Siz Hiç 10 Kuruşluk Fatura Gördünüz mü?

Siz hiç 10 kuruş tutarında fatura gördünüz mü?
Eğer GittiGidiyor Maliye Bakanlığı’ndan bununla ilgili bir izin (İstanbul İl Defterdarlığı B.07.4.DEF.0.34.20./VUK-1/MÜK-257-10143 sayılı izni) almış olmasaydı belki de görecektiniz.

“‘GittiGidiyor hangi işlemleri için fatura kesiyor?’, ‘Benim vermiş olduğum listeleme ücretine ilişkin fatura neden bana ulaşmadı?’, ‘Ödediğim komisyon için faturam nerede?'”
Bu ve benzeri soruları zaman zaman GittiGidiyor kullanıcılarından duyuyoruz. Bunları topluca cevaplamadan önce isterseniz GittiGidiyor’un kazancının hangi işlemlerle ilgili oluştuğunu ve nasıl fatura düzenlediğini belirtelim:

GittiGidiyor, bu sitede ürün satmak isteyen kişilerden aldığı “listeleme ücreti” sayesinde gelir elde eder. Ayrıca satışı başarıyla gerçekleşen işlemler üzerinden “Sıfır Risk Sistemi hizmet komisyonu” alır. GittiGidiyor, Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefi olan kullanıcılarına, aldıkları bu hizmetler karşılığında, yedi günlük dönemler halinde fatura düzenler ve ilgili adrese faturayı gönderir.

Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefi olmayan ve gerçekleştirdiği arızi satışlara ilişkin GittiGidiyor’dan hizmet alan yüz binlerce farklı kullanıcıya ise (kişi sayısının çok fazla ve ödeme tutarlarının da çok düşük olması nedeniyle) Maliye Bakanlığı’nın izni dahilinde, kullanıcı tarafından ayrıca talep edilmedikçe, 50 TL’nin altında kalan hizmet bedelleri için ayrı ayrı fatura düzenlenmez ancak gün sonunda tek bir toplu fatura düzenlenir.

Bu arada, yeri gelmişken, konuyu netleştirmek amacıyla hatırlatalım: Ticari işlemleri için GittiGidiyor’u ve hizmetlerini kullanan Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefleri, site üzerinden yaptıkları satışlara istinaden, alıcılara göndermek üzere düzenlemeleri gereken fatura ve benzeri belgeleri kendileri hazırlamakla sorumludur.

GittiGidiyor, ürün alıp satmadığı için, sitede satılan ürünlere ait KDV faturası kesmemektedir. Dolayısıyla, bu satışlara ait faturalar, satışı gerçekleştiren satıcı tarafından, alıcıya gönderilmek durumundadır. Yine, hali hazırda mükellefiyet tesis ettirmiş veya ettirmemiş tüm GittiGidiyor kullanıcıları, site üzerinden gerçekleşecek işlemlerine ilişkin ve ilgili vergi kanunları ile düzenlenmiş olan vergisel yükümlülüklerini yerine getirmekle yükümlüdür.

12 Comments

 • Bu sitede her işlemin; vergi yasalarına, mali tebliğ ve yönetmeliklere tamamen uygun olduğu konusunda GittiGidiyor kullanıcıları emin ve müsterih olmalıdırlar. Bu konuda ki en önemli işaret ve kanıt zaten GittiGidiyor un titiz ve evhamlı dükkan işletmecilerinin şirket profillerinde belirginleşmektedir.

 • Her ay faturalar düzenli olarak geliyor ama malesef gelmesi çok gecikiyor. Fatura düzenlenme tarihini takip eden ayın 20sinden daha sonra geliyor ve çoğu zaman gelen fatura kullanılamıyor. Daha erken gönderilme imkanı olsa çok iyi olacak. Bu arada bilgilendirici güzel bir yazı olmuş.

 • Gönderilen faturaların tarafınıza geç ulaşıyor olmasının nedeni, kargo şirketinden veya adres bilgilerinizden kaynaklanan bir problem olabilir. Konu hakkında Destek Hattı’na ulaştığınız takdirde, ilgili birimlerimiz tarafından gerekli incelemeler yapılarak size detaylı bilgi verilecektir.

