eBay’ın Parlayan Yıldızı GittiGidiyor!

 eBay’ın Parlayan Yıldızı GittiGidiyor!

Her sayısını sektöre ilgi duyanların ve profesyonellerin merakla beklediği, Türkiye’nin lider pazarlama iletişimi dergisi MediaCat, Marka Takımları bölümüne bu ay GittiGidiyor’un Pazarlama ekibini konuk etti.

Pazarlama ekibinin GittiGidiyor’un başarısındaki rolü, başarıya giden yola ekip motivasyonunun ve liderliğin önemi, GittiGidiyor’un hedefleri ve 2017 vizyonunun konuşulduğu söyleşide, GittiGidiyor Pazarlama Direktörü Feyza Fedar Dereli, gerçek başarının omuz omuza çalışmaktan geçtiğini söyledi. İşte o yazıdan önemli başlıklar ve detaylar:

mediacat

2001 yılında açık arttırma sitesi olarak kurulan GittiGidiyor’un 2007’de başlayan eBay serüveni geçtiğimiz yıl itibariyle tamamen bir Ebay şirketi olmasıyla tamamladı. İK ve finans tarafında Avrupa’ya bağlı olsa da özerk yapısını korumaya devam eden GittiGidiyor, bu yolculukta hem marka stratejisinde hem de konumlandırmasında önemli değişiklikler yaşadı. Son iki seferde sıfır ürünlerin çoğunlukta olduğu ve büyük oyuncuların yer aldığı bir siteye dönüşmekle kalmayıp Türkiye’de e-ticareti büyütme misyonuyla yaklaşık 40 bin aktif satıcı ve aylık 60 milyon ziyaretçi trafiğine ulaştı.

Geçtiğimiz yıl kurulan TOBB-E Ticaret Meclisi’ne oy çokluğuyla GittiGidiyor’un genel Müdürü Öget Kantarcı’nın seçilmesi de markanın “e-ticaretin ev sahibi misyonunu” kuvvetlendirmesine güçlü bir dayanak oluşturdu. Markanın en büyük başarısı ise şüphesiz, ilham veren pazarlama stratejileriyle eBay’i Avrupa’da büyütecek kalemlerden biri haline gelmesi. Şimdiyse eBay ile envanterlerini birleştirerek sahip olduğu ürün sayısını 10 katına çıkarmaya hazırlanan GittiGidiyor için, görünen o ki eBay’deki konumu ve envanterlerin birleşmesi bu yılki iletişimin önemli başlıklarını oluşturacak.

Son bir senede kullanıcılarıyla bağ yaratmaya odaklanan markanın arkasında büyük veriye sahip olmanın verdiği avantajla da güçlü marka ve pazarlama stratejileri ortaya koyan bir marka takımı var. Marka takımı GittiGidiyor Pazarlama Direktörü Feyza Dereli Fedar liderliğinde her birinin başında ayrı bir yöneticinin olduğu PR, marka, içerik, CRM, dijital pazarlama olmak üzere beş bölümden, toplamda 18 kişiden oluşuyor. Ekip markanın imajını kuvvetlendirmek, bilinirliğini artırmak, kullanıcılarla duygusal bağ yaratmak, site trafiğini ve aktif alıcı sayısını artırmak için oldukça etkileyici bir enerjiyle çalışıyor. Hatta enerjiyi o kadar önemli görüyorlar ki, yeni işe alımlar dahi pazarlama ekibinin sinerjisine nasıl katkı sağlayacığna bakılarak gerçekleştiriliyor.

Sürekli Öğrenme ve Takdir Etme

Çalışan herkesin mutlu olduğu, pazartesi sendromunun yaşanmadığı bir yer GittiGidiyor. Motivasyonu sağlamak, çalışan bağlılığını artırmak için hedefler koyuluyor, başarılar takdir ediliyor ve sürekli öğrenme sağlanıyor. Çünkü eBay’in cesaret, hatalardan öğrenme, çeşitlilik, marka elçisi, yaratıcılık ve hedef odaklılık üzerine kurulu kültürel değerleri GittiGidiyor tarafında da birebir benimsenmiş durumda. Öyle ki eBay’in kültürel değerlerini benimseyenlerin ödüllendirildiği törende 20 bin eBay çalışanı içerisinde ödül alan 20 kişiden ikisi, kendisini eBay’in kültürel değerlerini benimseyen ama eBay’in dışında bir şirket olarak konumlandıran GittiGidiyor’dandı.

GittiGidiyor’un e-ticaretin verdiği dinamizm ve eBay şirketi olmanın gerektirdiği avantajla çalışanlara gerçekten değer veren bir şirket olduğunu söyleyen ekip, haklı olarak beraber kutlama ve eğlenme kültürünün yaygın oluşuyla da gurur duyuyor. Get Together ekipleri çalışan motivasyonu için happyhour’lar, karaokeler, yarışmalar ve partiler düzenliyor. Üstelik bunlar tepeden inme bir talimatla değil, çalışanların isteğiyle yapılıyor. Cinsiyet eşitliğini destekleyen kurum kültürünü oluşturmak için her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de geçen yıl Women’s Initiative  Network ekiplerinin kurulduğu GittiGidiyor’un bu kapsamda Great Place To Work’ten de Diversity Özel Ödülü’nün sahibi olduğunu söylemek gerekir.

En Güçlü Kaslarından Bir İçerik

GittiGidiyor’un 2017 stratejisinde rol oynayacak en güçlü kaslarından içerik. Bu yılda tüm trendlere ve farklı kanallara uyum sağlayabilecek içerikler üzerine yoğunlaşmakla birlikte yine geçen sene başlattıkları videolu içerik çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini söyleyen marka tasarımı, sahip oldukları datadan aldıkları güçle de sektörde örnek işlere imza atacakları iddiasında.

