Bülent Akar, Teknoloji & Ürün Bölümü Hakkında Merak Ettiklerinizi Yanıtlıyor!

 Bülent Akar, Teknoloji & Ürün Bölümü Hakkında Merak Ettiklerinizi Yanıtlıyor!

Herkese Merhaba,

GittiGidiyor Marka & Halkla İlişkiler İletişim Yöneticisi (Ozan Tatar) ve Editörü (Beril Koçoğlu) olarak GittiGidiyor’u size daha yakından tanıtmak ve burada işlerin nasıl işlediğini daha iyi anlatabilmek adına farklı departmanların yöneticileriyle bir araya gelelim istedik. Bildiğiniz üzere, GittiGidiyor’da farklı departmanlarda toplam 132 kişi çalışıyor ve 7 farklı departman bulunuyor. Departman yöneticileriyle yapacağımız röportajlara GittiGidiyor Teknoloji & Ürün departmanı direktörü Bülent Akar’ı ziyaret ederek başladık.

1.    Merhaba Bülent Bey, kendinizden kısaca bahseder misiniz?

İTÜ Elektronik ve Haberleşme bölümünden mezun olduktan sonra yurtdışında, yine bilişim alanında, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisansını tamamladım. Daha sonra iş hayatında belli bir süre deneyim kazandıktan sonra Koç Üniversitesi’nde Executive MBA yaptım. IT sektöründe yaklaşık 15 yılı aşkın bir tecrübem var. Uzun süre İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın bilişim altyapısında çalıştım. 3,5 yıldan bu yana ise GittiGidiyor’da IT direktörlüğü ve Teknoloji & Ürün bölüm yöneticiliği yapıyorum.

2.    GittiGidiyor’daki Teknoloji & Ürün bölümünün yapısından biraz bahsedebilir misiniz?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki GittiGidiyor bir teknoloji şirketi. Bunu biraz daha açmak gerekirse; GittiGidiyor teknolojisiyle kendisini diğer firmalardan farklılaştırmak, ayrıştırmak niyetinde. Bu yüzden de gururla “Biz bir teknoloji firmasıyız ve teknolojinin bize sunduğu olanakları kullanarak rekabetçi bir avantaj sağlıyoruz.” diyebiliyoruz.

Teknoloji & Ürün bölümü, projelerin önceliklendirilmesinden başlayıp analiz, tasarım, geliştirme, test süreçleri ve projenin sitede kullanıcılara sunulmasına kadar geçen bütün süreçleri uçtan uca yönetiyor.

GittiGidiyor’un bir teknoloji firması olmasının getirdiği özelliklerden bir tanesi de şirket içerisindeki bütün süreçlerin içine dahil olması. Teknoloji & Ürün bölümü bu süreçlerin şirket içerisindeki diğer bütün süreçlerle uygun olduğunun garantisini de sağlamaya çalışıyor. Teknoloji & Ürün bölümü 4 ana birimden oluşuyor:

1-    Altyapı birimi (GittiGidiyor sistemlerinin, networklerinin yönetimini sağlayan ekip 10 kişi.)

2-    İçerik birimi (Grafik tasarım, web arayüzü ve editöryal çalışmalardan sorumlu ekip 8 kişi)

3-    Uygulama ve Yazılım Geliştirme birimi (19 kişilik ekip, farklı takımlar halinde uygulama ve yazılımda dinamik, hızlı çözümler üretmek için çalışıyor.)

4-    Ürün Analizi ve Kalite Güvence birimi (Bütün projelerin yönetimini, etki ve iş analizini, zamanlamasını yapan 9 kişilik bu birim aynı zamanda bir projenin sıfır hatayla hayata geçirilmesinden sorumlu. Bu birim, veriambarı ve raporlama fonksiyonunu da içeriyor.)

Sonuç olarak, Teknoloji & Ürün bölümünü GittiGidiyor’un omurgası olarak düşünebiliriz.

3.    Kullanıcılar açısından baktığımızda, gerek alıcı gerek satıcı tarafında, sitede 2012’de ne gibi önemli değişiklikler göreceğiz? Sürprizler olacak mı, bunları paylaşmak ister misiniz?

GittiGidiyor son derece dinamik bir ortam. Bu nedenle 2012’de de güzel sürprizlerle karşınıza çıkacak. Teknoloji & Ürün bölümü olarak tüm iş birimlerinin ajandalarında olan işleri kendi ajandamıza alıyoruz ve stratejik hedefler doğrultusunda, kullanıcılarımızı da her zaman en önde tutarak, önceliklendirmemizi yapıyoruz. Kullanıcılarımıza en olumlu deneyimi sağlayacak projeleri de bu doğrultuda tamamlamaya çalışıyoruz.

4.    GittiGidiyor kullanıcılarını mobil alanda ne gibi yenilikler bekliyor?

Mobil, şirket olarak çok inandığımız bir alan. Türkiye’deki demografik yapıya, cep telefonu sahiplik oranına ve Türkiye’deki altyapıya baktığımızda mobilin çok büyük bir potansiyel taşıdığına inanıyoruz. Dolayısıyla 2012 yılında mevcut iPhone ve Nokia uygulamamızı daha da geliştirmeyi ve GittiGidiyor’u başka platformlara daha zengin özelliklerle taşımayı planlıyoruz. Bunun için kullanıcılarımızın çok da fazla beklemesine gerek kalmayacak.

5.    Ekibinizi 2012 yılında geliştirmeyi, çalışan sayısını artırmayı düşünüyor musunuz? En çok hangi fonksiyonlara yönelik ihtiyaçlarınız olacak?

