Riskli Yaşam

 Riskli Yaşam

GittiGidiyor’da işe başladığım günden bugüne tam 6 yıl geçmiş… 2004 senesinde hasbelkader 5. çalışan olarak katıldığım GittiGidiyor ailesi, sayıları milyonları aşan kullanıcıları ve giderek artan çalışan sayısı ile büyümeye devam ediyor. İnanılmaz bir yaratıcılık üzerine konumlandırılmış bu platformun bir parçası olmak da son derece heyecan verici.

GittiGidiyor’daki serüvenime şu an Destek Hattı, Risk birimi yöneticisi olarak devam ediyorum. Peki, Destek Hattı, Risk birimi olarak neler yapıyoruz, her gün ne gibi durumlarla karşılaşıyoruz? Destek Hattı’nda tüm kullanıcılar ile en çok iletişime geçen birimlerden biri de Risk birimidir. Satışa konulan kural dışı ürünleri tespit etmekten tutun üyeliklere müdahil olmaya kadar işin temizlik ya da olumsuz tarafları (farklı bir tabir kullanmak istemiyorum :)) ile bizler ilgileniyoruz.

Kuralların olmadığı bir ortamda güvenilirlik de söz konusu olamaz. GittiGidiyor’da alışveriş, alıcılar için de satıcılar için de geçerli olmak üzere, belirli kurallar çerçevesinde yapılır. Risk birimi de manipülasyonlar, sakıncalı kullanımlar gibi GittiGidiyor kurallarına uymayan durumları tespit eder ve kullanıcılara gerekli uyarıların gönderilmesini sağlar. İnsanların yaptıkları her eylem -farkında olsalar da olmasalar da- bir ihlal olarak karşımıza çıkabilir. Risk birimi bu eylemlerin ne olduğuna karar veren ve ihlal sonucunu ortaya koyan birim olarak yorumlanabilir.

Oluşturulması aşamasından bugüne dek yöneticisi olarak görev aldığım Risk birimi, Destek Hattı içinde heyecanın sürekli dorukta olduğu bir birim aslında. Bu heyecanın an be an yaşanması ise işimden büyük bir keyif almamı sağlıyor. Yaptığımız iş aynı zamanda sabırlı olmayı gerektiren bir iş ve insana çok şeyler öğreten detayları da içinde barındırıyor. Çünkü Risk birimi çalışanları, yaptıkları işlerin yanı sıra, sorumluluk olarak da önemli bir yükün altına giriyorlar. Yapılan işlemler sonucunda kullanıcılardan gelebilecek tepkilere hazır olmamız gerekiyor. Örneğin bir kullanıcının üyeliği, yaptığı manipülasyon nedeniyle iptal edildiyse bu durumun nedenini açıklamak yine Risk birimi çalışanlarına düşüyor. Kullanıcıları doğrudan etkileyen kararlar alırken bizler de son derece tarafsız olmaya ve kararın kurallar dahilinde alınmasına büyük özen gösteriyoruz.

Doğru ve isabetli kararlar alabilmek elbette yapılan işin en önemli püf noktası. Anlık satışta olan 2 milyon ürünü ve 4,7 milyonu aşkın kullanıcıyı kurallar ve doğru inisiyatifler doğrultusunda izleyebilmek ve gereken müdahaleleri doğru zamanda, doğru şekilde yapabilmek kurulduğu günden bugüne sürekli koşar adım ilerleyen GitiGidiyor’un 9 yıllık yaşamının önemli bir kesiti aslında… Biliyoruz, yaptığımız iş riskli ancak bu sayede GittiGidiyor güvenilir bir platform olarak sizler tarafından daha çok tercih ediliyor.

Son olarak söylemek istediğim, siz siz olun kurallar harici herhangi bir işlem yapmayın. Aksi halde Risk birimi ile yüz yüze kalmanız işten bile değil. 🙂 Elbette arzumuz sitedeki işleyişe hiç müdahale etmemek ancak kural dışı durumları tespit ettiğimizde -kurallara uyan, dürüst kullanıcılarımızı korumak adına- gereken işlemleri yapıyoruz. Bize düşen görev, adaletli ve sağduyulu bakış açımızı ilk günkü gibi korumaya devam etmektir…

12 Comments

 • Böyle bir birim olduğunu ve gerçekten profesyonelce işlerini yaptığı bilmek çok sevindirici bir durum … Hepinize kolay gelsin arkadaşlar….İşiniz zor….

 • Sanal veya sanal olmayan dünyada davranışlarımız benzer dahi olsa masumların korunması, huzuru ve mutluluğu her halukarda özverili, titiz, yoğun ve kesintisiz bir çaba ile sağlanabiliyor. GittiGidiyor gibi kullanıcı sayısı milyonları bulan muazzam bir platformda böylesine zorlu bir görevi yüklenen ekibe site sakinleri olarak çok şey borçluyuz…Teşekkür ediyoruz.

 • Gönülden, başarılarınızın devamını diliyorum Yaşar Bey.

  Tüm GG ‘ye selamlar…

 • Gittigidiyor’da satıcı firma olarak risk ekibinin çalışmalarında adaletli davrandıklarını bizzat yaşayanlardanım, başarılı ekibiniz sayenizde biz satıcılar güvenle ürün satabiliyor tüketicilerde güvenle alışveriş yapabiliyor. Yalnız otomatik filtre sisteminizin gözden geçirilmesi gerekiyor bazen bizi şaşırtan uyarı mesajları alıyoruz, gerçi ekibiniz durumu izah ettiğimizde kural dışı hareket olmadığını tespit edip gerekli düzeltmeleri yapıyor ama yinede satıcı olarak bu durum bazen moral bozabiliyor.

  Başarılarınızın devamı dileğiyle..

 • allah kolaylık versin ve işin devamını dilerim

 • saygıdeğer g.g üyeleri,sizi hep merak ederdim.resimlerinizi görmek,sizi tanımak çok iyi oldu.bu sistemi kim düşünmüş,nasıl bu kadar düzenli teferruatı bir araya getirmiş gerçekten sistemi tanıdıkça şaşırıyorum.bize ticaret yapma fırsatı verdiğiniz için hepinize tşk eder başarılarınızın devamını dilerim.SAYGILARIMLA MELİKE AVCIOĞLU BURSA

 • sanal alemde en güzel ve en güvenilir alıçveriş sitesi
  teşekkürler gittigidiyor

 • Süper ya… Emeği geçenlere teşekkürler

 • risksiz hayat varmi ?

 • ekipte emeği geçenlere teşekkür ediyorum gerçekten çok ciddi bir iş yapıyorlar kendilerini tebrik ediyorum.başarılarının devamını diliyorum.

 • 6.5 milyona sahip üyeleri ile sıfır risk sistemini profesyonel olarak sorunsuz hizmet verebilen bu ekibi kutlamak isterim.işiniz riskli ve okadarda zor olsa gerek. başarılarınızın devamını dilerim

 • en güvenilir ve en güzel alışveriş sitesi GİTTİGİDİYOR.Sayenizde paramız güvende
  Teşekkurler.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.