GittiGidiyor’da Yazılımcı Olmak

 GittiGidiyor’da Yazılımcı Olmak

“Ne iş yapıyorsun?” sorusuna GittiGidiyor.com’da yazılım mühendisi olarak çalıştığımı söylediğimde bana yöneltilen ikinci soru “Evden mi çalışıyorsun?” oluyor. Aslında GittiGidiyor’un sahne arkasını tanımayanların bu gibi sorular sorması oldukça doğal; ancak GittiGidiyor Blog sayesinde artık kullanıcıların da GittiGidiyor çalışanları olarak bizlerin neler yaptığını öğrenme, çalışma ortamımızı ve yazılım ekibi olarak nelerden hoşlandığımızı görme şansı olacak. Böylece bizler de bu blog üzerinden kendimizi onlara daha iyi anlatabileceğiz.

“Bir internet şirketinde yazılımcı ne yapar, GittiGidiyor’un devasa sisteminin arkasında nasıl bir emek var, yazılımcıların bu sistemin içinde yeri nedir?” gibi sorular da yine merak edilenler arasında yer alıyor. Bizler, Bilgi Teknolojileri (IT) departmanı olarak GittiGidiyor ailesinde 30’u aşkın çalışandan oluşan bir ekibiz. Bu ekipte yer alan sistemciler, analistler, test ekibi ve tasarımcı arkadaşlarla yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda bir harman olup karşınıza bu güzel ziyafeti sunuyoruz. Yazılım departmanı çalışanları olarak yaptıklarımızı kısaca özetleyecek olursam; yazılımcılar, arkalarına aldıkları destek ve kullandıkları son teknoloji ile analistlerden aldıkları projeleri zamanında ve mümkün olduğunca kusursuz bitirmeye çalışırlar. Yazılan modüller test ekibi tarafından incelendikten sonra proje sahibine gösterilir ve nihayet sizlerin huzuruna çıkar.

Peki, ofiste birlikte geçirdiğimiz zamanlarda, öğle tatillerinde, iş çıkışlarında ve şirket etkinliklerinde neler yapıyoruz? Ofisin en eğlenceli zamanlarından biri de, kendi aramızda düzenlediğimiz langırt turnuvaları oluyor. (Oldukça çekişmeli geçen bu turnuvaların sonuncusunu ne yazık ki sistem ekibine kaptırmış bulunmaktayız.) Ofis dışında da birlikte oldukça keyifli zaman geçiriyoruz. Kimi zaman sınırsız suşi promosyonundan faydalanıp bayılıncaya kadar suşi yiyor, kimi zaman da toplanıp “Age of Empires”, “Quake”, “Counter Strike” gibi oyunlar oynuyoruz.

İnsan Kaynakları departmanının düzenlediği Happy Hour, Yılbaşı Partisi, Sinema Günleri gibi etkinliklerde ise hem soluklanıyor hem de tüm çalışanlarla birlikte hoşça vakit geçiriyoruz. Bunların yanı sıra kürek, basketbol gibi spor dallarında İstanbul Corporate Games ve Business League’in düzenlediği şirketler arası turnuvalara katılıyor ve GittiGidiyor’u diğer takım arkadaşlarımızla birlikte en iyi şekilde temsil ediyoruz.

GittiGidiyor yazılım ekibi olarak kendi içinde çok iyi kaynaşmış, takım ruhunu yaptığımız işlere yansıtmasını bilen başarılı bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. Yaptığımız iş ile GittiGidiyor’un 4,5 milyonu aşkın kayıtlı kullanıcısını; alıcısıyla, satıcısıyla mutlu edebilmek bizi, ekip olarak, daha çok motive ediyor. GittiGidiyor’un başarılarının arkasında, diğer departmanlarla birlikte, yazılımın da yürüttüğü çalışmaların etkisi büyük. İşte bu yüzden, GittiGidiyor’da yazılımcı olmanın keyifli olduğu kadar ekip olarak herkesin elinden gelenin en iyisini yaptığı, emek verilen bir iş olduğunu söyleyebilirim.

30 Comments

 • Ofisiniz çok güzel hayırlı uğurlu olsun.

 • En iyi yazılımcıları kapmanın yolu onlara değer verdiğini alenen söylemekten geçer. Bunu gayet güzel açıklayan bir makale olmuş.

 • Şirketler çalışanlarına yatırım yaparlarsa, çalışanlarda şirketlerine yatırım yapar. Her iki tarafın çıkar ve menfaatleri karşılanmalıdır.

  İNSANIN MİDESİ TOKKEN AKLI ÇALIŞIR.

 • pek bi eğlenceli görünüyor çalışma ortamı ancak bayan çalışan arkadaş yok mu yoksa ben mi göremiyorum 🙂 Bir bayan ve bilgi işlem sektöründe çalışan olarak gözlerim direk onları arıyor 🙂

 • Google academy gibi ama bilemiyorum, ne olursa olsun serbest çalışmak daha rahat 🙂

 • Ortam harika gözüküyor, kaliteli bir çalışma ortamı iş kalitesini de şüphesiz arttıracaktır. Başarılar GG!

