GittiGidiyor, Dijital Teknoloji Zirvesi’nin İlk Ayağı İzmir’de KOBİ’lerle Buluştu

 GittiGidiyor, Dijital Teknoloji Zirvesi’nin İlk Ayağı İzmir’de KOBİ’lerle Buluştu

Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, Anadolu’daki işletmelerin dijital dönüşümüne katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Dijital Teknoloji Zirvesi’nde İzmirli KOBİ’lerle bir araya geldi. Dijitalleşmeyle birlikte e-ticaretin günlük hayatın bir parçası haline geldiğini belirten GittiGidiyor Uluslararası Ticaret Müdürü Erkan Yozkat, işlerini büyütmek isteyen KOBİ’lere e-ticaret ve e-ihracattaki fırsatları anlattı.

 KOBİ’leri yeni nesil ticaretle tanıştırarak Türkiye ekonomisini güçlendirmeye destek olmak amacıyla düzenlenen Dijital Ticaret Zirvesi’nin ilki İzmir’de gerçekleşti. Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, İzmirli KOBİ’lerle bir araya gelerek dijital ticaretteki fırsatları aktardı. GittiGidiyor Uluslararası Ticaret Müdürü Erkan Yozkat, Türkiye’de ve dünyada e-ticaret sektörünün geliştiğini belirterek, “2017’de 2.5 trilyon dolara yaklaşan perakende e-ticaret satış hacmi, 2020’de 4.1 trilyon dolara ulaşması beklenen bir ekonomi haline geldi” dedi.

“Türkiye büyük bir potansiyel barındırıyor”

Türkiye’de ise e-ticaret pazarının büyüklüğünün 2013’te 14 milyar TL iken, 2017’ye gelindiğinde bahis ve seyahat kategorileri de dâhil olmak üzere 42,2 milyar liralık hacme ulaştığını ifade eden Yozkat, şöyle devam etti: “Türkiye, e-ticaret açısından büyük bir potansiyel barındıran bir ülke. Öyle ki, Türkiye’de e-ticaretin, ekonominin itici gücü haline geldiğini söyleyebiliriz. KOBİ’lerin ve klasik perakendecilerin e-ticarete katılmasıyla sektör çok daha hızlı büyüyecek.”

“200’den fazla markaya e-ihracatın kapısını açacağız”

E-ihracatın katkısıyla büyüme oranlarının çok daha yüksek olacağının altını çizen Erkan Yozkat; sektörün gelecek hedefinin, yerli firmaların ürünlerinin e-ihracat vasıtasıyla yurtdışına satışını mümkün kılarak Türkiye’nin bu konudaki potansiyelini değerlendirmek ve ihracatın artırılmasını sağlamak olduğunu belirtti. Yozkat, 2018’in son aylarında GittiGidiyor’un hayata geçirdiği e-ihracat açılımıyla hâlihazırda 20’den fazla büyük ve orta ölçekli markayı binlerce ürün çeşidiyle eBay üzerinden 190 ülkede 179 milyon kullanıcıyla buluşturduklarını anlattı. Yozkat, bir eBay şirketi olmanın avantajıyla 2019 sonuna kadar en az 200 markaya e-ihracatın kapılarını açmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’de her ölçekten işletmecinin kendini geleceğe taşıyabilmesi amacıyla gerekli olan donanımı sunmayı, kârlılıklarını artırmayı, yenilikçi iş süreçleriyle verimliliklerini yükseltmeyi ve ülkenin küresel rekabet gücünü gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmayı hedefleyen Dijital Ticaret Zirvesi, toplam 4 ilde düzenlenecek. İzmir’in ardından Gaziantep, Kocaeli ve Konya’da devam edecek olan etkinlikte ilgili tüm ayrıntılara https://www.dijitalticaretzirvesi.com/adresinden ulaşılabiliyor.

2 Comments

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.