GittiGidiyor, Büyük Veriyi Kullanarak Alışveriş Deneyimini Kişiselleştiriyor

 GittiGidiyor, Büyük Veriyi Kullanarak Alışveriş Deneyimini Kişiselleştiriyor

GittiGidiyor aylık ortalama 60 milyon ziyaret alıyor ve 17 milyon kayıtlı üye bulunuyor. Kurulduğu günden bu yana milyonlarca ürüne ev sahipliği yapan ve her geçen gün büyümeye devam eden GittiGidiyor’da, büyük berinin boyutu da tahmin edileceği gibi çok fazla. Devasa veri yığınlarını doğru şekilde analiz ederek, hizmet kalitesini artırma süreçlerinde kullanan ve kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi sunan GittiGidiyor, büyük veri ve teknolojileriyle yakından ilgileniyor. GittiGidiyor Teknoloji Direktörü Oğuzhan Poyrazoğlu, kullanıcıların alışkanlıklarını anlamak için büyük verinin önemini, yatırımlarını ve projelerini Marketing Türkiye dergisine anlattı.

Aralık 2016 itibarıyla ayda yaklaşık 60 milyon ziyaret alan ve sayfa görüntülenme sayısı 3,3 milyar olan GittiGidiyor, kullanıcıların ziyaret, alışveriş, müşteri hizmetleri ile olan etkileşimleri gibi bilgilerini analiz ederek farklı boyutlarda davranışsal müşteri segmentleri oluşturuyor. Bu analiz, siteye mümkün olduğunca özelleştirilmiş iletişim ve hedeflemelerle etkileşim sağlama fırsatı yaratıyor.

17 milyon kayıtlı üyesi ve ayda yaklaşık 20 milyon tekil ziyaretçisi olan GittiGidiyor, etkileşim kalitesini kullanıcılara özel iletişimle yükseltiliyor. Örneğin, elektronik kategorisine yönelik bir indirim kampanyası, daha önce hiç elektronik kategorisini ziyaret etmemiş, kampanya duyarlılığı düşük olan bir kullanıcıya birebir iletişim kanallarından duyurulmuyor. Bunun yerine, aynı kampanya elektroniğe ilgi duyan kullanıcılara iletiliyor. Cep telefonu satın alan bir kişiye kulaklık, şarj aleti gibi yan ürünleri içeren özel bir iletişim yapılıyor.

GittiGidiyor’da yapılan segmentasyon çalışmalarıyla, bir kullanıcının pasife dönebileceği anlaşılıp kendisini tekrar aktif hale getirmek için gerekli aksiyonlar da alınabiliyor. Tüm bu çalışmaların odağında ise büyük veri bulunuyor.

Türkiye’de öncüler arasında

GittiGidiyor Teknoloji Direktörü Oğuzhan Poyrazoğlu, Türkiye’nin en çok ziyaret alan siteleri arasında bulunan GittiGidiyor’un büyük veriyi oluşturan hacim, hız, çeşitlilik gibi temel özelliklerin hepsine sahip olduğunun altını çiziyor. Bu miktarda veriyi yönetebilmek için güncel teknolojileri yakından takip ettiklerini kaydeden Poyrazoğlu, “Altyapı ve çalışanlara bu doğrultuda yatırım yapıyoruz. GittiGidiyor, büyük veri adaptasyonu konusunda Türkiye’nin öncü firmalarından. Yapısal ve yapısal olmayan verileri uygun altyapılarda işliyoruz. Bu bağlamda klasik veri ambarı çözümleri ile büyük veri teknolojilerini birlikte kullanıyoruz” diyor.

Akıllı algoritma yönetiyor

Şu an yaklaşık 150 terabayt verisi bulunan GittiGidiyor’un 7 yıl önce 1.500 GB kadar verisi bulunduğunu belirten Poyrazoğlu, şöyle devam ediyor: “Bu verilerin her bir baytından fayda sağlanabiliyor. Geride bıraktığımız dönemin en önemli veri odaklı projesi ‘Alıcı Segmentasyonu’ sayesinde alıcıları alışveriş ve ziyaret verilerine göre segmente edip uygun iletişim ve kampanyalar yaparak çok iyi geri dönüşler sağladık. Bu verilerin değerlendirilmesi sonucunda sitenin hayata geçirdiği projelerden biri de kişiye özel alanların oluşturulması oldu. Ana sayfada ‘İlginizi Çekebilecek Ürünler’ bölümünde sunulan ürünlerin tamamı kullanıcıların daha önceki ziyaret ve alışveriş davranışları dikkate alınarak, arkada çalışan akıllı bir algoritma ile özel olarak belirleniyor. Aynı algoritma üyelere gönderilen e-postalarda da kullanılıyor.”

Büyük veriyi daha geniş kapsamlı kullanmak için projeler geliştirmeye devam ettiklerini de ifade eden Poyrazoğlu, bu amaçla araştırma kuruluşları ve üniversitelerle birlikte çalıştıklarını söylüyor. Poyrazoğlu, “Kişiselleştirme ve öneri sistemleri e-ticaretin en güncel konuları. Müşteriyi en iyi şekilde tanımanın yolu da buradan geçiyor” diyor.

Kaynak: Marketing Türkiye

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.