Kendi Korumuzun Temellerini Attık

 Kendi Korumuzun Temellerini Attık

En son ne zaman doğa ile baş başa bir gün geçirdiniz? Engebelere aldırmadan bir tepeye tırmandınız ya da çamurların arasından yürüdünüz. Peki  en son ne zaman bir ağaç diktiniz?

Benim gibi günün çoğunu ofiste, bilgisayar başında geçiren birisiyseniz bu soruya cevap vermekte zorlanabilirsiniz. Açıkçası ben de cevabı net olarak hatırlamıyordum; ta ki gelen kutuma “GittiGidiyor Gönüllüleri Fidan Dikimi” başlıklı bir e-posta gelene kadar.

Gittigidiyor_Hatira_Ormani10 Eylül günü kotlarımızı ve rahat ayakkabılarımızı giydik, şapkalarımızı taktık ve Kemerburgaz’a doğru yola koyulduk. İstanbul’da yaşayan bir insan olsam da, yaşadığım semte uzak olmasından dolayı daha önce Kemerburgaz’a hiç uğramamıştım. Kemerburgaz, İstanbul Avrupa Yakası’nda, şehir merkezinin epey kuzeyinde kalan bir belde. Ağaç dikimi için gittiğimiz Ağaçlı köyü ise Kemerburgaz’ın en kuzeyinde, Karadeniz kıyısında yer alıyor. Kısa bir minibüs yolculuğundan sonra ulaştığımız ağaç dikim alanına giden yolun son bir kilometrelik kısmına araç giremediği için biraz da yürüyüş yapma imkanı buluyor ve ağaç dikim alanına ulaşıyoruz.

Ağaçlı Köyü’ne giden yol ya tamamen ağaçsız, ya da sık korularla kaplı alanlardan geçiyor; ortası yok. Bu durumun nedenini Ağaçlı’ya vardığımızda bize Akad gönüllüleri anlatıyor; bölge tamamen sıfırdan ağaçlandırılmaya başlanan alanları nedeniyle parça parça bir görünüme sahip. Bulunduğumuz yerden son 20 yılda ağaçlandırılan alanları görebiliyoruz; ekim yıllarına göre farklı yüksekliklere erişmiş düzenli korularla dolu etrafımız. Biz de GittiGidiyor ekibi olarak kendi korumuzu oluşturmak için artık hazırız.

Ağaç ekimi çok eğlenceli ancak sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Hava henüz çok soğuk ve yeterince yağmur yağmamış, bu nedenle zemini kazmak son derece zor. Bizim rahat ağaç dikebilmemiz için çukurların bir kısmını önceden hazırlanmış, ancak bu keyfi de tatmak isteyen GittiGidiyor gönüllüleri olarak kendi çukurlarımızı kendimiz açmak konusunda ısrarcıyız. Akad yetkilerinin gözetimi ve direktifleri doğrultusunda çukur açmak için en uygun alanı buluyor,  zar zor da olsa kaskatı toprakta ağacımızın yetişmesi için uygun bir çukur açıyor, ağacımızı özenle ekiyor ve can suyunu veriyoruz. Kulağa kolay gelse de günün çoğunu bilgisayar başında geçiren birisi olarak birkaç fidandan sonra son derece yoruluyor ve yıllardır bıkmadan, usanmadan yeni ormanlar yaratmak için çabalayan Akad gönüllülerine hayranlık duyuyorum.

Günün sonunda yorgun ama mutlu bir şekilde evime dönerken gelecek sene biraz daha idmanlı olacağıma ve daha fazla ağacı toprakla buluşturacağıma dair kendime söz veriyorum.
DSC_8904

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.