Arama Motoru Pazarlaması

 Arama Motoru Pazarlaması

Günümüzde internet kullanıcılarının aradığı içeriğe ulaşmak için kullandığı araçların başında arama motorları gelmektedir. Arama Motoru Pazarlaması ( Search Engine Marketing – SEM); ürünlerinizi, servis veya web sitenizi arama motorlarında veya arama motoru reklam network’ünde yayınlamanızı sağlar.  Çok temel anlamda ifade etmek gerekirse SEM, aramalarda ilk sayfada çıkmanızı sağlayan reklamcılık modelidir. Bu reklam modeli PPC (pay-per-click); “tıklama başına maliyet/ödeme” olarak adlandırılır.

 

PPC reklam modelinde hedef kitleye ulaşmak istediğiniz anahtar kelime (keyword) için fiyat teklifi yaparsınız. İlgili anahtar kelime (keyword) için teklifte bulunurken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli ayrıntı, kelimenin sağlayacağı dönüşüm oranıdır (conversion rate). Fiyat teklifi yaparken anahtar kelimelerinizden her birine ilişkin dönüşüm oranlarını bildiğinizde; dönüşüm oranı yüksek anahtar kelimeler için daha fazla, dönüşüm oranı az anahtar kelimeler için daha az olmak üzere olası uygun teklifi verebilirsiniz.

Bir kampanyada belirli bir anahtar kelime için ne kadar harcama yapacağınız hakkında Google Tıklama Başı Maliyet* ölçütü size fikir verebilir.  Kampanya yaratırken gelirinizin yüzde kaçını tıklama başı maliyet reklamcılığına harcayabileceğinizi düşünmeniz ve teklifinizi ona göre ayarlamanız gerekir.

Kampanyanızı aktif kıldıktan sonraki süreçte ise kampanyanızın geri dönüşümünü takip ederek optimizasyon yapmanız gerekecektir. Bazı durumlarda ise kampanya maliyetinizi yükselterek kârınızı maximize etmeniz de olasıdır.  Kâr maksimizasyonu noktasına ulaşabilme adına kampanyalarınızı doğru bir şekilde takip etme tecrübesine sahip olmalısınız.

Biz GittiGidiyor SEM ve SEO ekibi olarak işte tam bu noktada kampanyalarımızın geri dönüşünü en iyi faydayı alacak şekilde düzenli olarak optimize ediyor ve kullanıcılarımızın, Google üzerinden, GittiGidiyor’daki ürünlere kolaylıkla ulaşmasını sağlıyoruz.

*https://services.google.com/advertisers/tr/media/searchadvertising

2 Comments

 • Gülbin hn. merhaba,
  SEM’ e nasıl kayıt olabilirim yardımlarınızı bekliyorum.
  Teşekkürler

 • Mustafa Bey merhaba,

  Genel anahtar kelimeler için SEM ve SEO çalışmaları, GittiGidiyor tarafından gerçekleştirilmektedir; bu çalışmalar için herhangi bir çalışma yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

  Şahsi olarak Google reklamlarından yararlanmak isterseniz, Google ile iletişime geçmenizi rica ederiz; http://www.google.com.tr/ads/

  Ayrıca, satış sırasında, opsiyonel özellikler içirisinden “İş Ortaklığı”‘nı seçerek, ürününüzün, GittiGidiyor reklamlarının yayınlandığı 12.000 web sitesinde görüntülenme olanağından yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için; http://yardim.gittigidiyor.com/arama-sonuclari?kat=feo

  Saygılarımızla,

  GittiGidiyor.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.