Gelecek İstasyon: Okmeydanı Darülaceze

 Gelecek İstasyon: Okmeydanı Darülaceze

Hepimiz büyüklerimizi çok seviyoruz değil mi? Bizleri büyüten ailemizin o en büyükleri nasıl da önemlidir bizim için. Yorgunlukları yaşlarına eş olan büyüklerimizin tek istedikleri ise sıcacık ve huzurlu yuvaları. Maalesef her yaşlı bu kadar şanslı olamıyor, bugün bir kısmının kalacak evi yok. İşte bu hasta, kimsesiz ve bakıma muhtaç yaşlılara dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı olmaksızın bir ev olarak kurulmuş Darülaceze. Biz de GittiGidiyor olarak geçen haftalarda onların hayatlarına dokunmak için, hepimizin bir durak adı olarak bildiği, Okmeydanı’ndaki Darülaceze’ye misafir olduk.

1895 yılında padişah II. Abdülhamit’in fermanı üzerine  27.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş tarihi bir yapı olan Darülaceze’nin kapısı geniş bir avluya açılıyor. Kadınların ve erkeklerin ortak kullandıkları oturma odalarına ayrı ayrı konuk olduk. Her biri birbirinden tatlı teyzelerin, amcaların bizi gördüklerindeki mutluluk görülmeye, anlattıkları hikayeler de duyulmaya değer. Her birinde farklı hikaye her birinde farklı hüzün… Muhabbet ettikçe kaynaştık. Huysuzu da vardı, süslüsü de, yakışıklısı da, sessizi de, gevezesi de… Uzattığım karanfili almayan bir teyze için “Aman kızım bakma buna huysuzdur bu huysuz!” diyen açık sözlüsü de, gözlerinin güzelliğinden bahsettiğimde “Ah sen benim gençliğimi görecektin diyen” delikanlı ruhlu amcası da. 🙂

Hemen hemen hepsi hallerinden memnun. Ne kadar farklı karakterde olurlarsa olsunlar hepsinin ortak bir noktası var, yalnızlık. Bizimse onlar için yapabileceğimiz en anlamlı şey ziyaretlerimizle biraz olsun yalnızlıklarını paylaşmak.

Üzülerek belirtiyorum ki hayatımda ilk kez bir huzurevine gittim fakat dönerken kendime söylediğim şey şu oldu: “Bunu sık sık yapmalıyım. Duymanın, düşünmenin ötesine geçip görmeliyim.” Okmeydanı Darülaceze’yi sadece bir durak ismi olmaktan kurtaralım. Günlük hayatın meşguliyetinden uzaktaşıp, tekdüzeliğine anlam katalım.

 Grup ziyaretleri için:

Salı saat 10:30 – 16:00 arası,
Perşembe saat 10:30 – 16:00 arası,
Pazar saat 10:30, 16:00 arası ziyaret edilebilir.
Normal ziyaretleri haftanın her günü saat 10:30 – 16:00 arasıdır.
Detaylı bilgi için http://www.darulaceze.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

2 Comments

  • Blog yazısının her satırını okudukça suçluluk duygum arttı. Maalesef, bizi/toplumu bu günlere getiren bu güzel insanlara yeteri kadar değer vermiyor ve zaman ayıramıyoruz. Çok iyi bir şey yapmışsınız, elinize ayağınıza sağlık.

  • Bloğun en iyi yazılarından olmuş ellerine sağlık Elif’çim, her ay farklı aktiviteler ile gönüllü projelerimize devam edeceğiz Devrim bekleriz 🙂

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.