Altı Soruda GittiGidiyor API Projesi

 Altı Soruda GittiGidiyor API Projesi

Merhaba,
Sohbet havasında geçecek olan bu yazıda GittiGidiyor API projesinden bahsedeceğiz. Tahmin ediyorum ki API konu başlığında daha sonraki dönemlerde tekrar birlikte olacağız. GittiGidiyor API’ sini doğrudan yazılımcılar kullanacak olsa da, bu ilk buluşmada hedefimiz GittiGidiyor kullanıcılarını API hakkında bilgilendirmek olacaktır. Bu yüzden teknik terminolojiye olabildiğince temas etmeden, siz GittiGidiyor kullanıcıları adına bir takım sorular sorup, bu soruları cevaplamaya çalışacağız.

1) API nedir?

API (Uygulama Geliştirme Arabirimi): Başka yazılımlar ile etkileşimi kolaylaştıran, yazılımcılar için birtakım standartlar sunan, aslında kendisi de yazılımla inşa edilmiş bir arabirimdir diyebiliriz. Bu noktada GittiGidiyor API’ si de yazılımcılara belli standartlar dahilinde GittiGidiyor üzerindeki işlemleri gerçekleştirmede kolaylık sağlamaktadır. API, GittiGidiyor’un kullanıcılarına açtığı bir pencere olarak düşünülebilir.

2) GittiGidiyor neden bir API geliştirdi?

GittiGidiyor Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu olmasının dışında özünde bir teknoloji firmasıdır. Bu bağlamda GittiGidiyor’ un API geliştirmesindeki asıl hedefi, kullanıcılarına GittiGidiyor iş süreçlerini (ürün listeleme, satışa çıkarmak, kargo gönderimi, mesajlaşmak vb.) GittiGidiyor.com dışında da kullanabilmelerine imkan sağlamaktır. Bu sayede bir GittiGidiyor kullanıcısı GittiGidiyor.com dışında da tüm GittiGidiyor süreçlerini kullanabiliyor, tüm iş parçacıklarını yürütebiliyor olacaktır.

3) Tüm işlerimi GittiGidiyor.com üzerinden yapabilirken, neden API kullanmalıyım?

GittiGidiyor.com üzerinde işlem yapmakla site üzerinde milyonlarca işlem yapan diğer GittiGidiyor kullanıcılarının da dahil olduğu bir network trafiğine ortak oluyorsunuz. Mevcut trafik yanında internet bağlantı hızınızın da düşük olduğu durumda işlemlerinizi yapmak zaman alacağı gibi kesintiye de uğrayabilir. API, site trafiğine sizi dahil etmeden işlemleri yapmanıza olanak sağlar.
Birçok GittiGidiyor kullanıcısı yüksek sayıda ürün listelemekte ve de bu işlemi site üzerindeki satış formunu doldurmak suretiyle gerçekleştirmektedir. GittiGidiyor API ile manuel olarak form doldurmak yerine programatik düzeyde yapılacak küçük bir çalışma ile binlerce ürünü kolaylıkla GittiGidiyor’a aktarabilirsiniz.
GittiGidiyor’da ürün listelemeye dair bütün süreçler API’de de barınmaktadır. Sizler için oluşturduğumuz API yazılım araçlarından da faydalanarak GittiGidiyor süreçlerini kendi iş süreçlerinize bağlayabilir, süreçlerinizle entegre çalışmasını mümkün kılabilirsiniz. Örneğin; GittiGidiyor kullanıcı hesabınızla listelediğiniz ürün bilgilerini alıp kendi stok takip platformunuzla konuşturarak, GittiGidiyor’da satılan bir ürünün stoklarınızdan düşmesini sağlayabilirsiniz.
Ürün fiyatlarınız döviz kurları üzerinden dinamik değerlere sahip olabilir. Bu yüzden ürün fiyatlarınızı satış sürecinde iken güncellemeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Aktif satışlarınızda binlerce ürünün olduğu durumda bu işin oldukça külfetli olacağını takdir edersiniz. API yine bu noktada kullanıcılara kısa yollar sunmaktadır.

