Basgitar Çalamayan Kullanıcı Deneyimi Yöneticisi Bulundu!

 Basgitar Çalamayan Kullanıcı Deneyimi Yöneticisi Bulundu!

Her şey 2008 yazında bir iş ilanıyla başladı. İnternet ve özellikle online alışverişle yakından ilgili biri olduğum için bu ilan oldukça ilgi çekici ve eğlenceliydi. Hep alıştığımız ciddi iş ilanlarının yanında bu ilan farklıydı. Adayın sadece deneyimi ve bilgi birikimiyle ilgilenilmiyor, işin içine “eğlence” de katılıyordu. Her ne kadar “basgitar çalabilmek” benim gibi sadece mp3 çalmayı becerebilen birisi için uzak bir ihtimal olsa da ilana başvurdum ve kendimi GittiGidiyor ailesinde buldum. Çalışmaya başladığımda, başvurduğum ilan gibi eğlenceli bir yerde olduğumu anladım. “Al bakalım basgitarını, çal bize bir şeyler!” deselerdi kaçacaktım evet, itiraf ediyorum! 🙂

GittiGidiyor, çalışanları gibi genç ve enerjik bir marka. Bunun en iyi kanıtıysa, kullanıcıları tarafından da güven veren, dinamik bir marka olarak görülmesi ve onlarla samimi bir ilişki kurabilmesi. GittiGidiyor’un, “kullanıcı deneyimi” kavramını, markanın önceliklerinden biri haline getirmesi, benim de bu markayı tercih etmemi sağladı. Çünkü ben sadece bir GittiGidiyor çalışanı değil, aynı zamanda sitenin aktif bir kullanıcısı yani müşterisiydim. Markayla yaşadığı bir deneyimin müşteriyi nasıl etkilediğini size birkaç örnekle anlatayım.

basgitar2

Bir mağazaya girdiniz, beğendiğiniz kıyafeti aldınız ve ödeme yapmaya gittiniz. Bir de baktınız ki, bitmek bilmeyen bir kasa kuyruğu önünüzde uzanıyor. Diğer yandan, aynı mağazanın güler yüzlü ve ilgili çalışanları, isteklerinizle belki de ilk kez karşılaşmalarına rağmen “hayır” demeden önce neler yapabileceklerini araştırıyorlar. Kullanıcı Deneyimi, işte tam da bu iki farklı durumda hissettiklerinizdir. O an yaşadıklarımız, o mağazayı tekrar tercih edip etmeyeceğimizi belirler. Tüketim alışkanlıklarımızı yaşadığımız deneyimlerle şekillendiririz. Sırf sahibi güler yüzlü olduğu, karşılaştığımızda halimizi hatırımızı sorduğu için daha uzaktaki marketten alışveriş yapmayı tercih edebiliriz. Olumsuz bir olay yaşadığımızda, bu deneyimi en az 27 kişiye anlattığımızı biliyor muydunuz? Ya da tatsız bir olay yaşandığında, {37c2fd55c36194b597343aaaf65d77d74d5bb2fa7d96b11d5da4ee5f462b04de}91’imizin o markayı geri dönmemek üzere terk ettiğimizi… Ama mutluysak, bu deneyim bizim için olumluysa, en sadık müşteriler oluruz ve markayı tüm tanıdıklarımıza tavsiye ederiz.

basgitar-kariyer2GittiGidiyor Kullanıcı Deneyimi Yönetimi olarak, kullanıcıların sitede keyifle alışveriş yapmalarını istiyoruz. Bunun için kullanıcıların tüm geri bildirimlerini, önerilerini ve şikayetlerini tek tek okuyup değerlendiriyoruz. En kullanıcı dostu görselleri, metinleri oluşturmak ve en hızlı müşteri hizmetlerine sahip olmak için ilgili birimlerle beraber çalışıyoruz. Hazırladığımız anketlerle, belirli aralıklarla, kullanıcıların memnuniyetini ölçüyor; geliştirilmesi gereken alanlara odaklanıyoruz. Kullanıcılara en pratik olanı sunmak için alışveriş süreçlerini inceleyip, sürekli geliştiriyoruz. 7 gün 24 saat hizmet veren Destek Hattı çalışanlarımızın, hizmet kalitesi değerlerini düzenleyip; her temasta en mutlu ve en memnun kullanıcı deneyimini var etmeyi hedefliyoruz.

Evet, GittiGidiyor Kullanıcı Deneyimi olarak siz kullanıcılarımızı dinliyor, her şikâyetinizi bir armağan kabul ederek, size en uygun hizmeti verebilmek için kendimizi her geçen gün daha da geliştiriyor ve kendimizi geliştirebilmemiz için sizin gözünüzle GittiGidiyor’a bakmamız gerektiğini unutmuyoruz. Basgitar çalamıyoruz belki ama…

4 Comments

 • ”Kullanıcı Deneyimi Yönetimi ” Hizmet yada ürün geliştiren herhangi bir şirketin ,olmazsa olmaz birimidir.
  Kurumsallaşma özürlü yada marka bilincinden yoksun ticaret anlayışının,malesef halen etkin olduğu Türk Ticaret sektörümüze fotoroman tadında DERS olmuş.Umarım alması gerekenler bu dersi alır.
  Elinize sağlık Tolga bey,bu konuyu vurgulamanız çok yerinde olmuş.

 • Çok hoş bir yazı olmuş, o tarihte bu ilana aynı zamanda bir “basgitarist” olarak bende başvurmuştum.. 🙂

  Başarılar dilerim..

 • Güzel makale hazırlayanların eline sağlık

 • Merhaba,

  Kullanıcılarınızın geri bildirimlerini, önerilerini ve şikayetlerini ne kadar önemsediğinizin ve dikkate aldığınızın en mutlu şahitlerinden biriyim.

  Bir ürünün iadesi sırasında satıcı ile yaşamış olduğum yanlış anlaşılma ve beraberinde gelen küçük bir sorun üzerine size bir öneride bulunmuştum. Ürün iadesinin her zaman hile ile alakalı olmayabileceğini, iade sürecini başlatmak için tıklanması gereken butondaki “hile rapor etmek istiyorum” ifadesinin alıcı-satıcı arasında yanlış anlaşılmalara neden olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini düşündüğümü size iletmiştim. Milyonlarca müşterinin sorunları ve önerileriyle ilgilenmek durumunda olan destek ekibi tarafından bu düşüncemin dikkate alınması, kısa bir süre içerisinde hile ifadesinin kaldırıldığı düzenlemeye gidilmesi beni hem çok şaşırtmış hem de gittigidiyor ekibine güvenimi tazelemişti.

  Teşekkürler Gittigidiyor! Sayende çok hesaplı ve güzel alışverişler yaptım. İyi ki varsın..

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.