Türkiye E-ticaretle, E-ticaret GittiGidiyor İle Büyüyecek

 Türkiye E-ticaretle, E-ticaret GittiGidiyor İle Büyüyecek

Oget-Kantarci-GittiGidiyor-Genel-Muduru

GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı, Marketing Türkiye dergisinin Ocak sayısında GittiGidiyor’un 2017 hedeflerini anlattı. Şirketin bu yıl odağında KOBİ’ler var.

Son yıllarda internetin ve mobilin gelişimi ve yayılım hızıyla doğru orantılı olarak artan internet kullanıcısı sayısı Türkiye’de e-ticaret dünyasını büyütmeye devam ediyor.  2016 yılında da Türkiye’de perakendenin, internet ve elektronik ticaret gibi farklı kanalların büyüme trendinin devam ettiğini gördük. Bu noktada Türkiye’de e-ticaretin ev sahibi GittiGidiyor olarak sektörde hayata geçirdiğimiz yenilikler ve projeler de oldukça önemli bir rol oynadı.

2015 rakamlarına göre, Türkiye’de elektronik ticaretin toplam perakende pazarından aldığı pay yaklaşık yüzde 2 oranında. 2016 yılında da e-ticarette büyüme trendinin devam ettiğini gördük. E-ticaret sektörünün 2016 yılını yaklaşık yüzde 25’lik bir büyüme ile tamamlayıp 15 milyar TL’lik toplam hacmi yakalamış olduğunu ve e-ticaretin toplam perakendeden aldığı payın da yüzde 2’nin üzerine çıktığını tahmin ediyoruz. Bu rakam her yıl artış gösteriyor ve sektörün geleceği açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyor. Büyük perakende şirketlerinin e-ticarete yaptıkları yatırım da e-ticaret sektörünün büyümesinin en önemli nedenlerinden biri.

GittiGidiyor olarak da 2016 yılını yaklaşık yüzde 35 gibi bir oranla sektörün üzerinde büyüyerek geçirdik. Bu büyümenin arkasındaki temel strateji, e-ticaretin ev sahibi olma misyonumuz oldu. Aylık 60 milyon ziyareti ve 20 milyon tekil ziyaretçisi ile alıcı ve satıcıları bir araya getiren lider e-ticaret platformu olarak, kendimizi sektörde hiçbir marka ile rekabet edecek şekilde konumlandırmadık. Tam tersine, sektörü büyütme stratejimiz doğrultusunda diğer tüm güçlü markaları kendimiz için iş ortakları olarak gördük. Hedefimiz hep beraber sektörü büyütmek, büyürken hep beraber kazanmak ve son kullanıcıya da kazandırmak. Bu noktada, perakende ve e-ticaret sektörünün en önemli oyuncularını GittiGidiyor üzerinde konumlamamız ve onların resmi mağazalarını platformumuza taşımamız, hem bizim hem de beraber çalıştığımız bu güçlü markaların büyümesinde büyük rol oynadı. Bugün birçok ünlü markanın ve e-ticaret firmalarının önemli bir kısmının GittiGidiyor üzerinde resmi mağazası bulunuyor. Sektörde yaptığımız bu işbirlikleri e-ticarette ev sahibi konumumuzu daha da güçlendiriyor. Bu durum da sektörün öncüsü olmamızı sağlıyor.

Ayrıca hayatımıza giren 4,5G bağlantısının mobil internet kullanımına olumlu etkisi ve gençlerin mobil kullanımının yaygınlaşması ülkemizde e-ticareti daha da güçlendirdi. İnternet hızının alışveriş hızını da doğrudan etkilediği şu dönemlerde mobil kullanımdaki artış, tüketicilerin davranışlarındaki değişime de işaret ediyor. Artık mobil ziyaretler trafiğin büyük bir bölümünü oluşturuyor. GittiGidiyor’un aldığı toplam ziyaretin {8110100ace18acca647065e9dd6fbd0560a7d3305e7c4b2b9ad02c6356a8a3d6}65’i artık mobil cihazlardan geliyor. GittiGidiyor’da mobilden alışveriş yapma oranının geçen seneye göre yüzde 100 artığını da belirtmek gerekiyor.

2017’de ilk hedefimiz e-ticaret sektörünü büyütmek

E-ticaret, yeni alıcılar kadar yeni tedarikçilerini, üreticilerini yarattı. KOBİ’ler tarafından değerlendirilen bu fırsat yepyeni markaların doğmasını, satıcıların e-ticaret sayesinde tüm Türkiye’ye ulaşmasını sağladı. Teknolojik yeniliklerin etkisi ile iyileşen online alışveriş deneyiminde, bariyerler ortadan kalktıkça sektörün ekonomiye katkısı da gözle görülür bir noktaya geldi.

GittiGidiyor olarak 2017 yılındaki en önemli hedefimiz e-ticaret sektörünü daha da büyütmek. 2017’de başlatacağımız proje ile KOBİ’leri e-ticaret ile tanıştıracağız ve onların işlerini büyütmesine doğrudan katkı sağlayacağız. Bunlara ek olarak TOBB’un çatısı altında kurulan E-ticaret Meclisi’nin ilk başkanı seçildim. Bu durum GittiGidiyor’a sektörel bir misyon da yükledi. Amacımız TOBB çatısı altında Türkiye’nin birçok noktasında KOBİ’lere e-ticaret eğitimi vermek ve onları e-ticarete hazırlamak. Çünkü e-ticaretin ekonomimize doğrudan katkı sağlayacağına inanıyoruz. E-ticareti iyi öğrenen KOBİ’lerimizin çok kısa bir süre içinde ürünlerini yurtdışına gönderebilecek seviyeye, kabiliyete ve bu bakış açısına sahip olacağına inanıyoruz. 2017 yılındaki en önemli hedeflerimizden biri de bu. E-ihracatı sağlayabildiğimiz yani Türkiye’deki bir ürünü eBay platformu üzerinden yurtdışına satabildiğimiz noktada ekonomimize çok ciddi bir katkı sağlayacağız. Bunun pilot çalışmalarını 2016 yılında gerçekleştirdik. 2017 yılında 15-20 markanın yurtdışına ürün satabilmesini sağlamak en önemli önceliklerimiz arasında bulunuyor. GittiGidiyor’un yurtdışı deneyimi ile liderlik edeceği bu meclis, kamu ve özel sektörün birlikte çalışmasında da önemli bir köprü görevi görecek.

GittiGidiyor’un büyümesi hızlanacak

Sektörü büyütürken bizim de her yıl artarak devam eden büyüme ivmemiz 2017 yılında da devam edecek. 2016 yılında Markafoni ürünlerinin ilk kez GittiGidiyor üzerinden satışının yapıldığı bir kampanya düzenledik. Ardından modayı yakından takip edenlerin modaya dair her şeyi bulabildiği adresi Lidyana.com mağazası da platform üzerinden hayata geçirdik. Sonrasında ise ikinci el modanın favori adresi Gardrops da GittiGidiyor’daki yerini aldı. Ayrıca temizlik ürünleri ve kişisel bakım/kozmetik sektöründe 20 marka ile faaliyet gösteren P&G de özel kampanyalarını GittiGidiyor üzerinden yaptı. HP’nin de mağazasını açması ile teknoloji tarafında da önemli bir yol kat ettik. GittiGidiyor’da 2017 yılı içerisinde birçok önemli ve büyük markanın mağaza açacağını da belirtmek isterim.

Bunun yanında 2017 planlarımız arasında, bir eBay şirketi olmamızın getirdiği avantajdan da faydalanarak, Türkiye’deki alıcıları eBay’in ürün envanteri ile buluşturmak da bulunuyor. Bu proje ile GittiGidiyor alıcıları, GittiGidiyor üzerinden eBay’in Türkiye’ye gönderdiği ürün envanterine ulaşıp, GittiGidiyor’daki kampanyalardan da faydalanarak kredi kartları ile bu ürünleri alabilecekler. Bu proje hayata geçtiğinde GittiGidiyor’da şu an listelenen 10 milyon aktif ürün sayısı en az 5 katına çıkmış olacak.

Liderliğe devam edeceğiz

Kısacası GittiGidiyor olarak 2017 yılına çok önemli projeler ile girdik. Türkiye’de e-ticaretin ev sahibi olarak liderliğimizi bu sene de devam ettireceğiz ve kendimiz büyürken sektörü de büyütmeye devam edeceğiz. Bu projelerimiz sayesinde 2017 yılında yine sektörün üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Sektör yüzde 25-30 bandında büyürken, bizim büyümemiz yüzde 45 – 50 bandında olacağını öngörüyoruz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.