4) API daha çok sitede fazla işlem yapan kullanıcılar için uygun görünüyor, günlük işlem sayısı fazla olmayan kullanıcılar da API kullanmalı mıdır?

Aslında bu sorunun cevabını tamamen gereksinimleriniz belirler. Toplu işlem yapan kullanıcılar için API kullanımı elbette daha efektif. Çünkü işlem sayısı arttıkça zorluk derecesi ve manipulasyon süresi uzayacaktır. Dolayısıyla API kullanımı bir seçimden ziyade ihtiyaca dönüşmektedir. Günlük işlem sayısı düşük olan kullanıcılar içinse kullanım daha çok seçimden ibaret olacaktır.

5) API servislerinden faydalanmak istiyorum, fakat yazılımcı değilim. Bu durumda bu hizmetten nasıl faydalanabilirim?

Servisleri kullanmak programatik düzeyde gerçekleştirilen teknik bir iştir. Bu yüzden servis kullanabilmeniz için bir yazılımcıdan teknik destek almanız gerekmektedir.

6) API kullanımına ihtiyaç duyduğumda izleyeceğim rota ne olmalıdır?

Öncelikle API kullanımının ön koşulu Listeleme Servisi ya da Dükkan aboneliklerinden en az birisine sahip olmaktır. (Listeleme Servisi aboneliğine sahip olmanız durumunda “Hemen al” formatlı ürünler listeleyebilirken, Dükkan aboneliğine sahip olmanız durumunda dükkan formatlı ürünler listeleyebilirsiniz) Dolayısı ile herhangi bir aboneliğe sahip değilseniz, abonelik tanımını gerçekleştirmelisiniz. Daha sonra API resmi sitesi olan dev.gittigidiyor.com‘dan bilgi edinebilir, site üzerinde yayınlanan yazılım araçlarından faydalanabilirsiniz. Teknik soru ve sorunlarınız içinse api.destek@gittigidiyor.com‘a mail atarak destek alabilirsiniz.

İlk yazımızda akla gelebilecek bazı soruları cevaplamaya çalıştık, bir sonraki yazıda buluşmak üzere 🙂

24 Comments

 • Merhaba, api hizmeti işlem sayısı yüksek olan kullanıcılar için gerçekten bulunmaz nimet. Ayrıca bu yazıda site trafiğine dahil olmadan api ile işlem yapılabildiğini yazmışsınız. Gittigidiyor olarak işi buraya kadar getirmişken, biz kullanıcılar için bir masaüstü program yapıp sunsanız, çok mu şey istemiş oluruz? Teşekkürler GG…

 • Merhaba,

  Masaüstü uygulaması geliştirilmiştir. Şu anda son kullanıcı testleri yapılmaktadır. Çok yakında bu uygulama da hizmetinizde olacak.

  İlginiz için teşekkür ederiz.

 • Bu masaüstü uygulamayı dörtgözle bekliyoruz.

 • masaüstü uygulamasını sabırsızlıkla bekliyoruz işe yeni başladığım için 1 ayda 4000 ürünün halen 600 kadarını ekleyebildim masaüstü programı sayesinde işlerimiz fazlasıyla rahatlayacaktır diye düşünüyorum.

 • Merhaba Sayın GittiGidiyor Yöneticileri

  Bu Masaüstü API sistemi acaba nezaman faliyete geçiçek ? Çeşitli yazılım firmaları çok büyük rakamlar karşılığında GittiGİdiyor’a entegre ettiklerini söylüyorlar bu rakamlar 3.000 TL ile 4.000 TL arası değişmekte biz 16.000 çeşit ürün satışı yapan bir firmayız bu ürünlerin hepsini sitenize koymak istesek dünyanın parasını ödemek zorunda kalıcaz nekadar daha sürer bu sistemi faliyete geçirmeniz acaba ?

