GittiGidiyor eBay’in Gücüyle Daha da Büyüyor

 GittiGidiyor eBay’in Gücüyle Daha da Büyüyor

Türkiye’de internetten alışverişinin gelişmesine öncülük eden GittiGidiyor, 2011 yılında global e-ticaret devi eBay’in çatısı altına girdikten sonra sektördeki lider konumunu daha da güçlendirdi. Bugün 17 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan GittiGidiyor, aylık ortalama 60 milyon ziyaret alan ve 2016’da 3.3 milyar sayfa görüntülenme rakamına ulaşan bir platform. GittiGidiyor Genel Müdürü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı, eBay şirketi olarak GittiGidiyor’un stratejilerini, hedeflerini ve gelecek planlarını konuşmak üzere PLATİN dergisinden Duygu Sayıner ile bir araya geldi.

İşte o söyleşinin satır başları:

Öncelikle GittiGidiyor’un bugün geldiği noktayı değerlendirebilir misiniz?

Ben GittiGidiyor’a 2014 yılında geldim. Şirketin 2014’ten sonraki stratejisi çok daha büyük markaların e-ticaret platformlarını GittiGidiyor bünyesine almak oldu. Aylık 60 milyonluk bir ziyaretimiz var. Büyük markalarla beraber bu sinerjiyi yakalamak üzerine böyle bir stratejiye girdik. Şu anda perakende dünyasının yüzde 95 firmasının resmi mağazalarını almış bulunuyoruz. Onlarla biıiikte çok ciddi büyüme yaşamaya başladık. Her sene yüzde 45-50 oranlarında büyüme gerçekleştiriyoruz. Geçen seneyi de yüzde 33’lük bir büyüme ile kapattık. Geçtiğimiz sene, Türkiye’nin gündeminden dolayı bazı aylarda çok zorlandığımız bir yıl oldu. Bu sene yüzde 45 oranında bir büyüme hedefliyoruz. İlk çeyreği yüzde 50’nin üzerinde büyümeyle kapattık gibi görünüyor. Hedeflerin üzerinde gidiyoruz. Hem 45 bin üzerinde satıcımızla, hem trafiğimizle hem aktif kullanıcı sayımızla ve aktif kullanıcılarımızın büyüme oranlarıyla Türkiye’nin lider e-ticaret platformu olduğumuzu söyleyebilirim.

2011 yılında eBay ile güçlerinizi birleştirdikten sonra nasıl bir yapılanma içine girdiniz?

Bu süreçte teknolojik, idari ve insan kaynaklarıyla beraber eBay’in standartlarının altına girildi. Bu çok büyük bir birleşme. eBay’in gücüyle beraber bazı şeylerin değişimini hissedebiliyorsunuz. Fakat asıl değişimi biz geçtiğimiz sene yakaladık. eBay tarafında Avrupa’nın büyümesinin yaklaşık yüzde 10’u GittiGidiyor’dan geldi. Bunun üzerine eBay’in global GEO’su bizi tebrik etmek için İstanbul’a geldi. Önceleri eBay’den çok fazla şey öğreniyorduk. Son 1 yıldır ağırlıklı olarak onlara bazı şeyleri biz öğretmeye başladık. Hızlı pazarlama aktiviteleri nasıl yapılır? Kampanya sürecinin nasıl olması gerekiyor? Satın alma takvimi nasıldır? Teknik altyapılar nasıl daha hızlı entegre olabilir gibi konularda onlara fikirlerimizi ilettik Ben aynı zamanda eBay’in EMEA bölgesindeki iş geliştirmenin başında görev yapıyorum. Büyük markalarla eBay’in belli ülkelerini bir araya getiriyoruz. Mesela Vodafone ile İspanya’yı bir araya getirdik. HP ile Fransa’yı bir araya getirdik. Böyle büyük markaların iş birliğini yapabiliyoruz. eBay bizim altyapıyı çok iyi yaptığımızı ve şahane bir teknik ekibimizin olduğunu düşünüyor. Bunun üzerine Rusya’nın altyapısının değişimi için biz onlara önderlik etmeye başladık. 3-4 ay içerisinde Rusya’nın altyapısı revize edilerek GittiGidiyor gibi çalışan bir altyapıya sahip olacak.

