GittiGidiyor’un Hızlı Büyümesinin Arkasında Ne Var?

 GittiGidiyor’un Hızlı Büyümesinin Arkasında Ne Var?

GittiGidiyor genel müdürü ve TOBB e-ticaret Meclis Başkanı Öget Kantarcı, Dünya Gazetesi’nden Volkan AKI ile yaptığı söyleşide, e-ticarette yeni nesil alışveriş dönemini başlatan Cadde platformunun, GittiGidiyor’un hızlı büyümesinin ardındaki önemli nedenlerden biri olduğunu vurguladı.

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi eBay’in parçası GittiGidiyor, Türkiyede e-ticaretin ev sahibi misyonuyla, 2014 yılında Cadde ismiyle yepyeni bir konsepti alışveriş tutkunlarına sundu. Klasik pazaryeri modelinden farklı olarak, GittiGidiyor Cadde’de, seçkin markaların sezon ürünleri mağazalarla eş zamanlı olarak tüketicilerle buluşturulmaya başlandı.

Dünyada yaygın olmayan bu konsept kısa sürede tüketiciler tarafından beğeniyle karşılandı ve eBay’e örnek oldu. Bu model ile bünyesine en iyi markaları ve gelişmeke olan kobileri katan GittiGidiyor, son 3 yılda {8110100ace18acca647065e9dd6fbd0560a7d3305e7c4b2b9ad02c6356a8a3d6}40’lar hızında büyüdü.

Bu model sayesinde KOBİ’lerin e-ticarete ilk adımlarını daha sağlam atabileceğini de belirten Öget Kantarcı, GittiGidiyor’un 3 yıl önceki çalışma modelini ve Cadde projesinin arkakasındaki fikri şöyle açıklıyor:

GittiGidiyor Küçük firmaların ürün sattığı, müşteriden müşteriye ürün satıldığı veya büyük markaların distribütörlerinin toptan dağıtıcıya ürün sattığı bir alışveriş platformuydu. Yurt dışındaki model aslında ağırlıkla böyle… Biz de dedik ki bunu biraz daha değiştirip büyük markaları içeri almamız lazım. İki yıl içerisinde yaklaşık bine yakın markayı entegre ettik. Teknolojik olarak entegrasyonunu sağladık. Hepsi perakende markaları. AVM’lerde gördüğünüz teknolojiden ev alışverişine kadar tüm büyük markalar şu an Gitti Gidiyor’un içerisinde mağazalarını açmış durumda. Son bir senedir trafiğimiz çok yüksek olduğu için, diğer e-ticaret sitelerine de “Gelin bizim trafiğimizden yaralanın, siz de bizim üzerimizden ürün satın” diyebiliyoruz. Bu değişik bir model, daha önce de dünya üzerinde gördüğümüz veya gerçekleşen bir model değil. Ama tuttu ve şu an Türkiye’de e-ticaret sektöründeki firmalarının yüzde 90’ından fazlasının GittiGidiyor üzerinde resmi mağazası var. GittiGidiyor üzerinden müşterilerine alışveriş yaptırabiliyor. Böylelikle biz ilk sene yüzde 48 büyüdük, ikinci sene yüzde 33 büyüdük. 2017 büyüme tahminimiz yüzde 45…”

45 Binden fazla Satıcımız Var! Hedef KOBİ’leri e-ticarete kazandırmak

Büyük markalarla yapılan iş birliklerinden ve KOBİ’lere yönelik hedeflerini anlatan Öget Kantarcı sözlerine şöyle devam etti:

“Şu an bünyemizde 45 binin üzerinde satıcı var. İş modelimizde belirli kiralar var, küçük ürünler satıyorsanız kira alınmıyor ama büyük entegrasyon yapıyorsanız belli bir reklam kirası alınıyor. Belli özellikler var, o özellikleri satın alabiliyorsunuz. Mesela bizim sayfamızda arama butonu yeri var. P&G ile bir anlaşma yapmıştık. Arama motoruna çocuk bezi yazınca Prima öncelikle sunuluyor. Yani Prima’nın resmi mağazasından özel fiyatlı ürünler müşterinin karşısına çıkıyor. Bunun gibi birçok marka ile çalışıyoruz. Özel çalışma şekilleri ile bunların hepsinin değişik fiyatlandırma şekilleri var. Bir de tabii ki her ürünün her dönem için değişen komisyon oranları var. Bu şekilde bir çalışma sistemimiz var. Ayrıca bu sene bir ilki hayata geçirerek artık biraz daha fazla KOBİ’lere yöneldik. Evet, içimizde 45 bin satıcı var ama bu sene ağırlıklı olarak biz KOBİ’leri dijital dünyayla nasıl tanıştırırız, hatta ilk başta Gitti Gidiyor üzerinden satış yapıp daha sonra eBay’in diğer ülkelerine nasıl e-ihracat yapmalarını sağlayabiliriz gibi konuların üzerine yoğunlaşmaya başladık. Bununla beraber Türkiye’de KOBİ’leri dijitalleştirme amacıyla Vodafone ile bir kampanya başlattık. KOBİ’lerin altyapılarını sağlayacağız, uygulamalarını geliştireceğiz, e-ticaret sayfalarını kuracağız. Gitti Gidiyor üzerinde mağazaları olacak ve aylık 49 lira karşılığında bunların hepsinden yararlanıyor olacaklar. Böylelikle KOBİ’ler Türkiye’de satış yapmaya başlayacak. Bir yandan da eBay’e entegrasyonunun da son anlarına geldik. Burada PayPal’dan kaynaklanan sorunlar var. eBay’ın özel bir anlaşması var biliyorsunuz.”

