Influencer Marketing’in Yükselişi

 Influencer Marketing’in Yükselişi

Her gün evrim geçiren pazarlama stratejileri arasında yeni nesil pazarlama kanallarından birisi olan Influencer Marketing, yoğun rekabet koşullarında markaların sosyal medya üzerinde saatlerini geçiren hedef kitlesine ulaşma yollarından bir tanesi. Geleneksel reklamların kimi kitlelerce izlenmek istenmemesi veya doğal olarak algılanmaması nedeniyle markalar influencer marketing ile tüketicilerin dikkatini çekmeyi amaçlıyorlar. Bu sayede, ürün özellikleri ve deneyimi influencer’lar (etkileyici) aracılığıyla sunulup hayatın içinden doğal bir pazarlama aktivitesi yürütülebiliyor.

Dijital medya kanallarında kitleleri etkileme gücü bulunan, takipçileri tarafından otorite ve bilirkişi olarak kabul edilen influencer’lar çoğunlukla deneyimlerini paylaşarak, güveni pekiştiriyorlar. Doğru kurgular sonucunda, takip edilen ve güven duyulan influencer’ın tercih ettiği marka ve ürünlerin hem bilinirlik hem de satış performansları önemli derecede yükselebiliyor.

Influencer Marketing Hub, 2017’den beri her sene bu kanalda yürüttüğü araştırma sonuçlarını sektörle paylaşıyor. Son verilere göre, 2019 senesinde 6.5 milyar dolar büyüklüğündeki bu pazarın 2021 senesinde 13.8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2 sene içinde %110’un üzerindeki bu artış aynı zamanda yeni platform ve ajansların da ekosisteme katılmasıyla hızla yükselmeye devam edecek gibi gözüküyor. Aynı raporda yer alan ve aralarında pazarlama profesyonellerinin de bulunduğu katılımcıların verdiği yanıtlara göre uzmanların %40’ı pazarlama bütçelerinin en az %20’sini influencer marketing’e ayırmayı planlıyor.

Influencerlar aracılığıyla gerçekleştirilen pazarlama faaliyetlerinde en çok tercih edilen kanal ise Instagram olarak göze çarpıyor. Instagram’ı Youtube ve özellikle yeni nesil tarafından tercih edilen ve kullanımı giderek yaygılaşan TikTok takip ediyor.

Globaldeki bu bulgulara ek olarak Avrupa’nın en büyük araştırma şirketlerinden biri olan Growth From Knowledge (GfK), Türkiye özelinde Influencer Marketing 2021 raporu yayınladı. Araştırma sonucuna göre, Türkiye’de online alışveriş yapan kullanıcıların %20‘si Instagram influencer’larının tanıtım yaptığı ürünleri satın alıyor.

GittiGidiyor olarak, hayata geçirdiğimiz “Ödül Programı” ile kısa zamanda 750’nin üzerinde makro ve mikro influencerla çalışarak bu kanalı en etkin kullanan markalardan biri olduk. Hızla geliştirdiğimiz ve yeni özellikler kazandırdığımız programımızla iş ortaklığı yaptığımız influencer’lara sürdürülebilir, verimli bir iş modeli sağlayıp havuzumuzu büyütmeyi planlıyoruz.

Aynı zamanda influencer’ların seçtikleri ürünleri tek bir sayfada listeleme imkanı tanıyan “koleksiyon” özelliğimiz sayesinde, hem influencer paylaşımlarındaki etkileşim oranını, hem de trafik ve satış hacmini artırıyoruz.

GittiGidiyor ile iş birliği yapmak isteyen influencerlar sitemizdeki başvuru sayfası üzerinden talepte bulunabiliyor: www.gittigidiyor.com/kampanya/influencer-basvuru

Organik takipçisiyle öne çıkan, yüksek etkileşimli, 10.000+ takipçili Instagram hesabına ya da etkileşimi yüksek olan diğer sosyal medya hesaplarına (Youtube, Facebook, Twitter, Tiktok, Spotify, Blog ve Twitch vb.) sahip influencer’lar sevdikleri ve deneyimledikleri ürünleri paylaşarak gelir elde edebiliyorlar.

Önümüzdeki dönemde, GittiGidiyor bünyesinde bulunan markalar özelinde de çalışmalar yaparak iş ortaklarımıza katkı sağlayacak projeler gerçekleştirmeye devam edeceğiz.