Dükkanımı Google’da Nasıl Üst Sıraya Çıkartabilirim? – 2

 Dükkanımı Google’da Nasıl Üst Sıraya Çıkartabilirim? – 2

Bir önceki yazım olan “Dükkanımı Google’da Nasıl Üst Sıraya Çıkartabilirim?“da dükkanınızı yapılandırırken yapmanızı önerdiğim birkaç küçük ayar ve anahtar kelime seçimlerinden bahsetmiştim. Bugün ise kaldığımız yerden devam ediyor ve “Backlink nedir?”, “GittiGidiyor dükkanıma nasıl backlink sağlayabilirim?” ve “Ürünleri satışa koyarken nelere dikkat etmeliyim?” sorularını yanıtlamaya çalışacağım.

Backlink

Backlink, sitenin ana sayfasında veya herhangi bir sayfasında banner’ının veya text linkinin bulunması durumunda, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu Pagerank değerinin yükselmesi için önemli olan bir link sistemidir.

Arama motorlarının birinci mantığı, bir site başka bir siteye link veriyorsa demek ki bu site iyi bir sitedir, kötü olan bir siteye kimse link vermez. Backlink, sitenin PageRank’ının yükselmesinde en etkili araçtır. Ancak PR’ı ( PageRank ) yüksek olan sitelerden link almak daha faydalıdır. Örneğin PR 0 olan sitelerden 100 linkiniz olacağına, PR 4 olan siteden 1 link almak daha iyidir (1). Dolayısıyla dükkan ana sayfanız ve dükkanınıza ait alt kategoriler başta olmak üzere, ürünlerinizin yer aldığı sayfalara backlink oluşturmanız, özellikle Google arama sonuçlarında üst sırada listelenmeniz adına büyük katkı sağlayacaktır.

Peki Dükkanıma Nasıl Backlink Sağlarım?

Backlink edinebileceğiniz bir takım fikirlerim ise şu şekilde:

 1. Size veya arkadaşınıza ait internet sitelerinden, GittiGidiyor dükkanınıza link vermesini istemek.
 2. Ürün incelemeleri hazırlamak ve inceleme içerisinde dükkan ve kategorilerinize ait bağlantılara yer vermek. Hazırladığınız incelemeleri forum, blog, haber siteleri gibi mecralarda yayınlanmasını sağlamak. İnsanlarla etkileşime geçmek.
 3. İnfografikler hazırlayarak, bunların internette dükkanınızın linki ile birlikte paylaşılmasını sağlamak.
 4. Ürünlerinizin yüksek çözünürlüklü resimlerini çekip bunların fotoğraf blogları, pinterest, fotoğraf ile ilgili forumlar gibi ortamlarda paylaşmak, paylaşılmasını sağlamak.
 5. Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal medya hesaplarınızda ürünlerinizi, dükkan ya da dükkan kategorilerinizi adresleri ile birlikte paylaşmak/tanıtmak.
 6. Ürünlerinize ait tanıtıcı videolar hazırlamak ve bunları video sitelerinde paylaşmak. Video açıklamalarında da GittiGidiyor Dükkan adresinizi eklemek.

Ürünlerinizi Hazırlarken

Ürün Başlığı

Şu ana kadar dükkanımızı hazırladık. Şimdi sıra geldi ürünlerimizi satışa alırken dikkat etmemiz gereken noktalara:
Öncelikle ürün başlığında özellikle marka/model gibi bilgileri kullanmaya özen gösterin. Örneğin “en ucuz telefon” gibi bir başlık kullanımı arama motorlarının ürünün neyle ilgili olduğunu anlamasını zorlaştıracaktır. Dolayısıyla böyle bir kullanım, Google gibi arama motorlarında yapılan aramalarda ürünlerinizin alt sıralarda yer almasına neden olacaktır. Ürün başlıklarında şu kurallara dikkat etmelisiniz:

 • Ürününüzün markasını ve en temel özelliklerini belirtin.
 • Ürününüzün tam olarak ne olduğunu, kategori adıyla aynı olup tekrar etse de mutlaka belirtin.
 • Alıcıların ürününüzü hangi kelimelerle aratabileceklerini iyi düşünün. Bunun için bir önceki yazımda bashettiğim “Anahtar Kelime Aracı“nı kullanabilirsiniz.
 • Alıcılar hiçbir zaman “süper”, “muhteşem”, “satılık”, “revize” gibi kelimelerle arama yaptırmazlar. Başlığınızdaki alanı bu tür kelimelerle harcamayın.
 • Biten ürünler içinde benzer ürünleri aratın ve böylece en yüksek fiyata satılanların başlıklarını inceleyin.

Buna göre doğru ve yanlış bir başlık kullanımını örneklemek gerekirse:

Doğru:
Sony Vaio PCG-GRZ630 Sıfır Dizüstü Bilgisayar
Yanlış:
Mükemmel, çok ucuza satılık dizüstü! Mutlaka bakın!

Ürün Açıklaması

Ürünlerinizi satışa çıkarırken, ürün açıklaması kısmını mutlaka doldurmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, her bir ürün açıklamasının özgün olarak sizin tarafınızdan hazırlanması. Açıklamalarda, ürününüze ait teknik bilgiler, farklı açılardan çekilmiş ve net/düzgün olan fotoğraflar ve metnin okunabilir düzeyde olması oldukça önemli.

Ürün açıklamalarının özgün ve kullanıcılara detaylar sunabilmesi arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmek için gerekliyken, yüksek çözünürlüklü ve net olan fotoğraflarla da yine Google Görsel Arama’yı kullanan kullanıcıları sayfanıza getirmek için gerekli olan başka bir yöntemdir. Ayrıca alıcılara ürününüzü detaylı fotoğraflarla sunmanız, ürününüzün satın alınma potansiyelini artıracaktır. Kimse fotoğrafı olmayan ya da resimlerde ne olduğunu belli olmayan bir ürünü satın almak istemez.

Google, özellikle özgün ve ürününüzle ilgili detaylı olan açıklamalara önem vermektedir. İçeriğinizin özgün olması SEO dünyasında bir numaralı kuraldır. Bu yüzden mutlaka ürününüze ait açıklamaları bir yerden kopyalamak yerine, kendi cümlelerinizle anlatın. Cümlelerinizde kullandığınız kelimeleri, ürününüzün Google’da nasıl aranabileceğini düşünerek seçmeyi unutmayın. Örneğin dizüstü bilgisayar satıyorsanız, ürün açıklamasında taşınabilir bilgisayar, laptop, bilgisayar gibi benzer kelimeleri de kullanmanız uygun olacaktır.

Kaynak:
(1) http://tr.wikipedia.org/wiki/Backlink

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.