GittiGidiyor eBay’de Kadın Olmak

 GittiGidiyor eBay’de Kadın Olmak

GittiGidiyor eBay’in kadın çalışanları olarak, 7 Mart 2013 sabahı, bizler için hazırlanan sabah kahvaltısı sürpriziyle karşılandık. Birbirinden leziz sandviçlerimizi yerken, eBay Inc’ten bizi ziyarete gelen eBay Global Pazaryeri Genel Başkan Yardımcısı Lynda Talgo, eBay’de kadın lider olmanın inceliklerini bizlerle paylaştı; beden dilinden tutun çalışma ve aile hayatında birbirimize nasıl daha fazla destek olabileceğimizi ve eBay Kadın Girişimi Ağı’nı anlattı.

 eBay Kadın Girişim Ağı (eWIN) nedir?

Dünyadaki tüm eBay kadın çalışanlarını kapsayan Women Initiative Network (eWIN) adlı bu girişim, kadınların kariyerlerinde kalıcı başarıyı yakalamaları için onlara destek olurken, kadınların daha fazla öğrenmesi ve kendilerini geliştirmeleri için fırsatlar sunuyor. Bu girişim, eBay CEO’su John Donahoe ve İnsan Kaynakları Kıdemli Başkan Yardımcısı Beth Axelrod tarafından destekleniyor.

Toplantıda, eBay Türkiye’de bununla ilgili ileride nasıl aksiyon alabileceğimizi konuştuk ve sonrasında birbirimizi özgürce eleştirdik. Acaba birbirimizle rekabet etmeyi mi yoksa destek olmayı mı seçiyoruz? eBay’de çalışan bireyler olarak ve kadın kimliğimizle şirkette nasıl bir fark yaratıyoruz? Peki bu özgür ortamı eBay gerçekten bize sunuyor mu?

Bu soruları GittiGidiyor eBay’in kadın çalışanlarına sorduk:

Ayşen Aksu – Hukuk Danışmanı: “eBay’de kadın çalışan olduğumu hissetmiyorum; bu da gayet güzel bir duygu.”

Banu Betül Güler – Marka, Halkla İlişkiler & İletişim Yöneticisi: “eBay’de çalışmak en stresli zamanlarda bile çok huzurlu burada hem kadın olarak hem insan olarak değer gördüğümü hissediyorum. Bu şirketin bir parçası olmak ufku geniş ve vizyon sahibi insanlar ile çalışmak bana her gün yeni bir şey katıyor. “

Ceylan Aran – Grafik Tasarım Yetkilisi: “Herkes birbirine insan odaklı yaklaştığı için doğal olarak daha huzurlu bir ortam yaratıldığını düşünüyorum.”

Gizem KatKat – Satış Operasyon Uzmanı: “eBay Genel Başkan Yardımcısı Lynda Talgo ile dün yaptığımız kahvaltıda, şirket, kadın çalışanlarına verdiği değeri bir kez daha göstermiş oldu. eBay’in özgür düşünmeye, yeni fikir ve önerilere açık bir şirket olması ve verdiği sözleri adım adım yerine getirmesi çalışan olarak beni motive ediyor. Son olarak kadınlar her alanda var olmalı diyorum.”

Gülşah Şahin – Grafik Tasarım Yetkilisi: “eBay’de kadın çalışanlara verilen değeri her an hissetmenin mutluluğunu yaşıyorum; birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız bize karşı her zaman çok nazik oldular.”

Halime Öney – Kıdemli Kategori Uzmanı: “Ekibim çoğunlukla erkek çalışanlardan oluşuyor; müşteri ve tedarikçilerimiz de çoğunlukla erkek olunca bazen onların dilinden konuşmak durumunda kalıyoruz. Buna rağmen genel olarak GittiGidiyor eBay’de kadın çalışan olarak çok rahat ediyorum; hatta bizlere yönelik pozitif ayrımcılıktan yararlandığım durumlar da oldu.”

Işıl Özkan – Grafik Tasarım Uzmanı:  “Şu zamana kadar çalıştığım yerler içinde en çok evimde hissettiğim yer GittiGidiyor eBay oldu. Bu olumlu atmosfere katkısı olan herkese teşekkürler.”

Özlem Bengi – İnsan Kaynakları Entegrasyon Lideri: “Cinsiyet ayırımı hissetmeden çalışabildiğim bir organizasyon. Özellikle eBay’in başarılı kadın liderlerini tanıma fırsatı bulup, örnek alabildiğim için şanslı hissettiğim bir işyeri.”

Selen Kurt – Bütçe ve Raporlama Yöneticisi:  “Kadın ya da erkek ayrımını hissetmediğim, güleryüzlü, anlayışlı insanlarla dolu, çalışan olarak aidiyet duygusunu hissedebildiğim ve parçası olmaktan keyif aldığım bir organizasyon.”

Beril Koçoğlu – Kıdemli Editör: “GittiGidiyor’da yazılım mühendisinden tutun, web arayüz uzmanı, grafik tasarımcı ve proje yöneticisine kadar kilit pozisyonlarda çalışan pek çok kadın görebilirsiniz. Çünkü burası kadın ve erkeklerin homojen bir şekilde dağıldığı nadir teknoloji şirketlerinden biri.”

Aysel Yıldız – İdari İşler Görevlisi: “Konumumuz ne olursa olsun; aile ve iş hayatında; siyasette, sanatta ve bunun gibi her alanda başarılarımızı gösterebiliriz. Yeter ki kararlı ve cesur olalım.”

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.