Bir ürün satın almadan önce neler yapıyorsunuz?

 Bir ürün satın almadan önce neler yapıyorsunuz?

can-yazi5

Bir ürün satın alırken, o ürünü daha önce kullanmış insanların fikirlerini duymak her zaman çok değerlidir. Sonuçta, bir ürünün iyi olup olmadığını, performansını, zayıf ve eksik yönlerini onu kullanan insanlardan daha iyi kim bilebilir ki?

Kendi ürünlerinin tanıtımını yapan firmaların söylediklerine her zaman inanamayacağımızı hepimiz biliyoruz. Başıma defalarca gelmiştir, özellikle elektronik ürünlerde, bir yerde bir ürünün reklamını görürüm, tasarımı ve ürünü çok beğenirim ve hemen alırım. Fakat aldıktan sonra anlarım ki reklamda anlatılanla ürün aynı değildir. Aynı bir çocuğun bir şeyin sıcak olduğunu anlamak için ilk seferinde elini yakması gibi. Fakat şüphe götürmez ki ben bunu ancak defalarca yaşayarak öğrendim.

Artık ben de, benzer deneyimi yaşamış birçok insan gibi, bir ürünü satın almadan önce mümkün olduğunca araştırıyorum. İdealde o ürünü kullanan yakınlarıma soruyorum fakat maalesef onlar da sahip olmayı planladığım her şeye sahip değiller. Sahip olsalar bile merak ettiğim birçok soruyu cevaplayamıyorlar.

can-yazi4

İşte yeni açtığımız inceleme ve rehberler sayfasında ürün alırken yaşadığımız bu araştırma sürecini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. GittiGidiyor’dan alışveriş yapan milyonlarca kişiden, alışverişten sonra, o ürünle ilgili fikirlerini paylaşmalarını istiyoruz. Ve inanılmaz bir şekilde GittiGidiyor kullanıcıları GittiGidiyor’dan veya başka bir yerden alıp kullandıkları ürünler hakkında fikirlerini dürüstçe paylaşıyorlar. İnanılmaz diyorum çünkü her ne kadar GittiGidiyor kullanıcılarının katkıda bulunacağına emin olsam da, çok kısa sürede (6 ayda), 13 kategoride 4000’den fazla incelemenin hazır olmasını beklemiyordum.

Ayrıca yine kullanıcılarımızdan, iyi bildikleri konularda rehberler yazmalarını istiyoruz. Yani bir ürünü satın alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatan, cep telefonu satın alma rehberi, sanat ürünleri satın alma rehberi gibi rehberler hazırlamalarını istiyoruz. Ve bu kısımda da binlerce kişinin şimdiden faydalandığı 200’den fazla rehberimiz var.

Bu arada şu önemli ayrıntıyı da atlamamış olayım: İnceleme yapacağınız ürünlerle ilgili tüm teknik bilgileri hazır olarak sunuyoruz. Yani inceleme yapılmamış olsa dahi, 100 binden fazla ürünün tüm teknik özellikleri hazır olarak sitede bulunuyor. Örneğin piyasadaki tüm cep telefonlarının, kamera megapikseli, pil ömrü, boyutları gibi tüm teknik bilgilerini GittiGidiyor inceleme sayfalarında bulabilirsiniz.

Görünüşe göre, inceleme ve rehberler sayfalarımız, kullanıcılarımızın da katkısıyla hızlıca büyümeye devam edecek ve zamanla daha da iyi bir başvuru kaynağı olacak.

İnceleme ve rehberlere göz atmak isterseniz: İnceleme ve rehberler sayfası.
Daha detaylı bilgi almak isterseniz: Sık sorulan sorular sayfası.
GittiGidiyor’da satış yapıyorsanız: Rehber yazmanın faydaları, inceleme yazmanın faydaları

İnceleme ve rehberler sayfasını geliştirmeye devam edeceğiz, bu konuyla ilgili fikriniz varsa lütfen aşağıda paylaşın. Hatta hemen bir soru da sorayım. Siz bir ürün satın almadan önce emin olmak için neler yapıyorsunuz?

13 Comments

 • teşekkürler çok faydalı bir blog olmuş.

 • Rehber ve İncelemeleri bende takip ediyorum, birkaç adet de yazdığım oldu. Bilgilendirmek / Bilgilenmek çok faydalı oluyor.

 • Can Beyi Farketing`den taniyordum ama gg de urun gelistirme muduru oldugunu bilmiyordum, bunu da farkettig Can Bey 🙂

 • Çok iyi.
  İnceleme okumak bazen yorucu olabiliyor.

  http://inceleme.gittigidiyor.com/katalog/nokia-n96-cep-telefonu-24761

  Bunun gibi bir sayfaya üçüncü bir “Artıları – Eksileri” sekmesi eklenebilir. O sekme içerisinde kullanıcıların 6-7 kelimeyi geçmeyen maddeler eklemesine izin verilebilir veya incelemelerdeki maddeler oraya aktarılabilir. Çok fazla incelemesi olan bir ürünün incelemelerini okumaya üşenen insan için faydalı olur bence. Tüm incelemeleri okumuş bir insan da dönüp hızlı bir şekilde hatırlamış olur.

 • Çok güzel olmuş.Kişisel blogunuzuda takip edeceğim.Başarılarınızın devamını diliyorum.

 • Merhaba,

  Tasarımı temiz, içeriği net çok güzel bir blog yapmışsınız. Hayırlı, uğurlu olsun. İşi bu kadar iyi bilen bir ekibe ukalalık gibi olmasın, biliyorsunuz en zoru blogu güncel tutmak. Zorlu bir iş ama sizin harika işleteceğinizden eminim.

  Tebrikler,
  Caner

 • Evet biz de farketing’den tanıyoruz 🙂 Meğer buralardaymış 🙂

 • Bir e-ticaret firması sahibi olarak, e-ticaret te asıl olan konunun alıcıların ilgili web sitesine veya satıcıya güven duyması gerektiğini düşünüyorum. “0 Risk ” sistemini uygulayan Gittigidiyor oldukça güven veren bir site olduğunu belirtmek isterim.

 • Merhaba,

  Inceleme ve rehber sayfalarina hic goz gezdirmiyordum. Artik bundan sonra oralara da dikkat edecegim.

  Tesekkur ederim.

 • ”Bir Ürün Satın Almadan Önce Neler Yapıyorsunuz” başlığını görünce destekleme açısından GG de yayınladığımız bir satınalma rehberinin linkini vermek istedim. Özellikle web yazılımları yada web sitesi almayı planlayan arkadaşlara yol göstermesi dileklerimizle.
  Keyifli Bloglar 🙂

  http://inceleme.gittigidiyor.com/rehber/web-sitesi-ve-site-scripti-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz-293

 • Tüm açıklamalara sözleşmelere kurallara rağmen malesef alıcılar ve satıcılar hiçbirini okumadan alış-satış yapıyorlar.Adım gibi eminim 1.000.000 Kullanıcınız varsa tüm kuralları okuyan 1.000 kişi bile yoktur.

 • güzel bir yazı olmuş fakat birazda satış imkanlarında değişiklikler olsa ve sizede daha önce yolladığım gibi bir çalışma olsa bence çok iyi olur

 • Bir e-ticaret firması sahibi olarak, e-ticaret te asıl olan konunun alıcıların ilgili web sitesine veya satıcıya güven duyması gerektiğini düşünüyorum. ?0 Risk ? sistemini uygulayan Gittigidiyor oldukça güven veren bir site olduğunu belirtmek isterim.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.