 • Ferhat Bey merhaba,

  Masaüstü API sistemi uygulamasının önümüzdeki hafta içerisinde hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Sistemin kesin faaliyete geçiş tarihi en geç 1 Aralık 2010 olacaktır.

  Uygulama ile ilgili duyurular GittiGidiyor’un ana sayfasından gerçekleştirilecektir.

  İlginiz için teşekkür ederiz.

 • api kullanarak ürünleri satışa sunmak gerçekten bulunmaz bir nimet. bekliyoruz. gittigidiyoru bu konuda daha hızlı olmasını bekliyorum. yazılımcılar bu işi yapıyorlar ama aylık kullanım bedeli ile yapıyorlar bu işi. biz gittigidiyorda ufak oranlarla satış yapıyoruz birde gider kalemlerimizde yazılımcılara pay düşmesi çok rahatsız ediyor bizleri. bu işi gittigidiyorun çözmesi en sağlıklısı olacak.

 • samsung 40c650 tv m var. açık kaynaklı. bu tv için de bir widget yazsanızda tvden gg ürunü varmı diye araştıralım.. samsung sdk yazınca googla çıkar.

 • Yusuf Bey merhaba,

  GittiGidiyor Blog’a gösterdiğiniz ilgi ve yolladığınız öneri için teşekkür ederiz. Önerileriniz bizim için değerlidir ve dikkate alınacaktır.

  GittiGidiyor olarak hayata geçirdiğimiz uygulamaların belirli bir platforma özel olmasının dışında, platformlardan bağımsız, her kaynaktan ulaşılabilir olmasını hedeflediğimizin altını çizmek isteriz.

  İyi günler.

 • Selam,

  Masaüstü uygulaması ile ilgili bir gelişme var mıdır?

 • Erkin Bey merhaba,

  Masaüstü uygulaması Aralık ayı içerisinde belirli bir kullanıcı kitlesine test amaçlı açılacak ve uygulama bütün kullanıcılara aktif edildiği zaman GittiGidiyor ana sayfasında bulunan duyurular linkinden açıklama yapılacaktır.

  İyi günler.

 • Fikret Bey Selamlar,
  Öncellikle böyle bir hizmeti sunduğunuz ve geliştirdiğiniz için ellerinize, zihninize sağlık.Şu an için Ebay api üzerinden tüm ebay sitelerinde 10000 ürün listelenmesini sağlayan bir yazılımımım var.Sormak istediğim belki sizin konunuz olmasa da fiyatlandırma politikası ile ilgili.Ebayda olduğu gibi aylık ücret üzerinden kullanıma mı açılacak ve her bir listeleme için ödeme talep edilecek mi?
  Kolay gelsin 🙂

 • Fatih Bey merhaba,

  Gerek API kullanımı gerekse masaüstü uygulaması kullanımı için önkoşul Listeleme Servisi ve/veya Dükkan Aboneliğine sahip olmaktır. Eğer aboneliğe sahip iseniz GittiGidiyor da yapabildiğiniz her işlemi API üzerinden kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. API ya da masaüstü kullanımı için farklı bir fiyat politikası uygulanmamaktır.

  İlginiz için teşekkür ederiz,

  İyi günler.

 • i-phone uygulaması da geliştirmişsiniz, harikasınız…
  ellerinize sağlık çok beğendim

 • Iyı gunler
  Api uygulaması kullanarak kendı sitemin ıcınden de satış yapabılme ımkanım olacakmı. Yani kısaca ozetlersek
  1) Bizim 200 tane urunumuz var su anda gıttı gıdıyorda listelenmiş durumda.
  2) bu urunler gittigidiyorun dısında 5 tane daha sitemizde aktıf olarak durmaktadır. ordan satın alınmak ıstendıgınde gittigidıyor ya lınk verıyoruz ılgılı urunun lınkıne ve satıs yapılıyor
  3) kendı sayfamızdan gittigidiyor ya ılglı urune lınk vermeden api uygulaması ıle satıs ıslemınıde kredı kartı ıle yaptırabılıyormuyuz.

