GittiGidiyor’da Çalışmak

 GittiGidiyor’da Çalışmak

Bir süredir bu yazıyı yazmak için tabiri caizse kıvranıyordum. “Görev icabı yazmam gerek de yazamıyorum” duygusuyla değil ama. Aksine, bu yazıyı önemsediğimden, GittiGidiyor hakkındaki duygularımı tüm gerçekliği ve yalınlığı ile nasıl kelimelere dökebilirim noktasında tıkanıyordum. Bahsettiğim gerçeklik en yalın haliyle şu: “GittiGidiyor benim için çok özel ve çalışmak için çok doğru bir yer.”

Denebilir ki; “özel” olması benim kariyer geçmişimle, önceliklerimle ve beklentilerimle ilintili ya da tüm bunların GittiGidiyor’da ne denli karşılık bulduğu ile… Ancak GittiGidiyor’un çalışmak için çok “doğru” bir yer olduğu fikrimin, sadece benimle sınırlı olmadığını, bunun genellenebileceğini savunuyorum, görüyorum, paylaşıyorum.

Hiçbir şirket herkes için doğru yer olamaz, olmamalıdır da. Bu nedenledir ki mülakatlar esnasında adayların sadece teknik yeterliliklerini değil, GittiGidiyor kültürüne ve ailesine uyumluluklarını da gözetiyoruz hatta salt bu nedenle işe almadığımız pek çok aday oluyor. Çünkü tam da o özelliklerin bileşimi GittiGidiyor’u çalışmak için bu denli doğru ve özel bir yer kılıyor bana göre. Peki, “GittiGidiyor Kültürü” olarak nitelendirdiklerimiz ve hepimizin sahip olduğu ve yaşattığı özellikler nelerdir?

Kimi şirketler bu özellikleri “kurumsal değerler” adı altında toplar ve yayınlarlar. GittiGidiyor’da bu bileşenler yazıya dökülmüş değiller ancak biz mülakatlarda anlatıyoruz ya da adayda ne arayacağımızı biliyoruz. Peki nasıl? Birileri bize dikte etmiş olduğu için değil şüphesiz; bizzat bizler böyle çalıştığımız ve bu atmosferde yaşadığımız için…

GittiGidiyor’da en önem verdiğimiz ve aramıza her yeni katılan üyemizle çoğalmasını arzu ettiğimiz değerlerimiz:

Keyifli insanlarla ve keyifle çalışırız.

Ara sıra mesai saatlerinde sinemaya gideriz (bunu bir süredir yapmadığımızı hatırlamam iyi oldu, aksiyon almak gerek :)), sık sık pasta kesip başarılarımızı kutlamak için bir vesile yaratırız, PES turnuvaları düzenleriz, beraberce partiler yaparız, öğle yemeklerinde kocaman gruplar halinde bir araya geldiğimizde hangi espriye güleceğimizi şaşırırız, olur olmadık şeyler için çekiliş yaparız. 🙂 Şirkette her türlü müzisyene rastlamak mümkündür. Beste yapanlar, albüm çıkaranlar, barda sahne alanlar, solist olanlar, grubuyla GittiGidiyor’a özel konser verenler…

Hem birbirimize hem de fikirlerimize saygı duyarız. İnisiyatif almamızın önünde engel yoktur, alınmasını destekleriz.

GittiGidiyor, teknoloji sektörü gereği, hızlı karar ve aksiyon alan bir şirket. Bugüne kadar bu şirkette kimsenin fikirlerinin hiyerarşiye takıldığını görmedim.  IT Direktörümüzün geneli yansıtan bir örneği vardır; der ki “Bizde herkes yeni bir teknoloji kullanımı vb. bir konudaki fikrini veya iş geliştirmeye katkıda bulunabilecek bir projesini anlatır, savunur; hayata geçirilip geçirilemeyeceğine yine hep beraber karar veririz; geçemeyecekse hepimiz nedeni konusunda ikna oluruz.” Kısacası, biz akıl birliği ile hareket etmenin önemine inanırız.

Birbirimizle yarışmayız, işimizle yarışırız. Önce kendimizi, sonra birbirimizi geliştiririz.

IT Direktörümüzün (sanırım en çok mülakatı yaptığım 2 yöneticiden biri olması dolayısıyla, en çok örneği ondan verebiliyorum :))  mülakatlarda verdiği bir örnek vardır: “Bizde herkes, deneyim ayrımı yapmaksızın, yeni bir teknolojiyi araştırdığında gelir ve hepimize öğretir.”