Mobil tarafta inanılmaz bir yükseliş var. Siz burada nasıl bir başarı grafiği yakaladınız?

Mobil, başarıdan çok mecbur olduğumuz bir kavram. Dünya mobile kaymış durumda. Biz de mobilde birçok proje yapıyoruz. Trafiğimizin yüzde 65’ini mobilden alıyoruz. Satışlarımızın da yüzde 40-45 civarı mobilden geliyor. Mobilden gelen insanların alışveriş oranlarını artırabilmek için birçok proje yapıyoruz. Galatasaray Üniversitesi, Koç Üniversitesi, İTÜ ve ODTÜ gibi üniversitelerle birlikte de çalışıyoruz.

Sosyal medyayı ve son teknolojileri ne kadar aktif kullanıyorsunuz?

Oldukça aktif olarak kullanıyoruz. Stratejilerimizi yıllık belirleyip o hedeflerle ilerliyoruz. Bu yıl stratejimiz daha satış odaklı değil, biraz daha şirket içine odaklanmak olacak. Snapchat’te ofis içine gireceğiz örneğin. Kanal bazlı değişik işler yapıyoruz. Her kanalın özelinde belli stratejiler geliştiriyoruz. Instagram’ daki stratejimizle, Tvvitter’daki stratejimiz aynı olmuyor. Biz tamamen müşteriyle romantik bağımızı artırmak için bazı çalışmalar yapıyoruz. GittiGidiyor’a gel kupon kazan gibi gerilla taktiklerini yapmıyoruz çünkü buna ihtiyacımız yok. Müşteriyle duygusal bağımızı artıracak şeyler bizim için çok daha önemli. Son teknolojilerin kullanımı tarafında Şubat ayındaki Sevgililer Günü’nde bir chatbot uygulaması yaptık. GittiGidiyor Facebook hesabının Messenger uygulaması üzerinden çalışan chatbot, en uygun hediyeyi önermek üzerine kurgulandı. Messenger’a gelenlere sorduğu soruların yanıtlarına göre uygun hediye alternatiflerini sunarak kullanıcıya dijital ortamda asistanlık yaptık. İlk etapta 14 Şubat Sevgililer Günü için uygulamaya geçen chatbot’u, takip eden diğer özel günlerde de kapsamını genişleterek takipçilerimizle buluşturacağız.

Vodafone ile KOBİ’leri e-ticarete taşımak için güçlerinizi birleştirdiniz. Bu iş birliğinden bahseder misiniz?

Biz Vodafone ile çok kapsamlı bir iş ortaklığına başladık. KOBİ’leri geliştirmek, onları dijital dünyaya taşımak, onların daha sonra eBay’in platformunu kullanıp e-ihracata taşınması bu iş birliğinin küçük bir parçası esasında. Biz Vodafone ile eBay’in global iş ortaklığına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. eBay ve GittiGidiyor’ u büyütecek olanlar KOBİ’ler. O KOBİ’lere giderken çok güçlü bir partnerin yanımızda olması büyük önem taşıyor. KOBİ’leri dijital dünyayla tanıştıracağız. Daha sonra büyük firmalarla da bazı projeler yapacağız. Vodafone ile de global şemsiye altında iş ortaklığımızı devam ettireceğiz. KOBİ’lerin e-ticarete entegre olması, online alışveriş hacmini büyütmenin yanı sıra bu işletmeler için de yeni bir kanal üzerinden satışlarını artırma fırsatı yaratıyor. GittiGidiyor üzerinden e-ticarete giren KOBİ’ler arasında, 1 yıl içinde toplam satışlarını yüzde 100’e varan oranda artıranlar mevcut. Bir başka deyişle, internetten satış yapabilmek bir KOBİ’ nin iş hacmini 2’ye katlayabiliyor. E-ticaret, KOBİ’lerin işlerini yurt dışına taşıyabilmeleri için de çok önemli bir adım. 10’uncu Kalkınma Planı’nda da ‘E-ticaretin, ihracatın artırılmasında etkili bir araç olarak kullanılması amacıyla gerekli mekanizmalar geliştirileceği belirtiliyor. Bu topraklardan çıkmış ilk büyük internet girişimlerinden biri olarak, sektörü ve ekonomimizi büyütmek temel amaçlarımızın başında geliyor. Global tecrübeye sahip Vodafone ile yaptığımız bu iş birliğini, KOBI’leri global dünyaya açacak hedefimize ulaşma yolunda attığımız stratejik adımların başlangıç noktası olarak görüyoruz.

Kullanıcılarınıza internetten alışverişi daha güvenilir hale getirmek için neler yapıyorsunuz?

Güvenlik konusunda kullanıcılarımıza sunduğumuz en önemli değerlerden biri olan Sıfır Risk Sistemi’nden bahsedebiliriz. GittiGidiyor’un kurucuları tarafından 1999 yılında bulunan Sıfır Risk Sistemi, online alışverişi daha keyifli ve güvenli kılan bir ödeme-onay sistemi. İşleyişini kısaca anlatmak gerekirse; alıcı ürünü satın alıyor, ürün bedeli GittiGidiyor havuz hesabına aktarılıyor. Alıcının, ürünü teslim alıp onaylamak için 3 iş günü süresi var. Ürünü onayladığında, havuz hesabındaki para satıcının hesabına aktarılıyor. Son olarak, da Mobilexpress ile yaptığımız iş birliği ile bir yeniliğe daha imza attık. Kullanıcılar kredi kartlarını veya banka kartlarını, bu kartlar ile GittiGidiyor’da gerçekleştirdikleri bir ödeme işleminin ardından kaydedebiliyor. Bunun için belirttikleri cep telefonuna gelen şifreyi girmeleri yeterli oluyor. Kartını kayıt eden kullanıcılar, sonraki alışverişlerinde kart bilgilerini tekrar girmelerine gerek kalmadan, tercih ettikleri kredi kartı kullanarak ödeme işlemini tamamlayabiliyorlar. Ayrıca ‘Bana Özel’ menüsûnün altındaki ‘Ödeme Araçları’ seçeneğinden kayıtlı kartlarını listeleyebiliyor, silebiliyor ya da yeni kredi kartı kaydedebiliyorlar.

GittiGidiyor e-ticaret sektörünün köklü kuruluşlarından biri. Türkiye’de sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz, yıllar içinde nasıl bir değişim gözlemlediniz?

Önümüzdeki yılın Ekim ayına kadar sektörün perakende payını yüzde 4 ya da 5 seviyelerine getirmek istiyoruz. Şu anda bu rakam yüzde 2’ler seviyesinde. Bu büyümenin gerçekleşmesi için e-ticaret firmalarının yüzde 23-30 civarında büyümesi gerekiyor. BuradaKOBI’lerin, büyük perakende firmalarının e-ticarete daha sağlıklı bir şekilde girmesi ve onların büyümesi gerekiyor ki biz e-ticaretimizi yüzde 5 seviyesine, gelişmekte olan ülkeler civarındaki bir orana getirelim. Türkiye’nin önündeki en önemli potansiyel ihracat ve bunu en iyi yapabileceği yer internet. Birçok ülkenin gelişmesi ve Uzakdoğu’nun işin içine girmesiyle bizim normal ihracat kilometremiz daraldı. Eskiden çok daha geniş bir ihracat kilometremiz varken, her dönem daralıyor fizikselde. Bıınu internete taşırsanız bütün dünyaya gönderebiliyor hale geliyorsunuz.

eSpor tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızlı bir gelişim gösteriyor. Siz de en son 1907 Fenerbahçe takmıına sponsor oldunuz. Bu konu hakkında neler söylersiniz?

Biz GittiGidiyor olarak eSpor kitlesini çok merak ediyoruz. Bunun için 1907 Fenerbahçe Derneği’nin eSpor takımı ‘1907 Fenerbahçe’nin sponsoru olduk. eSpor tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükselen bir trend. Bu spor dalının genellikle 14 – 35 yaş aralığına hitap ettiğini dikkate aldığımızda, ülkemizin sahip olduğu genç nüfus nedeniyle eSpor’a şirketler de yatırım yapmaya başladı. Ayrıca, Türkiye’de yapılan bazı turnuvalar TV kanallarından da canlı olarak yayınlandı. Tüm bu gelişmeleri dikkate aldığımızda burada çok ciddi bir ekonomi döndüğünü ve geleceğin burada olduğunu çok net görebiliyoruz. GittiGidiyor olarak özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği bu alanda 1907 Fenerbahçe League of Legends takımı ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin bizleri çok heyecanlandırıyor.

