75 Kişi, 4 Ülkede Tek Bir Amaç İçin Çalıştık

 75 Kişi, 4 Ülkede Tek Bir Amaç İçin Çalıştık

Nisan ayının sonunda, Çin’in 7 büyüklüğünde bir depremle sarsılan Sichuan bölgesinde, zorlu, eğlenceli, ilham verici anlarla dolu; tek kelime ile unutulmaz bir hafta geçirdim.

eBay iki senedir, eBay inc. bünyesindeki şirketlerden seçtiği çalışanlarından takımlar oluştururak; Habitat for Humanity önderliğinde farklı ülkelere ev inşa etmeye gönderiyor. Eğer daha önce adını duymadıysanız Habitat for Humanity dünyanın çeşitli yerlerinde gönüllülerle birlikte ev yapan ve kar amacı gütmeyen bir sosyal sorumluluk kuruluşu. Bu sene 75 kişiden oluşan 5 eBay takımı, Çin, Hindistan, Brezilya ve Amerika’ya giderek ihtiyacı olan aileler için çalıştı. Ben de eBay’in seçilen şanslı çalışanlardan biri olarak GittiGidiyor’u temsilen, Çin’in Sichuan bölgesi, Wizhu köyünde inşaat için kolları sıvadım.

eBay bulunduğumuz köyde üç adet ev için sponsor oldu; biz de bu evlerin sahipleri olarak belirlenen tüm aileleri ziyaret ettik. Çok az şey elde etmek için çok çalışan bu kibar insanların yaşadıkları koşulları görüp, hikayelerini dinlemek oldukça etkileyiciydi. Bizim kurduğumuz evin sahipleri ise Bay Zhou ve 98 yaşındaki annesiydi. Yaşadıkları evdeki yaşam koşullarını görünce, inşa ettiğimiz evin onlar için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladık. Bay Zhou’nun annesi bize ne kadar kibar olduğumuzu söyleyerek defalarca teşekkür etti. Onların daha kaliteli bir yaşam sürmelerine yardımcı olduğum için çok mutluyum.

Yolculuğumun en önemli parçalarından biri ise diğer eBay inc. şirketlerinin çalışanlarıyla tanışıp vakit geçirmekti. Dünyanın 8 farklı ülkesinden gelen, birbirini hiç tanımayan 16 kişinin aynı amacı paylaştığı zaman ne kadar hızlı bir bağ kurduğunu ve beraber ne kadar etkili çalışabildiklerini görmek çok keyifli bir deneyim. Daha ilk günden kaynaşan grup, 4 iş günü içinde, başlangıçta yerde duran beyaz çizgilerden ibaret olan evin temelini kazdı, elden ele 10,000 tuğla taşıdı ve evin duvarlarının yarısını yüzünde gülümseme hiç eksik olmadan bitirdi. Habitat liderimiz Paul her gün hedefi aştığımızı söylerken; ilk gün iş görebileceğimizden pek emin görünmeyen Bay Zhou son günümüzde artık gözünün önünde belirmiş evden gayet mutlu görünüyordu.

Şirket felsefesinin merkezinde insanı tutan, başkalarına umut ışığı yakan bir yardımı çalışanları için unutulmaz bir deneyime dönüştüren bir şirkette çalıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Not: eBay’in tüm Habitat blog ve fotoğraflarına http://habitat.corp.ebay.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  • […] hemde dünya çapında dikkat çeken bir çalışma olarak duruyor. Gitti gidiyor sayfasında 75 kişi 4 ülkede tek bir amac için çalıştık konusunda da bu projede yaptıklarını […]

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.