GittiGidiyor Sanat Kulübü 24 Eylül’de Pera Müzesindeydi

 GittiGidiyor Sanat Kulübü 24 Eylül’de Pera Müzesindeydi

Yaz bitmek üzereyken, hep sokaklarda gördüğümüz graffiti eserlerinin arkasındaki hikayeleri, Pera müzesinde hem öğrenme hem de küçük çapta bizler de kendi sanatımızı yapma fırsatı bulduk. 🙂 Bu keyifli akşama öncelikle daha önce yapılmış graffiti eserlerininin yer aldığı sergiyi inceleyerek başladık. Zaman zaman karışık bulduğumuz graffiti eserlerinin içerisinde aslında çok değişik hikayelerin olduğunu ve her sanatçının eserinin içerisinde, genellikle farkedilmesi zor olan, sanatçının isminin ya da imzasının yer aldığını öğrendik. 🙂 Sergi gezimizi tamamladıktan sonra atölyede kendi çalışmalarımızı yapmaya başladık.

Atölyede Amerikalı sokak sanatçısı KR’ın çalışmalarından esinlenen soyut çalışmalar yapılıyordu. Balmumundan yapılan boyaları tuvalimizin üstüne yapıştırdık. Isı yardımıyla boyalarımızı eriterek resmimizi oluşturmaya başladık. İlk çalışmaya başladığımızda sabırsızca bekliyordum. Oldukça katı olan boyaların eriyebileceğine inanmakta biraz zorlansam da, çalışmaya başladıktan dakikalar sonra seçtiğimiz renkteki boyaların erimeye başladığını ve yağmur gibi etrafa damladıklarını farkettim. Isının yönünü değiştirerek renklerimizi istediğimiz tarafa yönlendirebiliyorduk. Çalışma bittiğinde ilk bakışta anlamsız bir renk karışımı olarak hissetseniz de hayal gücünüzü kullanarak, Pera müzesindeki eğitmenlerin de yardımıyla, aslında renklerden bir balerin elbisesi ya da renkli bir etek oluşturduğunuzu farkederek çalışmayı keyifle sonlandırabiliyorsunuz.

        

Müzeden çıktığımda, 3 saattir aslında normalde düşündüğüm hiçbirşeyi düşünmediğimi ve sadece yaptığım işe odaklandığımı farkettim. 🙂 Herkesin hem kendisini dinlemesi hem de içindeki hayal gücünü keşfedebilmesi için bu tarz etkinliklere katılmasını öneririm.
İnsanın kendisini keşfetmesini sağlayan bu gibi keyifli etkinlikleri düzenleyen bir şirkette çalıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu fırsatı bana sunduğu için bir GittiGidiyor çalışanı olarak şirketime teşekkür ederim. 🙂

Not: Pera Müzesinin düzenlediği etklinliklere ve düzenleyeceği etkinliklere http://www.peramuzesi.org.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.