GittiGidiyor ve Açık Kaynaklı Yazılım

 GittiGidiyor ve Açık Kaynaklı Yazılım

Açık kaynaklı yazılım nedir?

Her gün popülerliği daha da artan açık kaynaklı yazılım; herkes tarafından paylaşılabilme, değiştirilebilme özgürlüğüne sahip olan, kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır. En küçüğünden cep telefonu, saat gibi gömülü sistemlerden, en büyüğünden süper bilgisayarlara, ev kullanıcılarından KOBİ’lere, kamu kurumlarından her türden okullara, tüm kurum ve bireylerin rahatça kullanabileceği, gereksinimlere göre basitleştirilebilen, sağlamlaştırılabilen, güçlendirilebilen yazılımlardır. Açık kaynak kod yazılımlar, her alanda çözümler sunarak, yazılım devlerine karşı tüketiciye seçenekler sunmaktadır.(1)

Hangi açık kaynaklı projeleri kullanıyoruz?

Bir teknoloji şirketi olarak GittiGidiyor, Türkiye’de açık kaynaklı yazılıma en çok destek veren firmalardan biridir. Bilgi Teknolojileri departmanı olarak yazılım geliştirmekte kullandığımız araçların, kütüphanelerin yaklaşık {37c2fd55c36194b597343aaaf65d77d74d5bb2fa7d96b11d5da4ee5f462b04de}95 oranında açık kaynaklı yazılım olduğunu söyleyebiliriz. Kullandığımız yazılım dilleri PHP ve Java, veritabanı sistemi olarak MySQL, Java uygulama sunucuları olarak Tomcat ve Jboss, kod geliştirme araçları olarak Eclipse, sürüm takip sistemi için SVN ve yazılım departmanının neredeyse yarısından fazlasının kullandığı Ubuntu Linux işletim sistemi (yazılım ekibimizde her gün linux kullanan arkadaşlarımızın sayısı artıyor) gibi daha birçok açık kaynaklı projeyi kullanıyoruz.

Teknolojiyi ne kadar yakından takip ediyoruz?

Örneğin 2010 yılının en başarılı açık kaynaklı yazılımlarından birisi olarak ödüllendirilen “Apache Solr” projesini alt yapımızda yoğun olarak kullanıyoruz. Açık kaynaklı yazılım kullanmaktaki en önemli nedenimiz kullanıcılarımıza çok daha kaliteli hizmet vermeye çalışmak. Dünyada çapında büyük altyapıya sahip sistemlerde de kullanılan açık kaynaklı projeleri sürekli takip ederek sistemlerimizi son teknolojiye adapte etmeye çalışıyoruz. Şu anda bu projelerden sadece sistemlerimizde kullanmak amacıyla faydalansak da yakın zamanda bu projeler üzerinde yaptığımız çalışmalarla projelere gerçekten katkıda bulunmayı istiyor ve aktif olarak dünya çapındaki projelerde rol almayı umuyoruz. Bunun yanı sıra şirketimiz bünyesinde TÜBİTAK ortaklığıyla geliştirilen ar-ge projeleri ile ülkemiz için teknoloji üretme çalışmalarımız devam ediyor.

Açık kaynaklı yazılımı ne kadar destekliyoruz?

İşimizin en önemli kısmını oluşturan açık kaynaklı yazılımlara GittiGidiyor olarak verdiğimiz önem nedeniyle her yıl açık kaynaklı yazılım ile ilgili organizasyonlarda yer almaya çalışıyoruz. Yine geçen sene ve ondan önceki sene Özgür Yazılım ve Linux Günleri organizasyonuna sponsor olamasak da oldukça kalabalık bir izleyici grubu olarak katılmıştık. Geçtiğimiz sene de Türk Eclipse zirvesi olan EclipsİST organizasyonuna sponsor olmuş ve sunum yapmıştık. Bu sene de ilki düzenlenen Özgür Web Teknolojileri Günleri organizasyonuna sponsor olduk. İlerleyen günlerde bu tarz organizasyonlarda daha aktif rol almayı planlıyoruz. Özgür Web Teknolojileri Günleri sunumumuza erişmek için tıklayın

Her türlü bilgi paylaşımı için bana yazabilirsiniz. Özgür yazılımlarla daha iyi bir gelecekte buluşmak dileğiyle…

Not: GittiGidiyor’da çok zengin çeşitlilikte ve son teknolojiyi kullanarak geliştirdiğimiz projelerde bizimle beraber çalışmak isterseniz açık pozisyonları buradan takip edebilirsiniz.
(1) Kaynak: http://tr.wikipedia.org/ 

11 Comments

 • Teşekkürler. Çok güzel bir yazı olmuş. Mustafa abimin dediği gibi bence de açık kaynak kod daha güvenli.

 • Bravo !

  Açık kaynaklı yazılım kullanımınızı iyi anlatmışsınız.

  Açık kaynak takipçisi ve 16 yıllık Linux kullanıcısı olarak sizden ricam iş modellerinin açıklaştırılması hakkında bir yazı olacak…

  Bunun yanısıra özgür yazılım hareketine katkılarınızı merakla bekliyorum…

 • Java’yı gittigidiyor’un neresinde kullanıyorsunuz? php, mysql tamamda java ilginç olmuş..

 • Sayın MRT,

  GittiGidiyor olarak sitenin önyüzünde, temelinde ve backoffice uygulamalarında PHP kullanılıyor. Java ise daha API, ödeme, arama, mail gibi daha çok servis tabanlı uygulamalarda kullanılıyor. Bu teknoloji tercihi projenin niteliğine ve içeriğine göre belirleniyor.

  PHP’nin web ortamındaki gücü herkes tarafından biliniyor fakat GittiGidiyor basit bir web sitesinden uzak, karmaşık bir yapı. Bu yapı içerisinde sistemin çalışması için farklı teknolojilerden faydalanmak gerekebiliyor. Bu ihtiyacı Java ile geliştirilmiş açık kaynaklı yazılımlar çok iyi dolduruyor, örneğin yazıda da bahsettiğim Apache Solr projesi gibi.

  Ayrıntılar için sunumumuzdaki “Teknik Altyapı: Php ? Java Kardeşliği” bölümüne bakabilirsiniz;
  http://www.gittigidiyor.com/statik/GG_Acik_Kaynak_Kodlu_Yazilimlar_v2.pdf

  İyi günler.

 • Açıklama için teşekkürler.

  Veritabanı olarak mySQL yerine Oracle olsa bence daha verimli olabilir.

  İyi günler.

 • sphinx varken Solr…
  Kaynak bolsa harcayın tabii 😉

  Oracle da pek verimlidir…

 • Koray Bey merhaba,

  Sphinx projesi de oldukça başarılı ancak özellikle doğal dil işleme ile ilgili olarak Apache Solr’ın kabiliyetlerine sahip değil.

  Bu yazıda açık kaynaklı yazılımlara verdiğimiz destekten bahsediyoruz, Oracle malesef açık kaynaklı değil 🙂

  Teşekkürler.

 • Hakan bey,
  Ben MRT’nin yorumuna eleştiri olarak kinaye yapmıştım.

  Apache Foundation’ın Java projelerinden çekildiğini hatırlatmak isterim.

 • Hakan bey merhaba,

  neden php neden python değil yada scala değil veya ruby değil sizce php tercih etme sebepleri nelerdir gitti gidiyor büyük proje web yazılım üzerine yoğunlaşacaklar için örnek sitelerden ve yapılardan biri neden php kullanma sebebi olduğunu açıklarmısınız.

 • Hakan bey tekrar merhaba,

  neden sadece mongodb gini NoSQL yapısı tercih edilmedi günümüzde NoSQL yapısı ilişkisel veritabanlarına göre daha hızlı ve stabil elbet MySQL ilişkisel veritabanı olarak en iyisi ama tercih sebebi nedir ?

 • Gökhan Bey merhaba,

  Php ve Mysql dunyaca kabul gormus ve web projelerinde en yaygin olarak kullanilan teknolojilerdendir. 2001 yilinda gittigidiyor ilk yazilirken bu kabul gormus teknolojiler tercih edilmis ve halen kullanilmaya devam etmektedir. Bunun disinda Gittigidiyor’da MongoDB dahil baska bircok teknoloji hali hazirda kullanilmaktadir ve guncel teknolojiler yakindan takip edilmektedir.

  Saygılarımızla,

  GittiGidiyor.
  İlginiz için teşekkür ederiz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.