TOBB bünyesinde kurulan ‘e-ticaret meclisi’ başkanlığına seçildiniz. Bu taraftaki çalışmalarınız ııeler olacak?

TOBB E-Ticaret Sektör Meclisi’nin amacı, elektronik ticaretin ülkemizde gelişmesi için belirlenen ana maddeler üzerinde bir eylem planı çıkarıp kamu kurumlarının da desteğiyle bu planı en kısa sûrede hayata geçirmek. Meclisin öncelikli gündem maddeleri kamu ve özel sektör arasındaki iletişim, dijital okuryazarlık, mevzuada ilgili düzenlemeler ve e-ihracat. TUBİSAD’ın raporuna göre Türkiye’de e-ticaretin perakende sektöründeki payı henüz yüzde 2 civarında. E-Ticaret Meclisi’nin hedeflerinden biri de 2 yılda bu oranı yüzde 5 seviyesine çıkartarak gelişmekte olan ülkeler ortalamasını yakalayabilmek. Brezilya, İspanya ve italya gibi e-ticaretin hızla geliştiği ülkeler yüzde 5 seviyelerine erişti bile. Gelişmiş ülkelerde e-ticaretin perakendeden aldığı pay ortalama yüzde 7 iken ingiltere’ye bakıldığında yüzde ll’e varan oranlardan söz ediliyor. Yani Türkiye’de e-ticaret sektörünün büyük bir potansiyeli ve bu konuda gidecek çok yolu var. Türkiye’de e-ticaret sektörüne yönelik bir ortak söylem ve eylem planının olmaması, bugüne kadar son derece reaktif şekilde ilerlenmesine sebep oldu.

Geleceğe yönelik plan ve projeleriniz hakkında neler söylersiniz?

Yüzde 45’lik minimum bir büyüme hedefimiz var. eBay’in ingiltere ve Almanya dışındaki bütün bölgesi bizim bağlı olduğumuz bölgeyi oluşturuyor. Biz eBay’e ‘bu bölgeyi bize verin biz yönetiriz dedik. Ancak merkezin İstanbul’da olmasını istediğimizi belirttik. İlk başta çok şaşırdılar fakat şu anda oraya doğru gidiyoruz.

Rakamlarla GittiGidiyor

 • GittiGidiyor 2016 yılında {8110100ace18acca647065e9dd6fbd0560a7d3305e7c4b2b9ad02c6356a8a3d6}33 büyüdü.
 • 2016 toplam ziyaret 500 milyonun üzerinde.
 • 2016 A’alık itibariyİe aylık ziyaret yaklaşık 60 milyon.
 • 2015 toplam ziyaret yaklaşık 390 milyon.
 • 2016 Aralık itibariyle sayfa görüntülenme sayısı yaklaşık 3.3 milyar.
 • 2016 Aralık ayı itibariyle günlük yaklaşık 2 milyon ziyaret.
 • 2016 yılında tekil ziyaretçi sayısı yaklaşık 20 milyon.
 • GittiGidiyor’un kayıtlı üye sayısı, 17 milyon.
 • GittiGidiyor’da her 2 saniyede 1 ürün satılıyor.
 • 2016’da mobil hacim 2015’e göre {8110100ace18acca647065e9dd6fbd0560a7d3305e7c4b2b9ad02c6356a8a3d6}163 arttı.
 • Mobil uygulamaların indirilme sayısı 4.3 milyon.
 • 2016 toplam mobil ziyaret 300 milyonun üzerinde.
 • 2016 Aralık itibariyle GittiGidiyor toplam trafiğinin yaklaşık {8110100ace18acca647065e9dd6fbd0560a7d3305e7c4b2b9ad02c6356a8a3d6}60’ı mobilden geliyor.
 • 2016’da en çok Pazartesi günleri alışveriş yapıldı.
 • 2016 verilerine göre en çok alışveriş yapan iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Mersin ve Gaziantep oldu.

**Qlikview@Omniture Sitecatalyst Verileri

Kaynak: Platin Dergisi

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.