İşimizi profesyonelce yaparız, iş disiplinimiz yüksektir ama rahat ve esnek bir ortamda çalışırız.

İşe kotla gelebilmenin dayanılmaz hafifliğini senelerce takım giyip, kravat takanlar anlarlar. 🙂

Farklı olanı, katma değer yaratanı anında ödüllendiririz.

İçimizden biri ya da birileri ekstra bir adım attığında; “Spot Ödül” uygulamasından kaçmaz, anında ödüllendiririz. 🙂

Eğitime yatırım yaparız.

Neredeyse hiçbir teknik eğitim talebini geri çevirmeyiz, hatta talep beklemez biz teklif ederiz.

Hakkaniyetli davranırız ve bununla gurur duyarız.

İlk iş deneyimi burada olanlar tüm bunları kanıksayıp, doğal kabul edebilirler ancak sizi temin ederim ki burada yaşadığımız ve yaşattığımız çok özel bir durum.

11 Comments

 • sanırım böyle bir şirkette çalışmayı hiç düşünmeden kabul ederdim 🙂 harika bi iş konsantrasyon durumu var,bu kadar eğlecenin içinde böyle teknik bi çalışma sistemi gerçekten harika…! can-ı gönülden başarılar diliorum ve tebrik ediorum; GİTTİGİDİYOR ailesini :))

 • Yazıyı okurken sanki googleda çalışanlar için yazılan bir yazı aklıma geldi ne kadar da benziyor…bir de virgin şirketindekileirn aykırı çalışma şartları…sizi gidi siziiiii…. :)))

 • Merhabalar;

  Yazınızda iş ortamınızı çok zevkli bir şekilde anlatmışsınız. Şahsen şirketinizde çalışmak isterim. Hatta az önce yazıyı okuduktan hemen sonra sitede ‘İnsan Kaynakları’ bölümü aradım ama bulamadım 🙂

 • İlginiz için çok teşekkür ederiz. Açık pozisyonlarımızı incelemek için http://www.gittigidiyor.com/main/basin/basin_main.php?cat=j adresini ziyaret etmenizi öneririz.

 • fazla söze ne gerek herşey elimin altında gibi teşekkürler.

 • heryerde mağazam varmış gibi ne zaman neistersem onu alabiliyorum.

 • İşin başındaki kişiler; Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu, Tolga Kabataş (kurucular) işin başından beri inanarak emek verdikleri için bugün gittigidiyor.com çok değerli bir marka. Kuruluş aşamalarındaki sancılı dönemler,ilk 2 yıl sitenin kendisini finanse edememesi, ilk yıllarda kurucular olarak biraz önce saydığım ortakların outlook üzerinden sitenin kullanıcılara yardımcı olmaları zaten şu anda çalışanların çalışma ortamlarının temellerinin çok kuvvetli olmasının birer göstergesi olsa gerek. GittiGidiyor’un can damarlarından olan müşteri hizmetleri çalışanları bu işi zamanında Kurucularının yaptığını düşünerek daha çok motive olabilirler. Kısacası Tebrikler Gittigidiyor..

 • Ben lise öğrencisiyim sizinle staj yapmak isterim.CV mi göndermem için bi adres verebilir misiniz ?

 • Umut Bey, CV’nizi bilgi@gittigidiyor.com e-posta adresine iletebilirsiniz.

  Saygılarımızla.

 • bu kadar kapsamlı bir sitenin neden bir çağrı merkezi yok doğrusu hayret verici site çok güzel kullanışlı anladığım kadarıyla da disiplinli tebrik ediyorum. fakat bir çağrı merkezi oluşturmak zor olmasa gerek 2 gündür iletişim için bir numara bulamadım yanıt merkezinden aldığımız cevaplar daha önce okuduğumuz bağlantılara yönlendiriyor. çağrı merkezinin vereceği rehberlik hizmetiyle kapasitesinin daha da artacağı kanaatindeyim. başarılarınızın devamını dilerim

  • Hayri Bey merhaba,

   2014 yılı içerisinde çağrı merkezi oluşturulması için çalışmalarımız devam etmektedir. Yıl içerisinde öncelikle kısıtlı bir kullanıcı kitlesi ile başlayarak, çağrı merkezi hizmetimizi hayata geçireceğiz ve zamanla tüm kullanıcılarımız bu hizmetten yararlanıyor olacaktır. Şu anda hizmet için altyapı çalışmalarımız devam etttiği için, hizmetin başlangıcına dair net bir zaman verememekteyiz.

   İlginiz için teşekkür ederiz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.