GittiGidiyor’da Yeni Mezun Olmak

 GittiGidiyor’da Yeni Mezun Olmak

Haziran sonunda taze bir mezun olarak eğitim hayatımı sonlandırıyorum diye sevinirken, hiç tahmin etmediğim yepyeni, alışılagelmişin dışında bir okulda buldum kendimi. Temmuz başında parçası oldugum GittiGidiyor ailesinde ikinci ayımı doldururken, sizlerle yeni okulum hakkındaki gözlemlerimi paylaşmak istiyorum. GittiGidiyor dünyasının,  yeni mezunun idealleri ve iş dünyasının gerçekliği ile ne derece kesiştigini anlatmaya çalışacağım.

Bu dünyadan bahsetmeden önce şunu rahatlıkla söyleyebilirim; İnternet sektörü için beklentilerinizi aklınıza gelebilecek en idealist senaryoların içinde, fazlasıyla iyi bir noktaya konumlandırabilirsiniz. Kendimin de ait olduğu Y kuşağının aklındaki eğlenceli, rahat iş ortamı, üst-ast ilişkisinin ikna ve motivasyona dayalı olması, şirket yaş ortalamasının bir hayli genç olması ve eğlenmeyi sevmesi, üniversite ortamından çok uzaklaştırmadı beni diyebilirim. Özellikle şirket çalışanlarından yönetim kademesine kadar herkesin sizin fikirlerinize değer veriyor olması, kesinlikle eBay etik değerleri doğrultusunda, pozisyonunuz ne olursa olsun, ne kadar yeni/eski olursanız olun sizi dinleyen bir yönetici kadronun varlığı işinize verdiğiniz değeri arttıran bir etken.

Burada, sürekli gelişimin ve GittiGidiyor’un daha iyi bir yer olması için fikir alışverişinin teşvik edildiği profesyonel ve samimi bir ortam var. Global eBay ağının sunduğu uluslararası kariyer olanakları ise gerçekten sektörün ötesinde bir maden. Daha ilk günden hem fiziksel ofis koşulları hem de manevi ortamdan dolayı doğru bir adreste işe başladığımı anladım.

GittiGidiyor ofisi İstanbul’un en yeni semtlerinden Batı Ataşehir’de gayet teknolojik bir binada 140 kişilik bir ekibe ve açık bir yapıya sahip bir oluşum. Açık ofis tecrübesi kendi adıma bir ilk, gelenekselde hiyerarşik düzende alan/odalara bölünen plaza ve benzeri yerlerde çalışmış biri olarak, ilk defa neredeyse bütün şirket çalışanlarını tek noktadan bakınca görebildiğiniz bir ortamdan bahsediyorum. Açık ofis yapısının oluşturduğu , farklı departmanlarda çalışanların arasındaki organik bağı, 2 ay boyunca fazlasıyla tecrübe ettim diyebilirim. Yeni mezun birinin değil genel müdür, departman müdürlerini bile çalışırken görmesi biraz sınırları zorlasa da genel müdür ve diğer departman müdürlerine 10 metre uzaklıkta oturuyor olmak, edindiğiniz tecrübelerden oldukça farklı bir durum. 🙂

Bünyesinde birçok farklı departmanı barındıran GittiGidiyor, 2011’de eBay gibi bir dünya devi tarafından satın alınmış. Satın alma sonrasında eBay, tecrübesini kendi içinde kurgulayarak,benim de yeni dahil olduğum, Marketplace departmanını kurmuş. Departmandan bahsedecek olursak; burasını basitçe bir ar-ge laboratuarı olarak düşünebiliriz. Burada  kullanıcıların (alıcı/satıcı) tarafında yaşadığı alışveriş deneyimini her anlamda daha iyiye götürmek için sistemli bir sekilde çalışılıyor. Etkin bir ekip tarafindan yönetilen Marketplaces diğer GittiGidiyor departmanları ile kordineli bir şekilde bütün geliştirmelerin planlanması/projelendirmesi ve takibini yapıyor. Günlük işlerinin yanısıra teknolojik gelişmeleri, uygulanabilirliği kullancı alışkanlıklarının araştırılması faaliyetleri de departmanın kritik görev tanımları arasında. Ekibin işini ne kadar ciddiye aldığını daha şimdiden ellerinde 2014 sonuna kadar yetecek iş yükü/plan olduğundan sanırım anlayabiliriz.Yapılan araştırmaların hepsi gerçek zamanlı datalarla destekleniyor ve “Kullanıcı odaklı olma” prensiplerine bağlı olarak gerçekleşiyor.

Açıkçası GittiGidiyor kendim gibi yeni mezun adaylara, gerek iş ortamı gerekse de işin size kattıkları ile kesinlikle önerebileceğim bir yer. Rekabetçi, akılcı ve proaktif bir şirket, bir üniversite gibi bilgiyi üreten ve ürettiğini sizinle paylaşan bir yapıya sahip.

Bugün geldiğim noktada tabiki ailem ve okulumun katkısı yadsınamaz fakat bundan sonrası için eminim ki gideceğim nokta GittiGidiyor sayesinde olacak. 🙂

4 Comments

 • başarılar dilerim…

 • Tebrikler kuzen başarılar dilerim. Gittigidiyor’u seviyoruz 🙂

 • Merhaba Gökhan Kardeşim,
  Öncelikle size yeni işinizde başarılar dilerim.
  Ben de 7 senedir Gittigidiyor üyesiyim. Bunun yaklaşık son 5 senesi de dükkan sahibi satış yaparak geçti. Sanki ben de Gittigidiyor’da çalışıyormuşum gibi o kadar çok seviyorum. Gittigidiyor hakkında söyleyeceğim, gerçekten müşteri potansiyeli çok fazla olan sitelerden biri. (Bu da sektörde ilk olması, bu her zaman böyledir.) Ama kendisinden daha fazla atılım yapmasını bekliyoruz. Bu konuda zaman zaman Gittigidiyor’a öneriler iletmekteyiz ama bunlardan pek fazla geri dönüş gelmiyor. Ebay ın şirketi satın almasının olumlu yanları olmasına vardır elbette ama gördüğüm kadarıyla Türk pratikliğini ortadan kaldırmış. Yabancılar zeka olarak sistematiktir, her şeyleri planlıdır, bir adım atmadan önce 40 kere düşünürler. Türkler ise pratiktirler, zekaları kıvraktır. İşte bu 2 unsuru birleştirmesi şirkete müthiş bir ivme kazandıracaktır. Özellikle bilgisayar, internet gibi sektörlerde adımları çok daha hızlı atmanız gerekiyor. Yoksa bir bakmışsınız geriye düşüvermişsiniz.:)
  Size ve tüm Gittigidiyor Çalışanlarına başarılar dilerim.

  • Şeyhmuz Bey merhaba,

   İlginiz ve geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

   Satıcı deneyimini bir üst seviyeye taşımak için çalışmalarımız devam etmektedir. Yorumlarınız bizim için çok önemlidir; GittiGidiyor’la ilgili bütün öneri ve şikayetlerinizi bize Destek Hattı üzerinden iletebilirsiniz; http://www.gittigidiyor.com/bizeulasin.

   Saygılarımızla,

   GittiGidiyor.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.