Arama Motoru Optimizasyonu – SEO

 Arama Motoru Optimizasyonu – SEO

Arama motorları artık yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası. İnternette bir şey aramak için soluğu hemen Google’da alıyoruz. Elbette sadece Google değil, Bing ve Yahoo!’yu da unutmamak gerekli. Ancak ziyaretçi profilimize baktığımızda, pastanın büyük dilimi Google’a ait. Haliyle yazıma biraz Google’dan bahsederek başlayacağım.

Googlebot, Google tarafından geliştirilen bir arama ve indeksleme robotudur. Kısaca bot olarak tabir etmek istediğim bu robot, internet üzerindeki bağlantıları takip ederek web sitelerini ve dokümanları keşfeder. Topladığı bu argümanları, Google arama motoru için aranabilir indeksler haline getirir.

Dünya’yı indeksleyen arama motorları için, dün olduğu gibi bugün de öncelikli sorun sitelerin indekslenmesi değil, bunca bilgi yığını içerisinden hangisinin en doğru olduğuna karar vermek ve hangi sitenin/sayfanın öncelikli olarak arama sonuçlarında üst sırada yer alacağına karar vermek. Google 2000’li yıllarda, zamanın geleneksel textsearch’ünün bir adım üzerine çıkarak PageRank teknolojisini geliştirdi. PageRank, Google’ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu bir siteye verdiği değeri gösteren, 0’dan 10’a kadar olan basitleştirilmiş bir değerdir. PageRank genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. Bu değer, sürekli güncellenmekle birlikte ortalama 3-4 ayda bir Google Toolbar’a yansıtılır. Site yöneticileri de bu periyotlar içerisinde ortalama PageRank değerlerini öğrenebilir.

PageRank değeri, sitenin Google arama sonuçlarında sıralanmasını ve Googlebot’un siteyi kontrol etme sıklığını etkiler. Yani kaba bir tabirle PageRank değeriniz ne kadar yüksekse, googlebot sitenizi daha sık ziyaret eder ve siteniz daha hızlı indekslenir diyebilirim.

GittiGidiyor, her gün binlerce alıcı ve satıcıyı nasıl buluşturuyor?

İşte bu sorunun cevabının bir kısmı Google arama sonuçlarında saklı. Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization), Google ve diğer indeksleme botlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemeleri kapsar. Bir web sitesinin teknik yeterliliği ne kadar iyiyse, botların siteyi taraması da o derece kolaylaşır. Fakat buradaki asıl nokta, botun sayfa içeriğini doğru anlayabiliyor oluşudur. Bot, bir sayfanın içeriğini ne kadar iyi anlarsa Google, ilgili ve(ya) benzer içeriği arayan kullanıcıları bu sayfaya yönlendirir. Dolayısıyla SEO çalışmalarına ne kadar önem verirseniz, Google aramalarından daha fazla ziyaretçi çekmeye başlayabilirsiniz. Bot’un sitenizin içeriğini kolay algılaması için birtakım HTML kullanımlarına dikkat etmeniz gerekli. Özellikle semantik etiketleme, micro formatlamalar, XHTML2 ve HTML5, ileriki dönemlerde web’i botlar için daha anlamlı kılacak. Fakat SEO’nun sadece bu tür düzenlemelerden de ibaret olmadığını belirtmek isterim. Bir sonraki yazımda bu kurallarla ilgili detaylardan bahsedeceğim.

GittiGidiyor sahip olduğu geniş ürün yelpazesi ile büyük bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Her gün binlerce kişi, sitemize direkt erişim sağlarken bir kısmı da Google aramaları üzerinden  geliyor. Google üzerinden satın alma işlemi yapacak potansiyel müşterileri, SEO çalışmalarımız ile sitemize getiriyor ve satıcılarımızın sistemimize girdikleri binlerce ürünü, alıcılar ile buluşturuyoruz. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde, SEO iyileştirme çalışmalarımızı yayına alıyor olacağız. Ayrıca Dükkan sahiplerine de bu konuda ufak bir müjdemiz olacak. O da süpriz olsun. 🙂

11 Comments

 • Çok güzel bir anlatım yapılmış, bilgiler için elinize sağlık. Seo yarışmalarından tanıyorum sizi ve çalışmalarınızda da başarılar dilerim. Diğer yazıyı ne zaman yazacaksınız acaba?

 • Merhaba Ahmet Bey,
  Dilek ve ilginiz için teşekkür ederim. Diğer yazıyı da işlerimi bitirdikten sonra, en kısa sürede yazıyor olacağım. 🙂

 • Harika bir anlatım olmuş. Seo nedir sayenizde daha iyi biliyorum.

 • Anlatım çok güzel, tebrikler, ama devamını bekliyoruz.. 🙂

 • Pakaleniz gerçekten çok güzel çok güzel bir konuya değindiniz bende bu arama motoru konusunda araştırmalar yapıyorum, buna benzer yazılarınızı merakla bekliyorum.

 • Çok güzel açıklamışsınız. Seo konusundaki paylaşımlarınızı ilgiyle bekliyorum , iyi çalışmalar diliyorum.

 • bunları boşverelim, bana şu sorunun cevabını verebilirseniz sevinirim. neden bazı kullanıcılara öncelik tanınıyor?

 • verdiğiniz tüm bilgileri uygulamamıza ve de yayınladığımız her ürüne 6 küsür lira ödememize rağmen bir türlü bazı kardeşlerimizin yanına bile yaklaşamadık.

 • Değerli kullanıcımız,

  GittiGidiyor’da listelenen bütün ürünler, Akıllı Sıralama sistemine göre sıralanmaktadır. SEO çalışmalarımız, site dışarısınan ürün arayan alıcıların ürünlere daha rahat ulaşabilmesi için yapılırken, sitemizde listenen ürünler ise Akıllı Sıralama’ya göre kullanıcılarımıza gösterilmektedir.

  Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için http://yardim.gittigidiyor.com/arama-sonuclari?kat=cn adresinden yararlanabilirsiniz.

  Saygılarımızla,

  GittiGidiyor

 • Güzel bir yazı olmuş Uğur bey.. Özellikle bazı bilgiler tarihi nedeniyle eskimiş olsa da vurgulamak istedikleriniz oldukça açık ve tazeliğini koruyor. Daha fazla yazı yazmanız dileğiyle, takipteyiz.. Kolay gelsin

 • Gitti gidiyorun bu yönüne ilk defa denk geldim. Paylaşım gayet güzel ancak daha fazla detay bekliyoruz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.