Türkiye gerçekten ilginç bir değişimden geçiyor. Elektronik ticaret de bu değişimin en yüksek hızda yaşandığı sektörlerden biri. GittiGidiyor sektör ortalamasından büyük bir hızla büyüyor, çalışan sayımızın bu hızla büyümesini beklemiyorum artık ama sayıda artış oluyor. 2012 yılında belli bir verimlilikle çalışabilmek adına maksimum verimi alacak kişi sayısına ulaşmayı hedefliyoruz.

Öyle iş tanımları var ki ebeveynler bile bu iş tanımlarını anlamakta güçlük çekebilir. Bunlardan bir tanesi de “İş Zekâsı”. Türkiye’de İş Zekâsı çok fazla bilinmiyor. Özellikle üniversitelerde çok fazla bilinmiyordu ancak yeni yeni gündeme geldiğini gözlemliyoruz.

GittiGidiyor, verilere göre stratejik kararların alındığı bir şirket. Veriye dayalı stratejik kararların alınabilmesi için bu verilerin uygun zamanda ve doğru bir şekilde gerekli tüm birimlere sunulması gerekiyor. İş zekâsı da aslında şirketin başarılı olması için ortaya konulması gereken her türlü metrikte gerekli ölçümleri yapmanızı ve bu ölçümler doğrultusunda işlerinizi planlamanızı sağlayan bir çalışma alanı. Veri madenciliği, veri analizi bunun bir parçası.

6.    İş zekâsı dışında başka hangi birimlere yönelik ihtiyaçlarınız var? Örneğin yazılım tarafında Java, PHP ya da Grafik Tasarım tarafında?

Açık olan bazı pozisyonlarımız var. Yazılım bunlardan sadece bir tanesi. Türkiye’de gerçekten nitelikli ve ölçeklenebilecek sistemlerde çalışma becerisine sahip yazılımcı sayısı çok fazla değil. Bu konuda gerçekten ihtiyacımız var. Üniversitelerin de özellikle web tabanlı yazılım geliştirecek kişileri yetiştirmekte zaman zaman problemleri olabiliyor. Bu konuda çalışan kişiler gerçekten iş hayatında da el üstünde tutuluyor. Örneğin biz bu konuda üniversitelere destek vermeyi amaçlıyoruz. Geçen dönemlerde bir üniversitemize bizden bir arkadaşımız giderek yazılım geliştirme konusunda ders verdi. Hatta bunun sonucunda o sınıfta okuyan arkadaşlarımızdan bazılarını mezun olduktan sonra GittiGidiyor’da işe aldık.

Özellikle teknik birimlerde okuyan kişilerin hayatlarında ne yapmak istedikleri büyük önem taşıyor. Öğrencilerin bir kısmı yazılımcı olmak isteyebilir. İnsan ilişkilerinin daha yoğun olduğu iş analizi ise diğer bir seçenek olabilir. İş analizinde de ciddi bir arayış söz konusu.

7.    Şu an üniversitede olan ve iş hayatının başında olan arkadaşlarımıza ne tavsiye edersiniz?

Özellikle üniversitedeki öğrencilere tavsiyem, derslerinin yanı sıra çalışmak istedikleri sektörler hakkında deneyim kazanmaları.  Bu yüzden stajlarını çeşitli alanlarda, farklı rollerde neler olup bittiğini anlayabilecek şekilde ayarlamalarını tavsiye ederim. Sektörde hangi konuların öne çıktığını ve bu konular üzerinde çalışmanın kendilerini mutlu edip etmeyeceğini anlamalarını isterim. Bazen sektördeki teknolojiler ve istekler üniversitede verilen derslerin çok önüne geçebiliyor.  Artık internet çağındayız, internet üzerinde erişilemeyecek bilgi veya kaynak yok. Gençlerin, sadece derslerde verilenlerle yetinmeyip kendilerini geliştirip yetiştirmelerinin çok büyük faydası olacağını düşünüyorum. Her şeyi dersten ibaret görmemek lazım. Üniversite aynı zamanda insan ilişkilerini de geliştirebileceğiniz bir ortam. Bu ortamlarda öğrenciler kendilerini geliştirme imkanını yakalayabilirler.

8.    Eklemek istediğiniz bir konu var mı?

GittiGidiyor; son derece kompleks bir sistem üzerine kurulu, dinamik, devamlı yeni işlerin yapıldığı, yeni teknolojilerin geliştirildiği bir firma. Burada yapılan çalışmalar sektörün dinamiklerinin de üstünde bir dinamizm taşıyor. GittiGidiyor gerçek anlamda bilimsel AR-GE çalışmalarının da yapıldığı bir yer. Örneğin TÜBİTAK destekli çalışmalarımız da oldu. TÜBİTAK çalışması, arama sistemimizle ilgili bir çalışmaydı. Bu çalışma ile ilk defa Türkçe’nin de yapısal özelliklerini kullanarak arama sistemimizin kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkartacak şekilde düzenlemiş olduk. 18 ay süren bu çalışmada başından sonuna kadar TÜBİTAK’tan destek aldık ve başarıyla, zamanında ve bütçesinde tamamladık. Sonucunda da TÜBİTAK’tan bir teşekkür mektubu aldık. Önümüzdeki dönemde de bu şekilde AR-GE çalışmalarımız devam edecek. TÜBİTAK’a ve AR-GE çalışmalarına destek veren her türlü kuruma da buradan teşekkür ediyoruz.

Yeni röportajlarda birlikte olmak üzere, GittiGidiyor Blog’u takip edin… 🙂

1 Comment

  • 2012 keyifli, eğlenceli projeler çıkar bu ekipten 🙂

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.