 • Bu pozitif enerji ile GG yi daha da iyi yerlere taşımanız , mutlu ve başarılı olmanız dileklerimle hepinize iyi günler,aylar ve yıllar:)

 • süper işler başarıyorsunuz, bir satıcı olarak benimde ufak bir fikir ekleyesim geldi, umarım kızmazsınız.

  kargo bilgileri girilirken takip numarası alanına takip numarası girilmesini zorunlu hale getirirseniz iyi olur, bazı arkadaşlar o formu kafalarına göre doldurup kargo geciktiriyorlar.

 • Sistem Yazılım olarak çok başarılı hızlı ve kolay ancak müşteri destek hattını ben pek başarılı bulmuyorum.GittiGidiyor kullanıcısı olarakta eleştirme puanlama hakkım var diye düşünüyorum.Sistem Yazılıma 10 üzerinden 10 ancak Müşteri Destek Hattına 10 üzerinden 5 diyebilirim.

 • Sisteminiz çok Güzel Ama Tek Bir sonun Size Ulaşmak İstediğimizde. Sesli Bir İletişim araci Bulamadim.. Hepnize Kolay Gelsin Arkadaşlar.

 • Aslında sizin grafikerlere hayranım ama ; yazılımcılar yazmış bu yazıyı önce onlara sesleniyim 2006 dan beri kullanıyorum gg yi yahu arkadaşlar hiç mi hata vermez bi site hiçmi msj gönderirken, listelerken ,teklif verirken server bilmemne hataları vermez nabıyosunuz bug ları yiyiyormusunuz o an.Grafikerler Maşşallah diyelim nazar deymesin grafiker değil sanatçı gibi çalışıyorlar ,o bannerler anasayfadaki değişen tuhaf bannermi deniyor artık bilmiyorum(flash ile yapılmış) nası bişey insanın tıklamıycağı varsa bile dayanamayıp yıklıyor.

 • Selam herkese google taklit edilmeye çalışılmış ancak ortam çok kasvetli sigara içilmiyordur inşallah.

  Bir de o kadar çalışan yazılım mühendisi ne iş yapar GG bir sistemde anlamadım.

  Bence oradaki elemanların yarısı yeterli GG gibi bir sistemi ayakta tutmak için 🙂

  Hayrlı işler diliyorum.

 • Daha önce destek hattına da öneri olarak gönderdiğim bir isteğim vardı. Kullanıcılar için bir mantar pano. GG’nin artık bir blog sayfası da olduğuna göre bize de bir iletişim alanı yaratsanız nasıl olur? Mesaj kontrolü biraz yük getirecektir ama imkansız olmamalı. İyi çalışmalar.

 • baya sağlammış ofis, başarılar gitti gidiyor ve ekibi

 • böyle büyük bi şirkette bi langırttan başka şeylerde görmeyi beklerdim açıkçası..

 • Ofisi bu kadar büyük ve güzel beklemiyordum açıkcası. Çok güzelmiş.

 • ortam harika görünüyor. İnşallah böyle bir mekanda çalışırız diyeceğim ama zor. profesyoneller arasında amatörlere yer yok gibi :D:D

 • ortam güzel ama bence daha hoş olabilirdi

 • Çok güzel bi yer.
  gelecegın facebok ofisi gibi 😛

 • Wayyy bee GittiGidiyor un tam bir cafesi oldu yani “GGcafe” Baksanıza iş dışında ?Age of Empires?, ?Quake?, ?Counter Strike? gibi oyunlar oynuyorsunuz. Nedir bu bir şirket diğer şirketlerden tamamen farklı. Hem sıcakkanlı, hem sempatik, hem eğleceli, hem çalışan yaz yaz bitmez.. Tek kelime türkiyenin en iyi cafesi “GGcafe” sidir SÜPER…… 🙂 🙂

 • Merhaba,
  IT’yi tanıtmak her zaman zordur. Türkiye’nin önde gelen firamalarından birinde IT’de çalışan biri olarak mevcut personel sayınızı “çok” olarak bulan kişilerin olmasının dışardan bakınca bu şekilde gözükmesini çok normal buluyorum. Eminim sizlerde öylesinizdir. Sizden rica günümüzde mobilize oldukça değer kazandı. Mobile site versiyonunuza ek özellikler kazandırmanızı dilerim. Örneğin mesajları okuyabiliyor fakat cevaplayamıyorsunuz. Bu sebeple full site açmak gerekiyor. Tüm emeklerinize kodlarınıza ve ellerinize sağlık. Başarılarınızın devamını dilerim.

 • bende orda çalışmak istiyom 🙂

 • sizlerle çalışmak isterdim

 • rahat etmek güzel …insanlar işini severek yapiyor…

 • Selamlar,
  Fotoğrafta gördüğünüz ortam artık değiştirilmiş, masalar daha farklı, birbirinden izole hale getirilmiş. Yani şu an sıkışık değil aksine gayet rahat bir ortam var arkadaşlar.
  İyi çalışmalar.

 • Ortam şahane emeği geçen herkesi tebrik ederim.

 • profilde olumlu veya olumsuz verilen puanları ayırsanızda tek tıkla ulaşsak daha kolay olacak ama şuanda böyle değil arayıp bulmak lazım okumak için bunuda yazın bizahmet 😀

 • Ortam süper gerçekten özerenerek bakıyorum

 • Gittigidiyor’da çalışan kişileri bu kadar halktan olması sevindirdi beni 🙂

 • yazılımcıların nitelikleri neler acaba? ne seviyede olmak gerekir gittigidiyor.com da yazılımcı olabilmek için?

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir