İlham Veren Satıcı Hikayeleri

 İlham Veren Satıcı Hikayeleri

Türkiye’de e-ticaretin lider platformu GittiGidiyor, İlham Veren Satıcı Hikayeleri projesiyle, e-ticarete dahil olmak ve bu alanda gelişmek isteyen işletmeleri örnek olacak başarı öykülerini gün yüzüne çıkardı. GittiGidiyor Marka Müdürü Esra Midillili Ertem, Marketing Türkiye Dergisi’ne verdiği röportajda “GittiGidiyor bu iletişim projesi ile e-ticaretteki potansiyeli ortaya koyarak, internetten ürün satmak isteyenlere onları bekleyen farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor” dedi. 

İşte o röportajın ayrıntıları;

16 yıllık geçmişiyle GittiGidiyor’un bugün sevilen ve güvenilen bir marka olmasının ardında, platformun gücünü kullanarak kendi iş potansiyellerini artıran, kendi hikayelerini yazan satıcıları bulunuyor. E-ticarette elde edilen başarılar, zamanla yeni satıcıların da sisteme dahil olmasını sağlayarak sektörün büyümesinin önünü açıyor.

Bu vizyonla, GittiGidiyor, kendi satıcılarının hikayelerinin başkalarına da ilham vermesi için İlham Veren Satıcı Hikayeleri ( #ilhamverensatıcıhikayeleri ) konseptini hayata geçirdi. GittiGidiyor’un hedefi, her alanda dijitalleşmeye entegre olabilmenin önemine vurgu yapmak. Yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak dijitalleşme konusunda adım atanlar, online mağazalarıyla Türkiye’nin dört bir tarafına, 7/24 ulaşabilmenin avantajlarını keşfederek bu konuda örnek teşkil edecek. İlham Veren Satıcı Hikayeleri’ni bir de GittiGidiyor Marka Müdürü Esra Midillili Ertem’den dinliyoruz:

İlham Veren Satıcı Hikayeleri’nin ilk kahramanları kimler oldu?

GittiGidiyor’un İlham Veren Satıcı Hikayeleri’nin ilk kahramanı, 90 yaşında, aynı zamanda GittiGidiyor’un en yaşlı satıcısı unvanına sahip Mehmet İrfan Dolgun. Birileri suda iz bırakmaya çalışırken o, bütün hikayesini betona yazmış, mobilyacılık sektöründe ilklere imza atmış Ödemişli bir usta… 70’li yıllarda açtığı atölyesinde kadın istihdamı yaratmış, kadınların el becerilerini değerlendirerek onların potansiyeliyle kendine Avrupa’ya ihracatın kapılarını aralamış. Seri imalat konusunda yine ilklere imza atarak işlerini büyütmüş; bir masa, dört sandalye ve bir sehpayı bir bavula sığdırarak modüler mobilya kavramının temellerini atıp Türkiye’de kendi yolculuğuna çıkmış.

Rahatsızlığı nedeniyle işini zirvedeyken bırakan ve üretimlerini durduran Mehmet İrfan Dolgun’un bir bavula sığan mobilyaları, bugün Almanya’daki müzelerde öğrencilere ilham vermeye devam ediyor. Seri üretimi durdursa da içindeki üretim aşkını dizginlemeyen Mehmet İrfan Dolgun, her sabah erkenden geldiği Ödemiş’teki fabrikasında yalnız başına el işi ahşap ürünlerini üretmeye devam ediyor.

En büyük hayali ise ürünlerinin daha çok kişiye ulaşarak deposundaki ahşap stoklarının “oduna dönüşmek” yerine herkesin yaşamının bir parçası olması. GittiGidiyor ile üç yıl önce kızı sayesinde tanışan Mehmet İrfan Dolgun, ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmanın ve yarım kalan hikayesinin GittiGidiyor’dan yaptığı satışlarla tamamlanmasının mutluluğunu yaşıyor.

Bir diğer ilham veren satıcımız ise, 43 yaşındaki Ülkü Polat Yavuz. Kendisi tekstil mühendisi ve sadece e-ticaretle işini büyüten girişimci bir anne. Yıllarca Türkiye’nin en büyük koltuk üreticilerinde mühendis olarak çalıştıktan sonra kendi firmasını kuruyor ve internet üzerinden işini geliştiriyor. Bugün hala fiziksel bir satış noktası bulunmayan Ülkü Hanım’ın hikayesi Türkiye’deki kendi işini yapmak isteyen tüm kadınlara ilham verecek.

GittiGidiyor, satıcı iletişimiyle ne hedefliyor? Nasıl bir fark yaratacak?

16 yıllık e-ticaret geçmişiyle sektöre öncülük eden GittiGidiyor, dijitalleşme yolunda herkesi destekleyerek bu ekosistemin gelişmesine öncülük ediyor, e-ticaretteki potansiyeli ortaya koyarak, internetten ürün satmak isteyenlere onları bekleyen farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gerçek başarı hikayeleri ise daha çok kişiye ulaşmak ve online kanalda da büyümek isteyen bireysel KOBİ’lere farklı bir kapı açacak. Bir eBay şirketi olarak GittiGidiyor, satıcıları ve milyonlarca kullanıcısıyla bu konuda da öncü olmayı hedefliyor.

Bundan sonrası için satıcı hikayeleri nasıl devam edecek? Bu yıl ve önümüzdeki döneme ait plan nedir?

2017 yılının başında hayata geçirdiğimiz #ilhanverensatıcıhikayeleri projesiyle yıl sonuna kadar toplamda beş satıcımızın hikayesini filme almayı hedefliyoruz. Başarı Hikayeleri  (#Başarıhikayeleri ) adı altında yeni bir serinin de planlaması yapılıyor.

Bu yıl marka iletişimi ve içerik stratejisinde “hikaye”ler odağımızda olmayı sürdürecek. Markamıza olan güven ve memnuniyeti en iyi anlatan, yine o deneyimi yaşayan GittiGidiyor kullanıcıları oluyor. Uzun vadede kendi başarı hikayelerini yazmak isteyenler için GittiGidiyor olarak desteğimiz devam edecek. Bu yıl daha da güçlenen ve satıcıların eğitim süreçlerinde onlara destek olacak yeni projeler geliştiren GittiGidiyor Satıcı Geliştirme ekibi ile hedefimiz, var olan satıcı verimini daha da artırarak dijitalleşme sürecindeki satıcıları ekosisteme kazandırmak.

2 Comments

  • İlham Veren Satıcı Hikayelerinde bakalım daha kimler gün yüzüne çıkacak. Merakla takipteyiz “gizli tüccarları”

  • Gerçekten amcamız duygulandırdı beni, Allah uzun ömür versin.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.