GittiGidiyor’dan Yurt Dışına Satış Yapılabilecek

Küresel bir ağın parçası olarak çok yakında GittiGidiyor satıcılarına yurt dışına satış yapma imkanının sunulacağını belirten Öget Kantarcı şu bilgileri verdi:

“Yurt dışına satış yapma imkanını sunacağız. Ancak KOBİ’lerin önce Türkiye’de antrenmanlarını yapmaları gerekiyor. eBay’de mağazalarını açabilmemiz için firmaların çok düzgün bir şekilde çalışıyor olması gerekiyor. Bir tane deneme yapıyoruz şu anda. eBay içerisinde, perakendenin önde gelen yaklaşık 30-40 markasının bir araya geldiği ‘Buy From Turkey’ adında bir mağaza açtık. O mağaza üzerinden şu anda eBay kullanıcıları Türkiye mağazasından alışveriş yapabilecekler. Bu denemenin ardından bu yılın ikinci yarısı gibi bu hizmetimizi genişletmeyi düşünüyoruz. Tekstil ve ev tekstili ile başlıyoruz. Yine perakendenin önde gelen markaları yer alacak. Ayakkabıcılar da olacak, tekstil firmaları da olacak. Şimdilik böyle başlıyor daha sonra tekstil olmayan ev ürünleri de dahil olabilir. Yavaş yavaş katılım sayısını artırmayı planlıyoruz.”

Mobilden E-ticaret Yükselişte

Mobil’den GittiGidiyor’a gelen trafiğin {8110100ace18acca647065e9dd6fbd0560a7d3305e7c4b2b9ad02c6356a8a3d6}60’ını kapsadığını belirten Öget Kantarcı, web üzerinden sunuluan alışveriş deneyimini kusurzca mobile aktarmak için çalışmaya devam ettiklerini söyledi ve hedeflerinden söz etti:

“Mobil uygulama üzerinden gerçekleşen satışlar yüzde 35’ler civarı. Yani her geçen gün artıyor. eBay’de ise mobilin trafikteki payı hemen hemen aynı ancak alışveriş oranı yüzde 50’nin üzerinde. Biz iyi bir orandayız ancak daha gidecek yerimiz var. Burada web üzerinden sunduğunuz alışveriş deneyimini mobile ne kadar doğru aktardığınız çok önemli. Yani siz webe girdiğiniz zaman çok rahat bir şekilde tam ekran üzerinden alışveriş adımlarını takip edip, kredi kartını da çok rahat bir şekilde girip çıkabiliyorsunuz. Mobilde de durumun böyle olması lazım. İkincisi, ödeme sistemlerinin çok daha hızlı çalışıyor olması gerekiyor. Bu yavaşlıkları bizim engelleyip, hızlı hizmet sunmamız lazım”

Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende içindeki payı yüzde 2

Aynı zamanda, e-ticarette sektörel birliği sağlamak amacıyla TOBB bünyesinde kurulan E-Ticaret Meclisi başkanı olan Öget Kantarcı e-ticaretle ilgili çarpıcı veriler paylaştı:

“Henüz 2016 verileri tam olarak açıklanmadı. Ancak bizim tahminimize göre yüzde 25-30’luk bir büyüme olduğunu düşünüyoruz. En son TÜBİSAD’ın 2015 yılında açıkladığı bir rapor var. Orada da perakendenin büyüklüğünün 13,3 milyar TL olduğu belirtiliyor. Ama bunun içinde seyahat gibi diğer sektör harcamaları yok. Sadece perakende var. Normalde internette dönen bütün hacim ile birlikte bu rakam yüzde 30’a kadar çıkıyor. Tüm online ticaret toplamda 25 milyar TL gibi bir büyüklüğe ulaşıyor. Şu an ülkemizde perakendede e-ticaret oranı yüzde 2 civarında, gelişmekte olan ülkelerde ise bu oran yüzde 4-5 civarına ulaşıyor. Gelişmiş ülkelerde İngiltere’de yüzde 12, Almanya’da yüzde 10 seviyelerinde.”

Kaynak: dunya.com/kose-yazisi/dunyada-olmayan-is-modeli-turkiyede-tutunca-hizli-buyudu

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.