Kurumsal Bloglar ve Yönetimi

 Kurumsal Bloglar ve Yönetimi

90’ların başında dünyada yayılmaya başlayan ve popülerliği 2000’lerde daha da artan bloglar artık dijital dünyanın ve dolayısı ile hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası.

Blog dünyasında (The Blogosphere) renklilik ve çeşitlilik teknolojik gelişme ile doğru orantılı olarak her geçen gün artıyor… Milyonlarca blogu kendi içlerinde farklı kategorilere ayırmamız mümkün. Örnek vermek gerekirse: Blogun içeriğine göre; gezi blogları, müzik blogları, moda blogları, pazarlama blogları vs. gibi. Yazarına göre; kişisel bloglar, kurumsal bloglar. Blogta kullanılan ağırlıklı iletişim araçlarına göre; video blogu (vlog), fotoğraf blogu (photolog), linklerden oluşan blog (linklog) vs. gibi. Bu yazımda sizlere kurumsal blog ve yönetiminden kısaca bahsetmek istiyorum:

Dijital dünyanın gelişimi ile birlikte; iletim dünyasından iletişim dünyasına geçtiğimiz bir yapıda; şirketlerin de artık paydaşları (müşteriler, çalışanlar, iş ortakları vs.) ile kurduğu iletişimde bir değişiklik yapma ihtiyaçları ortaya çıktı. İşte bu noktada kurumsal bloglar bu ihtiyacın bir parçası olarak hayatımızda daha fazla yer almaya başladı. Neydi bu ihtiyaçlar? Daha fazla şeffaf olma zorunluluğu, daha samimi bir dil kullanma gerekliliği, şirketlerin tuğla ve çimentodan oluşan yapılar olmadığının, insan kaynağının şirketler için en önemli varlıklarından biri olduğunu paydaşlara hissettirme isteği ilk aklıma gelenler.

Türkiye’de de firmalar,  özellikle teknoloji firmaları (Turkcell, GittiGidiyor.com gibi), alkollü içecek firmaları (Efes Pilsen gibi), kurumsal bloglarını birer birer açmaya başladılar… Tabi iş blog açmakla bitmiyor. Önemli olan okuyucuları tatmin eden, düzenli olarak güncellenen, marka algısına olumlu katkı yapan blogları yaratmakta ve yaşatmakta. Dilerseniz maddeler halinde başarılı kurumsal bir blog için olmazsa olmazları sıralayalım:

1-      Blogun amacı blogta yazı yazacak olan kişilerle (şirket çalışanları ve duruma göre iş ortakları) paylaşılmalıdır. Ayrıca bu amaç kısa ve net bir şekilde blogta da yer almalıdır.

2-      Blogun, markanın dünyası ile paralel, karışık olmayan bir tasarımı olmalıdır.

3-      Blog yönetimi için ilgili sorumlular seçilmeli ve bu sorumlular bloga girecek yazıların zamanlamalarını planlamalı ve içerikleri yazıların yazarından da onay olarak revize etmelidir. Bloga gelen yorumlar sağlıklı bir şekilde yönetilmelidir.

4-      Bloga konulan görseller, reklam ajansı veya varsa kurumun kendi tasarım ekibince seçilmelidir.

5-      Blogta farklı iş kollarının, departmanların yazı yazması teşvik edilmelidir. Blogun kurumsal blog olmaktan çıkıp departman blogu haline gelmesi engellenmelidir.

6-      Blog yazarlarına anı olarak ufak hediyeler verilmesi blog yönetim ekibince planlanmalıdır. (GittiGidiyor’da blog yazarlarına özel tasarlanan tişört hediye ediyoruz.)

7-      Bloga trafik yaratmak ve blogun bilinirliliğini artırmak için farklı iletişim alanları (veri tabanına gönderilen e-postalarda veya kurumsal web sitesinde uygun alanlardan bloga link vermek gibi) kullanılmalıdır.

Son olarak her şirketin blog sahibi olması gibi bir zorunluluk yoktur. Başarısız bir kurumsal blog yerine blog açmamak iletişim açısından daha faydalıdır.

1 Comment

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.