Her İki kişiden Birinin Tatil Bütçesi 1000-2000 TL Arasında

 Her İki kişiden Birinin Tatil Bütçesi 1000-2000 TL Arasında

Yaz sezonunda heyecanla tatil planları yapılırken, GittiGidiyor Poltio üzerinden düzenlediği anketle tatilcilerin tercihlerini ve hazırlık sürecindeki alışkanlıklarını ortaya koydu. Toplamda 9 bin 357 oyun kullanıldığı ankette her iki kişiden biri, tatile ayırdığı bütçenin 1000 ile 2000 TL arasında değiştiğini belirtti. Sonuçlar, her üç kişiden birinin de tatil öncesi mutlaka kıyafet satın aldığını ortaya çıkardı.

Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, yaz sezonundaki tatil tercihlerine ve hazırlık alışkanlıklarına, sosyal anket platformu Poltio üzerinden düzenlediği anketle ışık tuttu. 13-23 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen ve toplamda 9 bin 357 oy kullanılan anketin sonuçlarına göre, Türkiye’de her iki kişiden birinin tatil için 1000 ile 2000 TL arasında bütçe ayırdığı ortaya çıktı. Ankete katılanların yüzde 24’ü tatil için ayırdığını bütçenin “2000-3000 TL” ve yüzde 12’si “3000-4000 TL arasında olduğunu belirtirken, yüzde 13’ü ise “5000 TL ve üzeri” bütçeyle tatil yaptığını ifade etti.

Tatil için Ege’yi yurt dışından daha fazla tercih ediyoruz

Katılımcılara “Tatil için nereye gitmek istersiniz?” sorusunun yöneltildiği ankette, Ege Bölgesi’nin, yurt dışından daha fazla tercih edilen bir lokasyon olduğu görüldü. Ankete katılanların yüzde 42’si tatilde Ege’ye gitmek istediğini belirtirken, Ege’yi yüzde 33 ile “yurtdışı” , yüzde 16 ile “Akdeniz” ve yüzde 9 ile “Karadeniz” seçenekleri izledi.

Valizler son dakikada hazırlanıyor

Ankette yöneltilen “Tatil valizini ne zaman hazırlarsınız?” sorusuna, tatilcilerin yüzde 70’i açık ara farkla “Yola çıkmadan 1 gün önce” yanıtını verdi. Bu yanıtı yüzde 21’le “Yola çıkmadan 1 hafta önce”, yüzde 5’le “Yola çıkacağım gün” ve yüzde 4’le “Valizimi ben hazırlamıyorum” yanıtları takip etti.

Tatil öncesi mutlaka alınanlar arasında kıyafet bir numara

Her tatil öncesi mutlaka satın alınan ürünlerin de sorulduğu ankette “Yazlık kıyafet” yüzde 30 oy oranıyla birinci gelirken; onu yüzde 15’le “Mayo/Bikini”, yine yüzde 15’le “Güneş kremi”, yüzde 13’le “Sandalet/Terlik”, yüzde 9’la “Güneş gözlüğü”, yüzde 7’yle “Kitap”, yine yüzde 7’yle “Çanta” ve yüzde 4’le “Şapka” izledi.

“Tatilde olmazsa olmaz dediğiniz elektronik cihazlar hangileri?” sorusuna ise ankete katılanların yüzde 32’si “Kulaklık” yanıtını verirken, katılımcıların yüzde 27’si “Fotoğraf makinesi/Kamera”, yüzde 19’u “Powerbank”, yüzde 11’i “Saç düzleştirici ve şekillendirici”, yüzde 4’ü “Su geçirmez kamera”, yüzde 3’ü “Laptop”, yine yüzde 3’ü “Bluetooth hoparlör” ve yüzde 1’i “E-kitap okuyucu” dedi.

Geçen yıla göre en çok güneş gözlüğü ve sandalet satışı arttı

50’den fazla kategoride 15 milyon ürün çeşidi bulunan ve giyimden aksesuara, elektronikten kozmetiğe kadar tatil için gerekli tüm ihtiyaçları yüz binlerce ürün seçeneğiyle tüketiciye sunan GittiGidiyor bu yaz da alışverişin tercih edilen adresi oldu. GittiGidiyor satış verilerine göre; yaz tatili valizlerinin olmazsa olmazı haline gelen güneş gözlüğü, mayo, sandalet, güneş kremi gibi ürünlerin satışını yaz sezonuyla birlikte önemli ölçüde yükseldi. Bu yaz, 2017 yazına kıyasla satışı en çok artan ürünler ise yüzde 56 ile güneş gözlüğü ve yüzde 43 ile sandalet oldu.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.