 • yeni başlayan GG satıcısı olarak bilgiler için teşekkürler.sormak istediğim su; örneğin {e5462dada09ae9648f7d55e598e557cceea46b11f3c4d1f03227009f0b5a4e33}10 komisyon oranı içinde 10 tl lik bir ürün satıldı banka hesabıma gecen 9 tl ben şimdi müşterime 10 tl kesip gg aradaki fark faturasını bana gönderiyormu? yoksa hesabıma gecen 9 tl yimi fatura kesiyorum.acil cevap lütfen

 • GittiGidiyor, elde ettiği tüm gelirleri faturalandırmaktadır. Faturalarınızın düzenli olarak gönderilmesini istiyorsanız, Bana Özel/Hesaplarım sayfasından kurumsal üye seçeneğini işaretleyerek fatura bilgilerinizi güncelleyin. Eğer şirket/kurum değilseniz ve yine de faturanızın gönderilmesini istiyorsanız lütfen GittiGidiyor’a bilgi verin. Konu hakkında Destek Hattı ile irtibata geçebilirsiniz.

 • Cem Ozel Bey’in sorusuna net cevap verilmemistir..Bu konuyu bende merak etmekteyim lutfen cevaplarsaniz sevinirim..

  örneğin {e5462dada09ae9648f7d55e598e557cceea46b11f3c4d1f03227009f0b5a4e33}10 komisyon oranı içinde 10 tl lik bir ürün satıldı banka hesabıma gecen 9 tl ben şimdi müşterime 10 tl kesip gg aradaki fark faturasını bana gönderiyormu? yoksa hesabıma gecen 9 tl yimi fatura kesiyorum.acil cevap lütfen

 • Soruya, aynı örnek üzerinden cevap verecek olursak:

  Satıcı 10 TL tutarında bir ürün satarsa, alıcıya 10 TL tutarında bir fatura kesmelidir. Satıcı, alıcıdan tahsil ettiği 9 TL ile fatura tutarı arasındaki farkı (soruda belirtildiği gibi) GittiGidiyor’dan gelecek 1 TL tutarındaki fatura ile kapatmaktadır. Konu hakkında tüm sorularınız için Destek Hattı ile irtibata geçebilirsiniz.

 • Merhabalar

  Blogu yakından takip ediyorum, gerçekten çok faydalı olmuş ancak yukarıdaki faturaların geç gelme sorunu malesef çok ciddi bir sıkıntı. Yaklaşık 2 yıldır GG üzerinden satış yapmaktayım, 24 aydır kesilen faturaların en fazla 2-3 tanesi zamanında elime ulaşmıştır. Gittigidiyor yardım menüsünden defalarca sorunu belirtmeme rağmen bir çözüm üretilmediği gibi iş yükümüz çok yoğun malesef bu tip gecikmeler oluyor tarzında kabul edilemez cevaplar almaktayım. Şu fatura kesme işine bir çözüm bulabilirseniz ve de bir önceki ayın faturalarını bir sonraki ayın 2. haftasında değilde ayın başında göndermeye çalışırsanız bence daha sorunsuz olacaktır.

 • Ben satış yaptığımda para benim banka hesabıma kimden geliyorsa ben ona fatura kesmek zorunda değilmiyim? bugün yarın maliye beni denetlese, sorarsa sana şu tarihte gittigidiyordan şu kadar para gelmiş göster bakıyım faturasını derse bende gittigidiyora kestiğim faturayı çıkarmak zorundayım. maliye ahmet, mehmet, hüseyini tanımaz çünkü para onlardan gelmemiş. insanları kandırmayalım lütfen.

 • Gittigidiyor satıcılarının fatura kesmesi konusunda daha çok yardımcı yazı olmalı örneğin 1 liraya sattığım ürünler var, buna fatura kesmesem ya da toplu bir şekilde nasıl ayarlarız. Gittigidiyor bir mali müşavir tuttsun o da kullanıcıların sorularını yanıtlasın bence.

 • Değerli kullanıcılarımız,

  Vergi/fatura konularıyla ilgili Blog yazımızda ya da sitemizde bulunan yardım sayfalarında bulamadığınız detaylı bilgiler için mali müşavirinizle görüşebilir ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinden (http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1323) bilgi alabilirsiniz.

  İlginiz için teşekkür ederiz.

 • Osman Bey merhaba,

  Sattığınız ürünlerin faturasını, ürün alıcısına kesmeniz gerekmektedir. Bir alışveriş işleminin nasıl faturalandırılacağını aşağıdaki örnekten görebilirsiniz;

  Satıcı 10 TL tutarında bir ürün satarsa, alıcıya 10 TL tutarında bir fatura kesmelidir. Satıcı, alıcıdan tahsil ettiği 9 TL ile fatura tutarı arasındaki farkı (soruda belirtildiği gibi) GittiGidiyor?dan gelecek 1 TL tutarındaki fatura ile kapatmaktadır.

  Konu hakkında tüm sorularınız için Destek Hattı ile irtibata geçebilirsiniz.

  İyi günler dileriz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.