Offline ve online’da yürütülecek her türlü çalışma için iletişim tarafında Marjinal Portel Novelli, reklam çalışmalarında TBWA/İstanbul, sosyla medyada Alafortanfoni ve medya pazarlama da Carat ile çalışan markanın dijital pazarlama süreçlerini ise kurulduğundan bu yana kendi bünyesindeki ekip yönetiyor. Müşteriye kişiselleştirilmiş reklamlar üzerinden ulaşmak için hedeflemelerini çeşitlendirmek ve mesajlarını daha kişisel hale getirmek için çalışan ekibin ulaşmak istediği nokta, hem kullanıcı sayısını hem de satışı artıracak dijital mecralardan gelen trafiğin yüksek olması. O yüzden omuz omuza ilerleyen dijital pazarlama ve içerik bölümleri içeriği en efektif şekilde kullanabilmenin yollarına dair çalışmalar yaparken içerik ajanslarıyla da ortak çalışmalar yürütüyor. Bir yıl önce faaliyete başlayan ve sekiz farklı kategoride içerik paylaşılan GittiGidiyor Blog’da, ekibin iletişim tarafında ellerini kuvvetlendiren kaynaklarından.

Derinlemesine Hedefleme

GittiGİdiyor için bir teknoloji şirketi demek yanlış olmayacak. Zira marka takımı datayı kullanmak konusunda ciddi çalışmalar yapıyor ve büyük veri en güçlü silahları. Siteyi ziyaret eden her kullanıcı, beğenileri ve ihtiyaçlarına yönelik öngörüler edinebilecek dijital izler bırakarak ilerliyor. Bu dijital izleri takip ederek, dijital pazarlamayla birlikte gelen üyeye dönüşmesinden ve üyelik sonrası yaşam döngüsünden sorumlu CRM ekibi için de kişinin ilk alışverişini yaptırabilmek ve bu alışveriş frekansını artırarak devamını sağlamak önemli bir bariyer. Hem anlık kampanya ve iletişimi hem de müşteri segmentasyonunda büyük veriden çokça faydalanan marka takımı için hedefli iletişim öncelikler arasında. Kullanıcıya GittiGidiyor’da alışveriş deneyimi yaşatabilmek adına dört koldan çalışan ekip, anlık müdahale mekanizmalarıyla da müşterinin devamlılığını sağlamaya yönelik çalışmalar yürütüyor. Diğer taraftan müşterilerinin karşısına beklemedikleri anlarda çıkmaktan keyif alan ekibin gün sonundaki en büyük karı, iş sonuçlarının ötesinde müşteriyle aralarında yarattıkları duygusal bağ.

Gençlik İletişimi Odaklı

GittiGidiyor’un hedeflemelerinde radarına giren esas kitleyi gençler oluşturuyor. Gençlere seslenen projelerin pazarlama stratejilerinde oldukça değer gördüğünün altını çizen marka takımı, önümüzdeki dönemde e-spor alanına yönelik projeler gerçekleştirecekleri mesajlarını verirken gençlik iletişiminin odak noktalarında olacağını belirtiyor. Bu iletişim ayaklarından birini sosyal girişim- aynı zamanda markanın gençlik ajansı Askı da Ne Var sponsorlukları oluştururken markanın kendi bünyesinde oluşturulacak eğitim programlarıyla üniversite gençliğine dokunma hedefleniyor.

Sosyal sorumluluk kapsamında pek çok sosyal yardım kuruluşu adına açık artırma kampanyaları düzenleyerek elden edilen geliri projelere bağışlayan GittiGidiyor, işbirliği yapmanın ötesinde bunun bir yaşam tarzı olarak benimsenmesi bilinciyle de hareket ediyor. Şirket içinde bir hediye verilecekse bu etkinlik STK’ların sundukları üzerinden gerçekleştiriliyor. Kurdukları tiyatro ekibiyle sergiledikleri oyunun gelirini KEDV’e bağışlarlarken GOAL (GittiGidiyor Animal Lovers) ekipleriyle yardıma muhtaç hayvanlara ulaşıyorlar. GittiGidiyor bir yandan sosyal yardım kuruluşlarıyla olan yoğun iletişim çalışmalarına devam ederken diğer taraftan bu girişimlerini kendi bünyesinde hayata geçirmeyi planladığı çocuk ve teknoloji üzerine konumlandırdığı projesiyle bir adım öteye taşımayı hazırlanıyor.

feyza fedar dereli

GittiGidiyor Pazarlama Direktörü Feyza Fedar Dereli

Omuz Omuza Çalışma

Gelecek trendleri bizim için çok önemli ama eBay gibi arkamıza aldığımız bir dev var. Her birim eBay’deki birim ile iletişim içinde çalışıyor. Onların yarattığı çalışmaları biz case olarak alıyoruz bazen de bizim yarattıklarımız case oluyor. Ama dünyadaki trendleri katıldığımız konferanslar, workshopl’ar bizi bir adım öteye taşımada çok etkili. Lider konumumuz her alanda da devam etsin istiyoruz. O anlamda marka iletişimi, dijital pazarlama ve de CRM konusunda her zaman ilkleri yapmak, denemek bizim ekibin en keyif aldığı işlerden. Bu yüzden birimler olarak da marka iletişimi konusunda omuz omuza çalışmak bizi istediğimiz hedefe ulaştırmada en büyük avantajımız.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.