GittiGidiyor WIN

 GittiGidiyor WIN

WIN Logo blog post

Birey olarak hepimizin toplumda yüklendiği bazı sorumluluklarımız, farklı rollerimiz var. İş yerinde görev sorumlulukları, evde eş olmak, anne veya baba olmak, arkadaş olmak…

Bu farklı roller hepimize bazı sorumluluklar getiriyor. Kadınların sosyal hayatlarındaki rollerinin getirdiği kimi sorumluluklar ise kariyer yolculuklarında bazen bariyer haline gelebiliyor. Bu nedenle globalde de kadınlara aynı hassasiyetle yaklaşan eBay’in bir şirketi olarak GittiGidiyor’da, kadınların kariyer yolculuklarında önlerine çıkan bariyerleri aşma konusunda onları sonuna kadar destekliyoruz.

Şirketteki kadın çalışanlarımızın her anlamda birbirlerini desteklemeleri, toplumda ve kariyer yolculuklarında yüz yüze kaldıkları sorunları birlikte tartışıp çözüm üretmeleri, kendi değerlerinin farkına varmaları için WIN (Women Initiative Network) ekibimizi kurduk. Kadınların iş dünyasında daha çok “ben de varım” diyebilmeleri için kurulan bu grup, globalde düzenlenen “WIN Diversity (Çeşitlilik)” etkinliğine katılarak aslında ilk temelini attı.

 

2015 sonu itibariyle GittiGidiyor içinde WIN ekibini kurduğumuzda sadece 5 kişiydik, şimdi 16 kişi bu ekipte aktif olarak çalışıyoruz. Tüm yıla yayılan dopdolu bir etkinlik takvimimiz var. Dört temel önceliğimize göre hareket ediyoruz; bunlar: Farkındalık yaratmak, kadınların kariyer gelişimini desteklemek, iş-sosyal hayat dengesi, fark yaratmak ve değer katmak. Sadece kadın çalışanların bir araya geldiği kahvaltı buluşmaları, kişisel gelişime katkıda bulunacak workshoplar ve üst düzey kadın liderlerle sohbet günleri gerçekleştiriyoruz. TurkishWIN’in sponsoru olduk, böylece birçok üniversite etkinliğinde üniversite öğrencileri ile buluşup, onların hayatına değer katma şansımız oluyor. Aynı zamanda TurkishWIN’in mentorluk programı çerçevesinde GittiGidiyor kadınlarının sektör liderlerinden mentorluk almasını sağlayarak kariyer gelişimlerini destekliyoruz. Bizler de aynı oluşum içerisinde mentorluk vererek diğer kadınların iş hayatında fark yaratabilme şansına sahip oluyoruz.

Şu anda üzerinde çalıştığımız çok keyifli bir proje var. Ağustos ayında şirket içinden 20 kişinin dahil olacağı bir tiyatro oyunu sergileyeceğiz. Senaryo, iş hayatında kadın ve erkek arasındaki ilişkiyi mizahi bir şekilde ele alıyor. Farkındalık yaratmayı hedeflediğimiz bu oyunla farklı departmanlardan çalışanlarımız, hem iş dışında keyifli bir aktivitenin parçası oluyor hem de profesyonel tiyatroculardan sahne kullanımı, ses ve nefes üzerine ciddi bir eğitim alıyor.

Uzun dönemli etkinliklerin yanı sıra, Nikewomen gibi koşulara katılıyoruz; hatta yakın bir zamanda da Adım Adım ile projeler ve etkinlikler yapmak istiyoruz.

GittiGidiyor WIN olarak en önemli hedeflerimizden biri de organizasyon içinde kadın çalışan ve kadın yönetici oranının arttırılması. Bu noktada da insan kaynakları müdürümüz Murat Yüksel ile çalışıyoruz ve tüm GittiGidiyor yöneticilerinden destek alıyoruz. Bunun dışında GittiGidiyor kadınlarına eBay organizasyonu içinde rotasyon fırsatları sunmak gibi büyük planlarımız da var.

GittiGidiyor WIN ekibimizin kurulmasından itibaren bu kısa zaman içerisinde birçok iş başardığımıza inanıyorum; yaptığımız şeylerden çok daha fazlasını da gelecek için şimdiden planladık.  Kadınların kariyer yolculuklarında önlerine çıkan bariyerleri aşmaları konusunda onlara her zaman destek olmaya devam edeceğiz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.