  Tesekkurler.

 • benim e-ticaret sitemdeki xml verileri otomatik olarak satışa açıyormusunuz acaba bazı size benzeyen siteler bunu yapıyor…

 • Ata Bey merhaba,

  GittiGidiyor API xml tipinde veri girişini desteklemektedir. Xml dosyanızdaki ürün bilgilerini kullanarak API nin destekliği formatta servis çağrısı yapar iseniz sisteminizdeki ürünleri GittiGidiyor’ da satışa çıkarabilirsiniz.

  İlginiz için teşekkür ederiz,

  İyi günler.

 • Masa üstü program ile kendi online alış veriş sitemizdeki ürünleri dosya veya web xml i ile alıp gg daki hesabımıza aktarabiliyormuyuz?
  veya bu program üzerinde böyle bir geliştirme çalışmanız var mı?
  İyi çalışmalar.

 • Gökhan Bey merhaba,

  Turbolist ile XML ve Excel formatlarındaki ürünlerin girişleri yapılabilmektedir. Kendi sitenizdeki XML/XLS formatlı ürünleri Turbolist ile GittiGidiyor hesabınıza aktarabilirsiniz.

  İlginiz için teşekkür ederiz.

  İyi günler

 • Merhaba,
  1) Gitti gidiyor API Java destekli midir?
  2) Gitti gidiyor API sinin eBay API si ile baglantisi var midir?
  3) Günlük API cagrilarin da sinirlama varmidir?

  Simdiden Tesekkürler

  Tansel Kilic
  All4Bay
  eBay için akıllı satış işlemcisi
  (smart After Sales Management for eBay sales)

 • Sayın Kılıç,

  GittiGidiyor API bütün programlama dilleri tarafından desteklenmektedir. SOAP protokolü üzerinden SOAP web servis client’ ları ile, HTTP protokolü üzerinden ise Restful ve Restlike web servis client’ları ile erişim yapabilirsiniz. http://dev.gittigidiyor.com/araclar-dokumanlar adresinden Java, Php ve C# programa dilleri ile yazılmış olan web servis client kütüphanelerine erişebilirsiniz

  GittiGidiyor API’ nin eBay API’si ile bir bağlantısı bulunmamaktadır. GittiGidiyor API tamamen GittiGidiyor platformu üzerinde yaptığınız işlemleri yapabilmenizi ve site üzerindeki verilerinize erişmenizi sağlar

  API çağrısı yapabilmeniz için Listeleme ve/veya Dükkan abonesi olmanız gerekmekte ve bunun yanında authorization parametrelerini almanız gerekmektedir. Kendi kullanıcınız için yapacağınız API çağrılarında sınırlama bulunmamaktadır

  İlginiz için teşekkür ederiz.

  İyi günler

 • Merhaba bu apı yi nasıl kullanacagız son kullanıcıların bunu cözmesi çokzor başka bır sıtede bulunan 10bın urunumu nasıl çakeceğim acil cevap yardım bekliyorum magza satın aldım yalnız urunlerı tektek girmek çok zor.lütfen yardım

 • web sitemdeki ürünleri sizi sistemde yayınlamak için turbolistte xml verisi atılıyorda kategori eşleştirmeyi nasıl yapıcaz bilgi verirseniz seviniriz…

 • Merhabalar, bir ricam olacak.
  C# ile yazılmış kütüphane ile hemen herşeyi yapabildiğimiz halde bir türlü itemId atamasını beceremedik. Daha doğrusu response hatasız dönüyor ama yine de itemId set edilmemiş oluyor. Bu durumu api ile ilgili mail adresinize de attık ve defalarca problemi aktardık, ancak hala çözüme ulaşabilmiş değiliz. Sizden ricam konu ile ciddiyetle ilgilenilmesidir.
  Saygılar

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir