Bir Pazar Gününü Nasıl Farklı Kılabilirsiniz?

 Bir Pazar Gününü Nasıl Farklı Kılabilirsiniz?

Köpeklerin gözlerindeki o masum, naif bakış beni hep etkilemiştir. Sadakatleri filmlere konu olan (Hachiko adlı filmi izleyebilirsiniz) köpeklerin bizden tek beklediği şey biraz sevgi ve ilgi. Sokakta bir parça yemek verdiğiniz, sevdiğiniz bir köpeğin gideceğiniz yere kadar size eşlik etmesine şahit olmuşsunuzdur. Onların dünyasına girdiniz mi çıkmanız zor. Sizi koruyacak ve kollayacaklardır.
Bir de o kadar şanslı olmayan köpekler var. Kötü muameleye maruz kalan, dövüşe zorlanan, sokağa bırakılan, zehirlenen… Bunu yapanlar insan olamaz diyorum hep; hayvan sevmeyen, onlara zulm eden insan olamaz. Bu gibi durumlara karşı hayvan hakları, “Hayvanları Koruma Kanunu” ile güvence altına alınıyor ancak yine de koruyamadığımız yüzlerce hayvan yitip gidiyor.

Hayvan hakları konusunda en büyük destek kuşkusuz hayvansever gönüllülerden geliyor. Yardıma muhtaç hayvanlara elini uzatan hayvanseverlerin kendi imkanlarıyla kurdukları hayvan barınakları sadece gönüllülerin desteğiyle ayakta kalıyor ve yüzlerce hayvana ev sahipliği yapıyor.
İstanbul, Arnavutköy’deki Bolluca Hayvan Barınağı da yine gönüllüler tarafından kurulmuş hayvan barınaklarından biri.

Geçen hafta GittiGidiyor Gönüllüleri olarak satın aldığımız köpek mamalarını ve mama kaplarını arabaya yükleyip Bolluca Hayvan Barınağı’nın yolunu tuttuk. Barınağa ulaştığımızda bizi köpekler karşıladı 🙂 Evet, çünkü bu barınakta köpekler özgürdü. Hatta girip serinleyebilecekleri bir göletleri bile vardı. Ayrı yerde tutulan köpekler ise tedavisi devam eden köpeklerdi. Barınağın kurulmasına öncülük eden Burhan bey, bize barınağın nasıl gönüllüler yardımıyla ayakta kaldığını, köpek mamasından tutun tedavi için gerekli ilaçlara kadar her şeyin gönüllü hayvanseverler tarafından karşılandığını anlattı. Getirdiğimiz mamaları verip karınlarını doyurduktan sonra köpeklerle hatıra fotoğrafı çektirmeyi de unutmadık.

Hayvan barınaklarına gönüllülerin desteği olmazsa sevimli dostlarımız aç kalabilirler. Onlara destek vermek zor değil; siz de bir hafta sonu arabanıza atlayıp köpek mamalarınız ve ihtiyaç listesindeki diğer malzemelerle en yakınınızdaki hayvan barınağını ziyaret edebilirsiniz. Sevimli dostlarımız bu iyiliğinizi unutmayacaklardır…

İstanbul Bolluca Hayvan Barınağı
İletişim: Burhan Özkan – 0538 813 19 93
Adres: Merkez Mah. Battalgazi Cad. No:64 Bolluca/Arnavutköy – İSTANBUL
İhtiyaçlar: Küçük ırk köpekler için Kuru ve Yaş Mama, Büyük Irk Köpekler için Kuru ve Yaş Mama, Makarna, Süt, Ekmek, Vitamin İlaçları, Kulübe ve Kulübe Malzemesi, Mama kapları, Su kapları
Kış için: Yorgan, battaniye, kilim, halı gibi altlara serilecek eşyalar

“Zorlu yollarla ulaştığımız Bolluca Hayvan Barınağı’na gidince keşke daha fazlasını yapabilsek dedim ama her şeye rağmen birkaç saatliğine de olsa elimizden geleni yapabilmiş olmak güzel. Bir de aralarında sevimli bir panda vardı ki… Fotoğaflardan kendisini seçmeniz çok zor olmayacaktır :)”
Banu Güler

“Sevgiye muhtaç yüzlerce sevimli köpekle birkaç saat de olsa oynaşmak, harika bir duygu! Özellikle bazısı vardı ki gün boyu peşimizden hiç ayrılmadı 🙂 Keşke daha fazlasını yapabilseydik ama en azından petshoplardan almak yerine, öncesinde hayvan barınaklarını ziyaret etmek isteyebilirsiniz.”
Uğur Eskici

“Uzun zamandır aklımda olan ancak bir türlü gerçekleştiremediğim bir ziyaretti bu. Bizi gördüğünde heyecandan ne yapacağını şaşıran küçük dostlarımızla birkaç saat geçirmek, onlara ufak da olsa yardım etmek paha biçilmez bir deneyimdi.”
Burak Arslan

“Bu güzel yavru köpeklerin sevgiye, şefkate, dostluğa ve en önemlisi yaşamlarını sürdürebilmeleri için yardıma ihtiyaçları var. Biz elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştık, siz de yardımlarınızı ulaştırıp barınağa destek olabilirsiniz.”
Serkan Sönmez

“Etrafımızda sevgi dolu gözlerle koşuşturan o köpeklere yardımımız dokunabildiyse ne mutlu! Siz de mutlaka ziyaret etmelisiniz.”
Başak Ertürk

1 Comment

  • çok güzelmiş.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.