri planda servis service oriented yapıda Java gibi diğer yazılım dilleri ile desteklenmekte. Değişik teknolojiler kullanılmaktadır.

 • Bence en iyisi php, tasarımdada bir yenilik yapıp mat ve düz renkler kullansanız çok güzel olur aslında.

 • saat alıcatım ama alacagım sittede neden telefon numarası yok ve neden kapıda ödeme yok

 • kart bilgilerimi vermek istemiyorum

 • Doğan Bey merhaba,

  GittiGidiyor’de ödemelerinizi kredi kartı, banka kartı ve PayPal yöntemleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir ödeme yöntemimiz bulunmamaktadır.

  Telefonla destek hizmetimiz bulunmamaktadır. 7 gün 24 saat aktif olan Destek Hattı’na http://www.gittigidiyor.com/bizeulasin adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Saygılarımızla,

  GittiGidiyor.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.